Wielka ucieczka chińskich akcji

Utrzymująca się przez 15 lat wysoka korelacja między giełdami kontynentalnych Chin i Hongkongu zaczyna pękać. Dlaczego?

Publikacja: 18.03.2015 13:32

Wielka ucieczka chińskich akcji

Foto: Bloomberg

Wymiana handlowa i przepływ kapitału powodowały, że przez większość czasu te rynki akcji niemal stanowiły tandem, ale obecnie współzależność słabnie na skutek odmiennych perspektyw polityki pieniężnej w Chinach i Hongkongu. W rezultacie 60-dniowa korelacja między wskaźnikami MSCI China Index a MSCI Hong Kong Index spadła do poziomu 0,31, najniższego od maja 2000 roku, wskazują dane Bloomberga.

To mniej niż połowa średniej wartości tego wskaźnika w okresie minionych 15 lat. Wartość na poziomie 1 świadczyłaby, ze oba rynki poruszają się w zgodnym rytmie, zaś minus 1 oznaczałoby kompletną rozbieżność.

Ludowy Bank Chin (bank centralny) łagodzi politykę pieniężną by pobudzić wzrost w drugiej gospodarce świata mimo iż amerykańska Rezerwa Federalna zbliża się do zaostrzenia swojej polityki i podniesienia kosztu kredytu. Działania Fedu odczuje Hongkong za pośrednictwem związku tamtejszej waluty z dolarem amerykańskim. Eksperci UBS Group, Henderson Global Investors i Edmond de Rothschild Group przewidują więc, że chińskie akcje utrzymają swoją przewagę nad walorami notowanymi w Hongkongu.

- Słabnąca współzależność miedzy Hongkongiem i Chinami odzwierciedla odmienne tempo wzrostu gospodarczego -wskazuje Lu Wenjie, szanghajski strateg szwajcarskiego banku UBS, który w listopadzie zmienił nastawienie wobec chińskich akcji na bycze. Podkreśla on, że bliskie związki, które wykrystalizowały się w minionej dekadzie pękają.

W tym roku indeks MSCI dla spółek z Chin kontynentalnych zyskał 4,3 proc., natomiast Hongkong poszedł w górę tylko o 1,3 proc,. Tym pierwszym sprzyjać będą rosnące stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych, które będą odczuwalne zwłaszcza na rynku nieruchomości w Hongkongu, gdzie ceny osiągnęły prawie rekordowy poziom, twierdzi Douglas Morton, odpowiedzialny za analizy rynków azjatyckich w z Aviate Global.

- Dla Hongkongu kierunek zmian oprocentowania funduszy federalnych w USA i polityka pieniężna Fedu będą bardzo ważne - podkreśla Charlie Awdry, londyński zarządzający Henderson Global Investors, której klienci powierzyli około 120 miliardów dolarów. Przyznaje, że w swoim portfelu inwestycyjnym przeważa akcje chińskie i niedoważa Hongkong.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel