Ostateczny łączny PMI obliczany dla przemysłu i usług przez londyńską firmę Markit Economics wyniósł 53,9 pkt, w porównaniu z 54 pkt w marcu. O 0,1 pkt proc. spadł też PMI dla usług do 54,1 pkt. Nie potwierdził się zatem wstępny odczyt wyników ankiety przeprowadzanej przez Markit, który wskazywał na 53,5 pkt.

W kwietniu prymat w wysokości PMI utrzymała Irlandia – 59,7 pkt, ale był to jej najsłabszy wynik od 10 miesięcy. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z wynikiem 59,1 pkt i dla niej w kwietniu aktywność gospodarcza była największa od 101 miesięcy.

Na ścieżce wzrostowej utrzymały się wszystkie cztery największe gospodarki strefy euro, przy czym łączny PMI dla Niemiec (54,1 pkt) był najniższy od dwóch miesięcy, a dla Francji (50,6 pkt) od trzech. Natomiast we Włoszech ożywienie było w kwietniu najszybsze od 10 miesięcy (53,9 pkt).

Niespodziewanie przyspieszył rozwój usług w Wielkiej Brytanii, gdzie PMI dla tego sektora, największego w brytyjskiej gospodarce, wzrósł do 59,5 pkt z 58,9 pkt w marcu i był najwyższy od ośmiu miesięcy. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika do 58,5 pkt. Opublikowanie tych wyników w przeddzień wyborów parlamentarnych może złagodzić obawy o trwały spadek tempa wzrostu w brytyjskiej gospodarce.