Strefa euro traci impet

Po udanym I kwartale br., gospodarka strefy euro zaczęła tracić impet. W maju drugi raz z rzędu spadł wskaźnik PMI, mierzący koniunkturę w usługach i przemyśle tego regionu.

Publikacja: 21.05.2015 12:49

Strefa euro traci impet

Foto: Bloomberg

Jak obliczyła wstępnie firma Markit Economics, w maju zbiorczy PMI (obejmujący zarówno sektor przemysłowy, jak i usługowy) w eurolandzie wyniósł 53,4 pkt, w porównaniu do 53,9 pkt w kwietniu. Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści średnio spodziewali się odczytu na poziomie 53,8 pkt.

Każdy odczyt tego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza, że koniunktura w gospodarce się poprawia, ale dystans od tej granicy jest miernikiem tempa poprawy.

„Wiele osób będzie rozczarowanych tym, że tempo wzrostu gospodarczego maleje drugi miesiąc z rzędu, ale ten odczyt trzeba oceniać w kontekście. A wówczas jest on przyzwoity. Szerszy obraz jest taki, że ożywienie w strefie euro wciąż trwa" – ocenił czwartkowe dane Chris Williamson, główny ekonomista firmy Markit, która oblicza PMI na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw.

Ankietowani odpowiadają na pytania o rzeczywiste zmiany produkcji, zatrudnienia, zamówień itp. w danym miesiącu. W majowej ankiecie uwagę zwraca m.in. to, że firmy zwiększały w maju zatrudnienie w tempie najwyższym od czterech lat. To oznaka ich optymizmu.

PMI obejmujący tylko sektor usługowy, mający w strefie euro dominujące znaczenie, spadł w maju do 53,3 pkt, z 54,1 pkt w kwietniu. Natomiast PMI dla przemysłu wzrósł do najwyższego od 13 miesięcy poziomu 52,3 pkt, z 52 pkt miesiąc temu.

W ocenie Williamsona, poprawa koniunktury w sektorze przemysłowym eurolandu to efekt wspierającej eksport deprecjacji euro w pierwszych miesiącach br.

Jednocześnie z PMI dla całej strefy euro, Markit Economics opublikowała analogiczne wskaźniki dla Niemiec i Francji. W pierwszych z tych państw zbiorczy indeks spadł z 54,1 pkt w kwietniu do 52,8 pkt w maju, zaś w drugim wzrósł z 50,6 do 51 pkt. Ale w ocenie Jonathana Loynesa, ekonomisty ds. europejskich w Capital Economics, francuska gospodarka i tak nie będzie w stanie utrzymać w II kwartale tak wysokiego tempa wzrostu, jak w I, gdy jej PKB powiększył się o 0,6 proc. W Niemczech zaś już I kwartał był nieudany.

- Majowe odczyty PMI to kolejne ostrzeżenie, że tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostanie niskie, tłumiąc presję inflacyjną i utrudniając zadłużonym krajom z obrzeży strefy euro naprawę finansów publicznych. Zarazem pokazują one, że Europejski Bank Centralny nie będzie mógł skrócić programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE), a być może będzie musiał go wydłużyć – napisał Loynes w komentarzu do czwartkowych danych.

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa