Rozchwiane budownictwo

Po bardzo udanym marcu, w kwietniu aktywność w budownictwie wyraźnie osłabła. Wpisuje się to w oczekiwane przez ekonomistów wyhamowanie inwestycji.

Publikacja: 23.05.2022 12:31

Rozchwiane budownictwo

Foto: Adobe Stock

Jak podał w poniedziałek GUS, produkcja budowlano-montażowa w kwietniu wzrosła realnie (tzn. licząc w cenach stałych) o 9,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 27,6 proc. w marcu. To wynik najsłabszy od grudnia i wyraźnie niższy niż oczekiwała większość ankietowanych przez „Parkiet” ekonomistów. Przeciętnie szacowali oni, że wzrost produkcji budowlanej zwolnił do niespełna 19 proc. rok do roku.

Aktywność w budownictwie była w kwietniu nawet słabsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wzrost produkcji w ujęciu rok do roku podbija bowiem od kilku miesięcy niska baza odniesienia z początku 2021 r. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlana zmalała w kwietniu o 5,1 proc. w stosunku do marca, gdy z kolei o tyle wzrosła.

Pogorszenie koniunktury w budownictwie może być częściowo efektem odpływu zatrudnionych w tym sektorze Ukraińców, chociaż w marcu tego zjawiska nie było widać. Jak jednak zauważył Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium, „dane o produkcji budowlano-montażowej wpisują się w obraz wyhamowania koniunktury gospodarczej i pogorszenia perspektyw inwestycji”. Patrząc z tej perspektywy, to raczej marcowe wyniki budownictwa były niespodzianką, która kłóciła się z oczekiwaniami ekonomistów.

Czytaj więcej

Tąpnięcie, czy stabilizacja u deweloperów mieszkaniowych?

Na rzecz hamownia wzrostu produkcji budowlanej przemawia przede wszystkim osłabienie popytu na mieszkania w związku z wzrostem stóp procentowych oraz niepewność wśród firm, która studzi ich zapał inwestycyjny. Na to ostatnie zjawisko wskazywać zdaje się to, że aktywność w zakresie robót o charakterze inwestycyjnym wzrosła w kwietniu o zaledwie 4,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 16,9 proc. w marcu. Aktywność w zakresie robót remontowych wzrosła o 17,7 proc., po zwyżce o niemal 45 proc. w marcu.

Kolejnym przejawem ochłodzenia w inwestycjach, szczególnie publicznych, może być słaby wzrost produkcji w firmach, które zajmują się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wyniósł on zaledwie 1,4 proc. rok do roku po 23,2 proc. w marcu. Produkcja w firmach zajmujących się robotami specjalistycznymi – które obejmują m.in. przygotowanie gruntów pod budowę – zwiększyła się o 6,6 proc. rok do roku po 13,7 proc. miesiąc wcześniej. Najszybciej rosła wciąż produkcja firm zajmujących się wznoszeniem budynków: o 20,5 proc. rok do roku po 44,9 proc. w marcu.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski