Decyzja jest zaskakująca, gdyż ekonomiści spodziewali się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Spośród 18 analityków i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” tylko 5 prognozowało obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Pozostali przewidywali brak zmiany.
Czytaj więcej
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.
Prognozy utrzymania stóp bez zmian bazowały na wypowiedziach przedstawicieli RPP z czerwca. Poczekanie z dalszym luzowaniem polityki monetarnej sugerował sam prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji prasowej. Zwracał wówczas uwagę na niepewne perspektywy konsolidacji fiskalnej w 2025 i 2026 r., i wskazywał, że kształt projektu ustawy budżetowej na 2026 r. (który poznamy zapewne pod koniec sierpnia) jest jednym z kluczowych czynników decyzyjnych dla Rady. Stąd większość analityków spodziewała się obniżki stóp procentowych najwcześniej dopiero we wrześniu (w sierpniu nie ma posiedzenia).
Czytaj więcej
- Choć polska gospodarka jest w dobrym stanie, to z czasem pojawią się problemy. Konieczna będzie zmiana struktury wydatków i dochodów, w tym podwyżka podatków – mówił w Nałęczowie Ludwik Kotecki. Obniżka stóp procentowych zapewne we wrześniu.
Członkowie RPP nie mówili o obniżce stóp procentowych
Oczekiwania na utrzymanie stóp procentowych w lipcu na niezmienionym poziomie były wspierane również przez inne czerwcowe wypowiedzi członków RPP. Przemysław Litwiniuk mówił w TOK FM, że niepewność co do kształtu projektu budżetu na przyszły rok to „kolejny argument, który nakazuje czekać [z obniżką stóp – red.] przynajmniej do września”. Gabriela Masłowska mówiła w rozmowie zaś w rozmowie z Bloombergiem, że wolałabym wstrzymać się z decyzją o obniżce stóp procentowych w lipcu i poczekać do września.