Z ponad 20 rekomendacji pakietu najwięcej kontrowersji budziło obowiązkowe, stopniowe przechodzenie na rozliczanie się konsumentów za energię oraz przesył poprzez taryfy dynamiczne. W opinii Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), skupiającego operatorów sieci dystrybucyjnej (OSD) i przesyłowej, takie propozycje są zasadne. Co więcej, pierwsze kroki podejmują sami dystrybutorzy, oczywiście na razie jako oferta sprzedażowa do wyboru.
Nowych ofert ze zmiennymi stawkami coraz więcej
Tauron Dystrybucja jest pierwszym OSD, który wprowadził taryfę dynamiczną dla klientów posiadających umowę na dystrybucję energii elektrycznej lub umowę kompleksową (G14dynamic). Od 1 lipca br. spółka ta uruchomiła nową taryfę G13s. – To propozycja dla odbiorców, którzy chcą świadomie i elastycznie dostosowywać swój pobór do określonych stref czasowych po to, aby płacić mniej za prąd. Taryfa G13s stosuje podział na strefy czasowe i dynamiczniejszym podejściem do taryf w zależności od sezonu i dnia tygodnia – informuje Tauron Dystrybucja. Obowiązują trzy strefy (szczytowa, poza szczytem i nocna), a rozkład godzinowy zmienia się w zależności od pory roku (lato/zima) i od tego, czy jest dzień roboczy, czy weekend. W ten sposób taryfa może lepiej odwzorowywać rzeczywiste potrzeby sieci i dostępność energii z OZE
Również od 1 lipca Energa-Operator wprowadziła nowy rodzaj taryfy (G11f – dla gospodarstw domowych i C11f – dla firm). Z nowych dystrybucyjnych grup taryfowych korzystać będą mogli odbiorcy, którzy u swojego sprzedawcy energii rozliczają jej zużycie za pomocą cen dynamicznych. – Pozwoli ona znacząco zmniejszyć udział kosztów dystrybucyjnych i zredukować całość ponoszonych przez odbiorcę opłat nawet do 40 proc. – wskazuje firma. To propozycja skierowana do aktywnie zarządzających zużyciem energii – z nowych dystrybucyjnych grup taryfowych korzystać będą mogli odbiorcy, którzy u swojego sprzedawcy energii rozliczają jej zużycie za pomocą cen dynamicznych.
W najbliższym czasie również Enea Operator planuje wprowadzenie nowych grup taryfowych 2- i 3-strefowych ze zróżnicowanymi rozliczeniowymi strefami czasowymi, mającymi stymulować odbiorców do określonych zachowań w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną. Grupy taryfowe 2-strefowe mają wpisywać się w działania proekologiczne, tj. rozwój OZE, a także stosowanie proekologicznych urządzeń np. dla odbiorców w gospodarstwach domowych, ograniczających lokalną emisję. Grupy 3-strefowe mają odpowiadać na bilans podażowo-popytowy energii elektrycznej reprezentowany przez poziomy cen energii elektrycznej.
PGE Dystrybucja na razie umożliwia – zgodnie z prawnym obowiązkiem – jedynie stosowanie taryf dynamicznych przez konsumentów, którzy rozliczają się za energię w ramach taryf dynamicznych u sprzedawców energii. Spółka jednak za celowe uważa, aby taryfy dynamiczne były dostępne dla tych odbiorców, którzy są zainteresowani aktywnym uczestnictwem w rynku energii i świadomie zarządzają swoim zużyciem energii. Wymaga to jednak zaawansowanego i czynnego zarządzania poborem, w celu uzyskania oczekiwanej zmiany wysokości rachunku takiego odbiorcy.