Niepokojąca stagnacja w inwestycjach

Rosnące koszty, zawirowania geopolityczne i duża niepewność uderzają w biznes. Zamiast być motorem PKB, inwestycje w 2024 r. mogą nawet spaść – ze szkodą dla całej gospodarki.

Ekonomiści obniżają prognozy PKB

Do gorszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej dołączyła rozczarowująca sprzedaż detaliczna. Ekonomiści obniżają prognozy wzrostu PKB.

Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 6,1% r/r w marcu 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 14,2%.

Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac

Produkcja sprzedana przemysłu zanurkowała w marcu o 6 proc. rok do roku, a produkcja budowlana o ponad 13 proc. Ekonomiści nie mają jednak przekonania, że gospodarka pod koniec I kwartału była aż tak słaba, jak sugerują dane.

Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko

Od wejścia do Unii Europejskiej w ciągu 19 lat do Polski napłynęło z niej 160 mld euro netto. PKB liczone na głowę mieszkańca naszego kraju podskoczyło z 50 do prawie 80 proc. średniej unijnej. Największe korzyści daje jednak dostęp do jednolitego rynku UE.

Firmy najbardziej boją się kosztów

W kategorii największych obaw właśnie na to wskazuje 41,3 proc. ankietowanych. Za to coraz mniej boją się o sytuację w kraju.

Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli

Dziura w sektorze finansów publicznych w minionym roku wyniosła 5,1 proc. PKB, gorzej było tylko w czterech krajach UE. W 2024 r. nie będzie dużo lepiej. Procedura nadmiernego deficytu jest pewna.

Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce załamała się w marcu o 6 proc. rok do roku i niemal o tyle samo w stosunku do lutego. To największe tąpnięcie w przemyśle od apogeum pandemii Covid-19 wiosną 2020 r. W dużej mierze odpowiedzialne jest za to górnictwo.

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o niemal 10 tys. etatów. Większe spadki zatrudnienia w tym okresie roku wystąpiły ostatnio w pandemicznym 2020 r. i w kryzysowym 2009 r.

Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi

Zwiększenie nakładów UE na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Ale struktura wydatków w ramach WPR wymaga przemyślenia.

Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę

– Nie jestem optymistą, uważam, że jesteśmy w stanie rozwijać się na poziomie 2,4–2,5 proc. PKB w 2024 r. w zależności od tego, jak szybko jesteśmy w stanie wchłonąć środki z KPO – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić

Polska jest o 40 proc. bogatsza, niż gdybyśmy nie przystąpili do UE. Wciąż wyzwaniem jest nadrobienie dystansu w obszarze innowacji, zdrowia czy ochrony klimatu – wynika z raportu PIE.

MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą

Gospodarka USA, pomimo najostrzejszego od półwiecza wzrostu stóp procentowych, pozostaje przegrzana. Perspektywy gospodarki Europy ponownie się jednak pogorszyły. Na tym tle Polska będzie zieloną wyspą.

Nie ma chętnych do władz PFR?

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju już drugi raz przedłużyła termin postępowań kwalifikacyjnych do władz spółki. To drugie przedłużenie. I już drugie postępowanie.

Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę

Polska znalazła się na trzecim miejscu najbardziej atrakcyjnych krajów regionu, za Estonią i Litwą.

Kamil Sobolewski, Pracodawcy RP: Zbieramy żniwo niedostatku inwestycji

Presja inflacyjna w Polsce jest w jakimś stopniu pokłosiem niskiej stopy inwestycji i niedopasowania możliwości podażowych do rosnącego szybko popytu – uważa Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale

Choć dochody kasy państwa rosną w niezłym tempie, jeszcze szybciej zwiększają się wydatki, w tym na 800+ czy na podwyżki płac dla nauczycieli - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Inflacja w marcu. Dane GUS pokazują, że nie jest całkowicie pod kontrolą

Inflacja w marcu była minimalnie wyższa niż wstępnie szacował GUS, ale i tak najniższa od pięciu lat. Ceny usług, które są pod największym wpływem sytuacji na rynku pracy, wciąż jednak rosną zbyt szybko.