Elektryki w Polsce nie mogą się rozpędzić. Ale problem ma cała Europa

Prognozy wskazują, że do 2030 roku sprzedaż nowych zelektryfikowanych samochodów z napędem czysto bateryjnym w Europie będzie stanowiła 30 proc. sprzedaży wszystkich pojazdów. Na razie tempo wzrostu tego segmentu europejskiego rynku coraz bardziej hamuje.

Sprawa Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego przyspiesza

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek grupy posłów o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

GUS: Sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,1 proc. rdr w kwietniu

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 4,1% r/r w kwietniu 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,8%.

GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 2 proc. r/r w kwietniu

Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 2% r/r w kwietniu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9%.

GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu powyżej oczekiwań

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 7,9 proc. rdr w kwietniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadła o 2,2 proc..

Handel: Mniej kradzieży

Pierwszy kwartał przyniósł aż 22-proc. spadek liczby kradzieży w sklepach, klasyfikowanych jako przestępstwo.

Coraz słabsza kondycja branży motoryzacyjnej

Bardzo dobre ubiegłoroczne wyniki polskiego przemysłu motoryzacyjnego w tym roku nie powtórzą się.

Panel ekonomistów: Jak naprawić podatek od zysków kapitałowych?

Tzw. podatek Belki wymaga zmian, ale nie takich, nad jakimi pracuje Ministerstwo Finansów. Wprowadzenie zmiennej kwoty wolnej, uzależnionej od poziomu stopy depozytowej, to nadmierna komplikacja daniny. Rozważyć trzeba raczej ulgowe traktowanie inwestycji długoterminowych – uważają osobistości rynku kapitałowego.

Live ministra Domańskiego. Kiedy 60 tys. kwoty wolnej?

- Premier Tusk zobowiązał mnie do przygotowania planu wprowadzenia 60 tys. zł kwoty wolnej w podatku PIT – poinformował Andrzej Domański, minister finansów. Dodał, że obniżka podatku Belki wejdzie w życie wraz z początkiem 2025 r.

Bilans płatniczy i handel zagraniczny gorsze w marcu

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń – marzec 2024 roku. A NBP podał dane o obrotach bieżących bilansu płatniczego.

Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie

Mimo powrotu 5 proc. stawki VAT na żywności, dochody z tego podatku w samym kwietniu spadły w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Jak to wyjaśnia resort finansów?

Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp

Wzrost inflacji w II połowie roku powyżej 4 proc. rocznie w warunkach przyspieszającego wzrostu PKB i szybkiego wzrostu płac może skłonić RPP do podwyżki stóp procentowych – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji

Inflacja w kwietniu przyspieszyła do 2,4 proc. rocznie z 2 proc. w marcu. W największym stopniu przyczynił się do tego wzrost cen żywności w związku z przywróceniem stawki VAT na podstawowe artykuły do 5 proc. Bardzo szybko drożeją wciąż usługi.

Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec

O niemal 5 proc. zmalał polski eksport w I kwartale 2024 r. Produkcję przemysłową przestaje napędzać branża motoryzacyjna, jej główna siła napędowa.

Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB

Produkt krajowy brutto Polski zwiększył się w I kwartale br. o 1,9 proc. rok do roku po zwyżce o 1 proc. w IV kwartale ub.r. To najlepszy wynik od ponad roku, ale słabszy niż ekonomiści oczekiwali u progu minionego kwartału.

Euro nie sparaliżowałoby polskiej gospodarki, jak twierdzi prezes NBP

Wśród ekonomistów nie widać entuzjastycznego nastawienia do wprowadzenia w Polsce euro. Ale też niewielu z nich podpisuje się pod tezą, że rezygnacja z własnej waluty obniżyłaby tempo rozwoju polskiej gospodarki.

Agencje ratingowe: wiarygodność kredytowa Polski nie jest zagrożona

Inflacja w Polsce nie wróci do celu NBP nawet w 2027 r., ale dzięki temu lata wysokich deficytów w sektorze finansów publicznych nie doprowadzą do silnego wzrostu długu publicznego – takie prognozy zaprezentowała agencja ratingowa S&P.

Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi do obniżki stóp procentowych

Dyskusja w RPP na temat obniżki stóp procentowych rozpocznie się prawdopodobnie dopiero na początku 2025 r. i nie od razu musi poskutkować faktycznym poluzowaniem polityki pieniężnej – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.