Pracownicy dostają wszystko czego chcą

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw podskoczyło w kwietniu o 14,1 proc. rok do roku, najbardziej od kwietnia 2000 r. Szybko rośnie też zatrudnienie. Dzięki temu siła nabywcza dochodów gospodarstw domowych wzrosła pomimo najwyższej od ćwierćwiecza inflacji. Niestety, ekonomiści obawiają się, że tak rozgrzany rynek pracy nadmierną inflację utrwali.

Przemysł nareszcie rozczarował

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu po raz pierwszy od ośmiu miesięcy wzrosła mniej niż szacowali ekonomiści. To nie jest jednoznacznie negatywna wiadomość: spowolnienie w gospodarce jest potrzebne, aby wyhamować mogła inflacja. A na razie pogorszenie koniunktury w przemyśle jest delikatne.

W stronę cyfrowej transformacji przywództwa

Innowacyjność polskiej gospodarki jest o 6 proc. niższa od średniej w regionie – wskazuje Indeks Cyfrowej Przyszłości (Digital Futures Index, DFI) Microsoft. Tymczasem wyższy poziom umiejętności cyfrowych przekłada się na lepsze wyniki w kluczowych wskaźnikach jakości życia: produktywności, zarobkach i innowacyjności.

Bogusław Grabowski: Antyinflacyjne obligacje nie stłumią inflacji

Przychody z emisji obligacji rząd wyda, więc popyt w gospodarce się nie zmieni. Nie zmaleje też nadpłynność sektora bankowego. Obligacje antyinflacyjne emitować powinien NBP – ocenia Bogusław Grabowski, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Polskę czeka coś gorszego niż techniczna recesja? Autentycznie zubożejemy?

Wielu ekonomistów spodziewa się w tym roku tzw. technicznej recesji. Konsekwencje tego zjawiska dla firm i gospodarstw domowych byłyby jednak znikome. Tymczasem KE przewiduje, że autentycznie zubożejemy.

Za słaby złoty

Brak KPO kosztował dotąd polskiego konsumenta 3,8 miliarda złotych.

Nadchodzi spowolnienie, które ciężko będzie zobaczyć i poczuć

Bardzo udany koniec minionego roku i początek bieżącego sprawią, że PKB Polski w całym 2022 r. może wzrosnąć nawet o ponad 5 proc. W tle będzie jednak wyraźne pogorszenie koniunktury, którego konsekwencje na dobre zobaczymy w 2023 r.

Jest potencjał do odbicia indeksów WIG20

Zdaniem niektórych ekspertów po tak silnej przecenie, jakiej w ostatnim czasie doświadczył WIG20, test 1900 pkt wydaje się scenariuszem bazowym. Jednak do potężniejszego wybicia mogą już być potrzebne dodatkowe pozytywne bodźce, przede wszystkim dot. inflacji.

Kryzysowe rany już zaleczone

Aktywność w polskiej gospodarce wzrosła w I kwartale br. o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W ostatnich kilkunastu latach tylko dwa kwartały były lepsze.

Podwyżki stóp procentowych uczą ekonomii

Podczas imprezy IDM w Bukowinie Tatrzańskiej nie mogło zabraknąć wiecznie żywego tematu edukacji ekonomicznej. Panel na ten temat poprowadził Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu”

Inflacja bazowa też rośnie. NBP podał nowe dane

Bez cen administrowanych inflacja bazowa wyniosła w kwietniu 12,2 proc.

Obejdzie się bez recesji

Konsekwencje ataku Rosji na Ukrainę wyraźnie zahamują rozwój europejskiej gospodarki, ale większości krajów UE, w tym Polsce, powinno się udać uniknąć nawet tzw. technicznej recesji.

Czas drogiego jedzenia

W tym i w przyszłym roku żywność i napoje bezalkoholowe podrożeją łącznie o 26 proc. – przewidują ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska. Rosnące ceny towarów z tej kategorii będą jednym z kół zamachowych inflacji, która do celu NBP wróci dopiero w 2025 r.

Inflacja nie daje miejsca na wzrost cen obligacji

Inaczej niż w USA w Polsce inflacja nie minęła jeszcze szczytu. RPP będzie musiała dalej podnosić stopy procentowe, co pociągnie w dół ceny obligacji skarbowych.

Inflacja: nie 22 proc., ale i tak za dużo

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły w kwietniu o 2 proc. w stosunku do marca. W porównaniu do kwietnia ub.r., ceny wzrosły o 12,4 proc., najbardziej od ćwierćwiecza.

NBP kontra rząd

Bank centralny zacieśnia politykę monetarną, a rząd luzuje politykę fiskalną. Która z nich obecnie przeważa w gospodarce w kontekście walki z inflacją?

Andrzej Kubisiak, PIE: Recesja nie wywoła skoku bezrobocia

Techniczna recesja, czyli dwie z rzędu kwartalne zniżki PKB, to dzisiaj podstawowy scenariusz. To schłodzi rynek pracy, ale raczej nie na tyle, aby zaczęło maleć zatrudnienie – ocenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zapotrzebowanie na pracowników słabnie

Zaburzenia w łańcuchach dostaw, niepewność i rosnące stopy psują koniunkturę w gospodarce.