Wydatki zbrojeniowe: oliwa czy piach w tryby gospodarki?

Znaczący wzrost nakładów na obronność nie będzie impulsem rozwoju gospodarki. Jako taki nie usprawiedliwia znaczącego wzrostu zadłużenia kraju. Takie wnioski płyną z naszej sondy wśród ekonomistów.

Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc.? Ekonomista: To jeszcze w tym roku

Z obecnego kryzysu energetycznego Europa ma szanse wyjść wzmocniona, a w Polsce inflacja spadnie poniżej 10 proc. jeszcze w tym roku – uważa ekonomista Marek Zuber, który gościł na konferencji inwestorskiej Wall Street.

Ludwik Sobolewski: Nadmierne regulacje tamują rozwój rynku

Nawet przy realistycznym, nieeuforycznym obrazie czy kondycji rynku kapitałowego ostatnia mała hossa na GPW, rozpoczęta jesienią, wciąż trwa – mówi Ludwik Sobolewski, były prezes GPW w rozmowie z Andrzejem Stecem.

Dochody z PIT dołują, te z VAT przyspieszają

Kondycja budżetu państwa w samym kwietniu okazała się znacząco lepsza niż jeszcze w marcu. Ale na koniec roku i tak można spodziewać się dużego deficytu.

Stopa bezrobocia najniższa w historii

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w kwietniu do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu. Tak nisko w tym okresie nie była jeszcze nigdy we współczesnej historii Polski.

Życie jest piękne, trzeba korzystać

W maju już siódmy miesiąc z rzędu poprawiły się nastroje w gospodarstwach domowych. Strach przed bezrobociem jest w zaniku, a konsumenci odzyskują skłonność do dużych wydatków.

Glapiński o obietnicach PiS i PO

Prezes NBP przedstawia wyliczenia kosztów programów wyborczych największych partii. To nawet dobrze, tyle że te szacunki i komentarze prezesa wyraźnie wskazują na jego polityczne preferencje. – To złamanie niezależności banku centralnego – alarmują ekonomiści.

NBP: to Platforma ma najdroższe obietnice wyborcze

- Konieczne jest przedstawienie rzetelnych danych dotyczących skutków propozycji wyborczych, wyliczonych przez ekonometryków – pisze w komunikacie Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. I udowadnia, że to program PO może mieć bardziej negatywny wpływ na finanse państwa i inflację.

Inwestycje publiczne trzymają się mocno

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w kwietniu o 1,2 proc. rok do roku. To wynik słabszy od oczekiwań ekonomistów, ale głównie za sprawą zapaści w budownictwie mieszkaniowym. Aktywność w budownictwie infrastrukturalnym wskazuje na silny wciąż popyt inwestycyjny.

Sprzedaż detaliczna. Czas zaciskania pasa już się kończy?

Sprzedaż detaliczna towarów w Polsce zmalała w kwietniu realnie o 7,3 proc. rok do roku, tak jak w marcu. To jednak w sporej mierze efekt wysokiej bazy odniesienia sprzed roku, związanej z napływem uchodźców. Bieżący popyt konsumpcyjny skrajnie słaby nie jest.

Przemysł odczuwa spadek siły nabywczej konsumentów

Słabość popytu konsumpcyjnego w Polsce skutkuje głębokim spadkiem produkcji sprzedanej przemysłu. Sytuację ratują zaległości produkcyjne w niektórych branżach zorientowanych na eksport.

Mieszane dane z rynku pracy

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o ponad 7 tys. etatów, bardziej niż zwykle w tym miesiącu. To jednak nie skompensowało słabego marca. Słabnący popyt na pracowników ponownie przełożył się negatywnie na tempo wzrostu płac.

Tąpnięcie w danych o produkcji przemysłowej w Polsce

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce zmalała w kwietniu o 1,6 proc. wobec marca. Od początku roku tąpnęła już o 3 proc. Rozczarowuje szczególnie przetwórstwo przemysłowe.

Jak sfinansować rozdawnictwo wyborcze bez deficytu?

Wbrew pozorom nawet duże koszty „prezentów” wyborczych można by pokryć w inny sposób niż zwiększanie długu. Ale wymaga to determinacji i niezbyt popularnych decyzji.

Tajemniczy element

Premier ogłosi niebawem kolejny punkt programu mieszkaniowego – powiedział minister rozwoju.

Ile jeszcze można wycisnąć z uszczelnienia podatków

Potencjał do zmniejszania luki VAT czy CIT wciąż istnieje. Rośnie też skala unikania podatków poprzez ucieczkę w gospodarkę cienia. Ale odzyskiwanie pieniędzy dla budżetu jest coraz trudniejsze.

Bogusław Grabowski: Waloryzacja 500+? Byle nie automatyczna

Umocnienie złotego nie świadczy o tym, że inwestorzy mają zaufanie do polskiej gospodarki i podobają im się propozycje padające w kampanii wyborczej – mówi dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Czas pożegnać się z pesymistycznymi prognozami

Aktywność w polskiej gospodarce podskoczyła w I kwartale niemal o 4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, a rok do roku praktycznie się nie zmieniła. W całym roku wzrost PKB o mniej niż 1 proc. stał się mało prawdopodobny, podobnie jak obniżka stóp w IV kwartale.