Pracownicy dostają wszystko czego chcą
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw podskoczyło w kwietniu o 14,1 proc. rok do roku, najbardziej od kwietnia 2000 r. Szybko rośnie też zatrudnienie. Dzięki temu siła nabywcza dochodów gospodarstw domowych wzrosła pomimo najwyższej od ćwierćwiecza inflacji. Niestety, ekonomiści obawiają się, że tak rozgrzany rynek pracy nadmierną inflację utrwali.
Przemysł nareszcie rozczarował
Produkcja sprzedana polskiego przemysłu po raz pierwszy od ośmiu miesięcy wzrosła mniej niż szacowali ekonomiści. To nie jest jednoznacznie negatywna wiadomość: spowolnienie w gospodarce jest potrzebne, aby wyhamować mogła inflacja. A na razie pogorszenie koniunktury w przemyśle jest delikatne.
W stronę cyfrowej transformacji przywództwa
Innowacyjność polskiej gospodarki jest o 6 proc. niższa od średniej w regionie – wskazuje Indeks Cyfrowej Przyszłości (Digital Futures Index, DFI) Microsoft. Tymczasem wyższy poziom umiejętności cyfrowych przekłada się na lepsze wyniki w kluczowych wskaźnikach jakości życia: produktywności, zarobkach i innowacyjności.
Za słaby złoty
Brak KPO kosztował dotąd polskiego konsumenta 3,8 miliarda złotych.
Jest potencjał do odbicia indeksów WIG20
Zdaniem niektórych ekspertów po tak silnej przecenie, jakiej w ostatnim czasie doświadczył WIG20, test 1900 pkt wydaje się scenariuszem bazowym. Jednak do potężniejszego wybicia mogą już być potrzebne dodatkowe pozytywne bodźce, przede wszystkim dot. inflacji.
Kryzysowe rany już zaleczone
Aktywność w polskiej gospodarce wzrosła w I kwartale br. o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W ostatnich kilkunastu latach tylko dwa kwartały były lepsze.