Polska północno-wschodnia na celowniku GPW

Przed nami kolejne dwa spotkania w ramach projektu „Kapitał dla rozwoju". Ogólnopolska kampania edukacyjna – zainicjowana przez GPW – ma przyciągnąć nowych emitentów akcji i obligacji.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:55 Publikacja: 22.09.2015 06:00

Polska północno-wschodnia na celowniku GPW

Foto: GG Parkiet

W środę prezes warszawskiego parkietu spotka się w Olsztynie z firmami i samorządami województwa warmińsko-mazurskiego. W czwartek dyskusja przeniesie się do Białegostoku, stolicy województwa podlaskiego.

Aktywność obydwu regionów na rynku kapitałowym jest zauważalna, choć nadal skromna. Na warszawskim parkiecie notowanych jest siedem spółek z województwa podlaskiego i osiem z warmińsko-mazurskiego. Wypada jednak odnotować, że mnóstwo lokalnych podmiotów to firmy niegiełdowe. Hegemonami są firmy działające w branży spożywczej, m.in. Mlekpol, Mlekovita, Piątnica, OSM Giżycko czy Suempol. Ważnymi graczami są także m.in. Szynaka Meble czy Wipasz.

Zapytaliśmy przedstawicieli każdego z przedsiębiorstw o plany dotyczące ewentualnego debiutu na rynku kapitałowym. Niestety żadna ze spółek nie chciała uchylić nawet rąbka tajemnicy. Swoimi doświadczeniami chętnie podzieliły się natomiast lokalne spółki giełdowe. Wśród nich znalazł się olsztyński Indykpol, który debiutował na GPW w 1994 r. – Byliśmy 36. spółką notowaną na warszawskim parkiecie i pierwszą w regionie. Wejście na rynek giełdowy połączyliśmy z emisją akcji. Uzyskane środki zostały wykorzystane na rozwój i przyspieszyły realizację inwestycji w bazę surowcową. Efektem dodatkowym był znaczący wzrost rozpoznawalności marki i popularności wyrobów w całym kraju – mówi „Parkietowi" Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu.

Spółki z nieco krótszym stażem na GPW również nie żałują decyzji dotyczącej upublicznienia biznesu. – Wprowadzenie akcji Unibepu na warszawską giełdę w 2008 r. było jednym z najważniejszych i najlepszych wydarzeń w historii spółki – uważa prezes Leszek Gołąbiecki. To samo powtarza Adam Krynicki, prezes zarządu Krynicki Recykling. – Od debiutu w 2010 r. jesteśmy jeszcze bardziej rozpoznawalni, transparentni i wiarygodni dla potencjalnych partnerów. Środki pozyskane z emisji pozwalają nam na skuteczne zwiększanie poziomu inwestycji (CAPEX) i efektywne wykorzystanie funduszy unijnych. Dzięki temu jesteśmy dziś najlepszą firmą w swoim segmencie na rynku polskim, z najnowocześniejszym zapleczem infrastrukturalnym i technologicznym. Obecność na rynku kapitałowym pozytywnie wpływa również na postrzeganie spółki przez jej wszystkich interesariuszy – kontrahentów, inwestorów, pracowników, instytucje finansowe etc. – przekonuje Krynicki. Katarzyna Rutkowska, prezes spółki AC debiutującej w 2011 r., również mówi, że obecność na giełdzie przynosi wymierne korzyści. – Za najważniejsze uznałabym zwiększenie wiarygodności i rozpoznawalności, efektywny i łatwiejszy dostęp do potencjalnego kapitału – nie tylko z giełdy, ale też od innych instytucji finansowych czy dostawców – wyższy rating i mniejszy koszt kredytu, uporządkowanie struktury organizacyjnej i lepsze zarządzanie spółką. Dzięki obecności na giełdzie szybciej budujemy naszą markę AC i markę naszych produktów STAG – komentuje Rutkowska.

[email protected]

Top 7 województwa podlaskiego

SM Mlekpol

- to jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Rocznie skupuje i przerabia ponad miliard dwieście milionów litrów mleka, co stanowi ponad 14 proc. skupu tego surowca w Polsce. Nad procesami produkcyjnym i sprzedażowymi czuwa ponad 2300 pracowników.

Grupa Mlekovita

- działa w branży mleczarskiej. Firma posiada 14 zakładów produkcyjnych, 28 własnych centr dystrybucyjnych, w tym pierwszą w branży hurtownię Cash & Carry, oraz własną sieć detaliczną działającą pod szyldem „Mlekovitka".

OSM Piątnica

- funkcjonuje w branży mleczarskiej. Rocznie kupuje 313 mln litrów mleka od dostawców, których gospodarstwa położone są w rejonie tzw. zielonych płuc Polski.

Barter

- podstawowym obszarem działalności firmy jest sprzedaż i dystrybucja gazu płynnego, węgla, nawozów i soli drogowej. Sieć dystrybucyjna obejmuje obszar całego kraju, część odbiorców pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Firma działa od 1999 r.

Suempol

- w ofercie firmy znajduje się łosoś – stanowiący 97 proc. całej produkcji – pod wszelkimi możliwymi postaciami: wędzony na zimno, na gorąco, marynowany, świeży. Asortyment uzupełniają pstrąg i halibut.

BH Agro-Bakałarzewo

- specjalizuje się w zaopatrywaniu w materiały do produkcji rolnej, doradztwie oraz prowadzeniu skupu płodów rolnych. Współpracuje z klientami indywidualnymi – gospodarstwami rolnymi oraz biznesowymi – sklepami i hurtowniami.

Biazet

- białostocki producent artykułów AGD – w szczególności kawiarek przelewowych i niskociśnieniowych oraz odkurzaczy. W 1997 r. podjął współpracę z Philipsem. MBL

Top 7 z województwa warmińsko-mazurskiego

Wipasz

- to polski producent pasz dla drobiu, trzody i bydła oraz świeżego mięsa z kurczaka. Firma zatrudnia ponad 1000 osób, w tym kilkudziesięciu ekonomistów, lekarzy weterynarii i zootechników. Wipasz to firma w 100 proc. oparta na polskim kapitale.

Szynaka-Meble

- firma zajmuje się produkcją mebli. Początki działalności sięgają 1957 r., kiedy to powstał mały zakład rzemieślniczy prowadzony przez Jana Szynaka. Kolejny etap w rozwoju firmy to 1985 r., w którym obecny prezes spółki Jan Szynaka przejął zakład po ojcu.

OSM Giżycko

- zajmuje się produkcją nabiałów, w tym m.in. serów, twarogów, masła oraz wyrobów proszkowanych. Zatrudnia 370 pracowników.

Falco Mazurkiewicz Gwiazda

- od powstania przedmiotem działalności firmy jest handel w zakresie: produktów naftowych, płynów eksploatacyjnych i akcesoriów. W 2011 r. uruchomiono serwis samochodów osobowych i dostawczych oraz autoryzowany serwis samochodów ciężarowych MAN.

Serwistal

- produkuje wyroby stalowe i aluminiowe na potrzeby branży motoryzacyjnej, AGD, budowlanej i wielu innych

Auto Land Polska

- wiodący w północno-wschodniej Polsce dystrybutor części samochodowych. Sieć dystrybucji składa się z 72 filii i oddziałów. Firma specjalizuje się w sprzedaży hurtowej i detalicznej części do aut osobowych i dostawczych wszystkich marek, zarówno produkcji europejskiej, jak i azjatyckiej.

Ostróda Yacht

- najstarsza polska stocznia jachtowa. Specjalizuje się w produkcji łodzi motorowych o długości do 9 m. Ostróda Yacht produkuje obecnie ponad 30 modeli jachtów motorowych i żaglowych dla marek Jeanneau oraz Bene- teau.

Spółki z województwa podlaskiego notowane na rynku podstawowym GPW oraz na NewConnect

AC | To producent samochodowych systemów LPG/CNG pod marką STAG. Na polskim rynku motoryzacyjnym AC działa od ponad 27 lat, zatrudnia ponad 500 osób, będąc największą firmą w segmencie instalacji gazowych. Jak wskazują szacunki spółki, posiada ona ponad 50-proc. udział w polskim rynku. Oferta produktowa AC dociera także do ponad 40 krajów na całym świecie. Akcje zadebiutowały na rynku głównym GPW w 2011 r.

Pfleiderer Grajewo | Firma wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Pfleiderer. Oferta handlowa obejmuje szeroki asortyment płyt laminowanych i oklejanych surowych, laminowanego i surowego HDF, blatów roboczych, laminatów wysokociśnieniowych HPL, płyt budowlanych MFP oraz folii meblowych i żywic klejowych. Spółka zadebiutowała na GPW w 1997 r.

Unibep | Grupa budowlana działa w segmencie budownictwa mieszkaniowego, handlowo-usługowego, ogólnego oraz zamówień publicznych. Posiada silną pozycję m.in. na rynku aglomeracji warszawskiej. Od kwietnia 2008 r. akcje spółki są notowana na rynku głównym GPW.

Pepees | Spółka specjalizuje się w przetwórstwie ziemniaków w celu produkcji m.in. skrobi ziemniaczanej, glukozy krystalicznej i bezwodnej czy białka ziemniaczanego do celów paszowych. W grupie znajdują się zakłady przetwórstwa ziemniaka w Łomży, Bronisławiu oraz Lublinie, a także zakłady związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Spółka debiutowała na GPW w 1997 r.

Automatyka Pomiary Sterowanie | Firma z NewConnect oferuje usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i elektryki.

Marka | Spółka specjalizuje się w dostarczaniu szybkich pożyczek gotówkowych. Jest notowana na NewConnect.

Novina | Firma z NewConnect zajmuje się m.in. finansowaniem projektów inwestycyjnych.

Spólki z województwa warmińsko-mazurskiego notowane na rynku podstawowym GPW oraz na NewConnect

Indykpol | To jedna z najstarszych spółek giełdowych w Polsce – debiutowała w 1994 r. Jest czołowym producentem wyrobów drobiarskich. Strategia rozwoju Indykpolu zakłada stały wzrost potencjału produkcyjnego oraz tworzenie pionowo zintegrowanej organizacji.

Krynicki Recykling | Przedmiotem działalności firmy jest pozyskiwanie i uzdatnianie stłuczki szkła opakowaniowego na potrzeby hut szkła w kraju. Kontrahentami są gminy, producenci wyrobów w opakowaniach szklanych, przedsiębiorstwa komunalne, punkty skupu surowców wtórnych oraz wysypiska śmieci z terenu całego kraju. Akcje spółki zadebiutowały na rynku głównym GPW w 2008 r.

Abak | To firma outsourcingowa, specjalizującą się w kompleksowej obsłudze księgowej, podatkowej i kadrowo-płacowej przedsiębiorstw osób fizycznych, spółek osobowych i osób prawnych. Jest notowana na NewConnect.

CSY | Spółka funkcjonuje w kilku obszarach, koncentrując się na działalności dla rynków pojazdów i maszyn. Produkuje różnego rodzaju części i komponenty zarówno zamienne, jak i na rynek pierwotny. Oprócz tego świadczy usługi związane z obróbką metali. Jest notowana na platformie NewConnect.

Luxima | Działalność spółki z NewConnect jest związana z projektowaniem i dostarczaniem produktów oświetleniowych.

RSY | Firma specjalizuje się w naprawach silników wysokoprężnych i gazowych (CNG i LPG) przeznaczonych do pojazdów użytkowych (samochody ciężarowe, autobusy, pojazdy szynowe, maszyny rolnicze). Notowana jest na NewConnect.

Site | Spółka rozbudowuje posiadane serwisy i tworzy aplikacje, narzędzia i gry np. na smartfony. Jest notowana na NewConnect.

Tableo | Firma zajmuje się dystrybucją części i akcesoriów motoryzacyjnych. Jest notowana na rynku NewConnect.

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów