Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wiktor Pińczuk, proeuropejski oligarcha z majątkiem wynoszącym około 3 mld USD.
Proeuropejskie protesty na kijowskim Majdanie to nie tylko ludowy bunt przeciwko władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. To również bunt biznesowych potentatów. Wśród protestujących w Kijowie pojawił się m.in. Petro Poroszenko, były minister gospodarki w rządzie Mykoły Azarowa i zarazem oligarcha, którego majątek szacowany jest na 1 mld USD. Poroszenko to m.in. właściciel spółki Roshen, największego producenta czekolady na Ukrainie, telewizji Kanał 5, stoczni, zakładów motoryzacyjnych, fabryki ciągników, największej w byłym ZSRR fabryki akumulatorów i holdingu spożywczego Ridna Marka. Poroszenko, kojarzony z tzw. klanem kijowskim oligarchów, przez wiele lat wspierał byłego prezydenta Wiktora Juszczenkę, ale utrzymywał też dobre relacje z Julią Tymoszenko i Partią Regionów Janukowycza. Obecnie stawia znowu na „pomarańczowych". Trudno mu się dziwić. Poroszenko prognozuje, że gdyby doszło do umowy stowarzyszeniowej z UE, udział rynków państw UE w sprzedaży jego produktów zwiększyłby się z 10 proc. do 40 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.