Technologie

Oko na prezesa UKE. Jacek Oko

Premier wskazał kandydata na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i przekazał wniosek o jego powołanie do Sejmu – dowiadujemy się. Według naszych informacji nowym szefem UKE ma zostać Jacek Oko związany z Politechniką Wrocławską.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki wskazał następcę Marcina Cichego, czyli nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urzędu, który sprawuje pieczę nad wartym ponad 40 mld zł rynkiem telekomunikacyjnym oraz rynkiem pocztowym, zdominowanym przez państwową Pocztę Polską. Według naszych nieoficjalnych informacji premier wskazał na szefa UKE dr inż. Jacka Oko. Teraz uchwałę o jego powołaniu powinien podjąć Sejm. Sejm to po zmianach w prawie ostatnia instancja decydująca o wyborze regulatora telekomunikacyjnego rynku. Wcześniej ostatnie słowo należało do Senatu.

Jak pisaliśmy, głównym kandydatem na szefa UKE był do tej pory Krzysztof Dyl. Nie podjął się jednak funkcji z przyczyn osobistych – słyszymy. Ma jednak pozostać nadal w urzędzie i odpowiadać za telekomunikację. Dodatkowo, Oko i Dyl znają się, co powinno ułatwić im współpracę.

Jacek Oko jest z wykształcenia inżynierem. Pełni funkcję zastępcy kanclerza Politechniki Wrocławskiej ds. Informatyzacji i dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Na co dzień pracuje jako pracownik dydaktyczny Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki PW. Związany jest z Pracownią Sieci Telekomunikacyjnych. Wykłada m.in. bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Angażuje się w projekty badawcze i badawczo-rozwojowe, w tym dofinansowywane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jeden z jego biogramów dostępnych w sieci mówi, że w latach 2010-2015 realizował takie projekty jak „Specjalizowana Polska Infrastruktura na rzecz Laboratoriów Badawczych", „Cloud Computing – nowe technologie w ofercie dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej", „Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego województwa dolnośląskiego do roku 2020", w wcześniej „ „Budowa bezpiecznej sieci transmisji danych PWR.Net na terenie Politechniki Wrocławskiej".

Wśród doświadczeń praktycznych Jacka Oko wymieniane są m.in. systemy monitorowania sygnalizacji w sieciach telekomunikacyjnych i interaktywna platforma IPTV.

Jacek Oko dał się poznać w branży także jako menedżer. Pracował m.in. dla Telefonii Dialog (gdy należała do KGHM), TK3, Televideomedia i Avista Media.

Poza uczelnią, wchodzi m.in. w skład prezydium Konsorcjum Pionier. W swojej karierze – jak wynika z publikacji na stronie jego pracowni – przygotował m.in. projekt badawczy będący ekspertyzą techniczno-ekonomiczną dotyczącą „zakupu przez spółkę Exatel systemu identyfikacji połączeń CLV".

Co na to operatorzy telekomunikacyjni? Pierwsza reakcja to zdziwienie, ponieważ technik i naukowiec na tym stanowisku zdarza się bodaj po raz pierwszy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.