Surowce i paliwa

PGNiG: Wzrośnie wydobycie gazu

W tym roku grupa PGNiG chce pozyskać z własnych złóż w Polsce, Norwegii i Pakistanie łącznie ok. 5 mld m sześc. błękitnego paliwa. Jeśli zrealizuje ten plan, wydobycie wzrośnie o 10,6 proc.
Foto: materiały prasowe

Do tak istotnej zwyżki ma dojść przede wszystkim za sprawą inwestycji i zakupów grupy dokonanych w Norwegii. Chodzi o akwizycję złóż Kvitebjørn i Valemon oraz planowane uruchomienie produkcji ze złóż Snadd Outer, Duva i otworów wykonanych w tzw. strukturze Ærfugl.

W Polsce wydobycie gazu spadnie z powodu przeciągających się inwestycji, co z kolei jest następstwem pandemii koronawirusa i związanych z nią problemów. Zwyżka ma nastąpić dopiero w 2023 r., czyli po zakończeniu przedsięwzięć obejmujących zagospodarowanie nowych złóż i podłączenie do produkcji dodatkowych odwiertów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.