Portfel fundamentalny

Hossa na GPW zafundowała wysokie zyski portfelom

W zakończonym roku koniunktura na warszawskiej giełdzie sprzyjała zarabianiu, co przełożyło się na efektowne, dwucyfrowe zyski. Czy typy na styczeń pozwolą utrzymać dobrą passę?
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2021 r. miały ułatwione zadanie, bo hossa objęła swoim zasięgiem niemal cały szeroki rynek warszawskiej giełdy, pozwalając dużej grupie spółek wypracować efektowne stopy zwrotu. Dwu- czy nawet trzycyfrowe zwyżki kursu nie były niczym nadzwyczajnym. Indeks szerokiego rynku akcji WIG zyskał ponad 21 proc. Zwyżki objęły także większość branż obecnych na warszawskiej giełdzie z wyjątkiem producentów gier, którzy po silnych wzrostach w 2020 r. wypadli z łask inwestorów.

Hossa wsparła wyniki portfeli

Foto: GG Parkiet

Kluczem do ponadprzeciętnych zysków portfeli okazała się umiejętność wyszukiwania najlepszych okazji na wzrostowym rynku. Typujący początkowo swojej szansy szukali przede wszystkim wśród mniejszych spółek, w pełni korzystając z hossy w tym dziale. W II połowie roku coraz łaskawiej spoglądali na akcje średniaków z mWIG40 oraz potentatów z WIG20, zwłaszcza na banki i spółki wydobywcze, których notowania nabrały wigoru. Sama końcówka roku jednak przyniosła korektę, która zabrała portfelom część zysków. Mimo to wypracowane wyniki uczestników rywalizacji prezentują się imponująco.

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła 36,5 proc. i była o 15 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG-u (indeks zyskał w tym samym okresie 21,5 proc). Był to równocześnie wynik wyraźnie lepszy od portfela stworzonego przez analityków technicznych (podsumowaliśmy ich dokonania we wtorkowym wydaniu „Parkietu"), który wypracował 22,4 proc. zysku.

Który zespół analityków najlepiej typował w 2021 r.? Wyczyn sprzed roku powtórzyli analitycy Millennium DM, po raz kolejny zostawiając konkurentów w tyle. Mogą się pochwalić efektowną, prawie 80-proc., stopą zwrotu z portfela. Głównemu konkurentowi nie zabrakło jednak wiele. Tuż za zwycięzcą uplasowali się eksperci BDM, których inwestycje przyniosły prawie 77 proc. zysku. Ostatnie miejsce na podium przypadło ekspertom Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o prawie 31 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, w trzech przypadkach nieco słabszym od rynku.

W samym grudniu najbardziej zyskowny okazał się portfel analityków BM BNP Paribas. Miesiąc ten zamknęli wynikiem prawie 4 proc. na plusie. Wyprzedzili analityków BDM i DM BPS, którzy mogą się pochwalić stopami zwrotu na poziomie odpowiednio o 2,9 i 2,4 proc. Średni wynik wszystkich siedmiu portfeli wypadł 0,1 proc. na plusie, podczas gdy WIG zwyżkował o 2,2 proc.

Przetasowania w portfelach

Mając na uwadze kolejną, dziesiątą już edycję portfeli fundamentalnych, eksperci nie rezygnują z poszukiwań atrakcyjnych spółek o silnych fundamentach. Na kogo postawili w styczniu? Moda na spółki z indeksu WIG20 wśród typujących okazała się przejściowa i w portfelach na styczeń typujący nie znaleźli dla nich zbyt dużo miejsca. Z listy faworytów wypadły CD Projekt, CCC, KGHM, Mercator, Pekao, Santander Bank Polska i Tauron, wychodząc z założenia, że walory nie mają potencjału. Na ich miejsce wskoczyły jedynie Allegro i JSW, w których typujący dostrzegają kandydatów do odbicia notowań w krótkim terminie. Równocześnie zwiększyli ekspozycję na mniejsze firmy, które po jesiennej korekcie stały się znacznie atrakcyjniejszą alternatywą.

Typy analityków na styczeń

W portfelach na styczeń nie zabrakło roszad, dzięki którym zyskały na znaczeniu średnie i małe spółki. Eksperci duże nadzieje wiążą z reprezentantem mWIG-u – Alior Bankiem – który znalazł się aż w czterech portfelach na styczeń (w jednym jako nowa spółka). Mimo solidnych zwyżek kursu w minionym roku bank ten prezentuje się atrakcyjniej niż więksi konkurenci z sektora. – Ostatnią korektę sektora bankowego traktujemy jako okazję inwestycyjną, wyróżniając akcje Aliora jako atrakcyjne względem pozostałych banków, biorąc pod uwagę wysoką wrażliwość wyniku na oczekiwane podwyżki stóp procentowych oraz niższą prognozowaną wycenę wskaźnikową względem średniej dla WIG-banki – argumentują wybór eksperci BM Paribas BNP.

Wśród styczniowych faworytów znalazła się PCC Rokita. Notowania chemicznej spółki w ostatnich miesiącach złapały zadyszkę, korygując część silnych zwyżek z I połowy 2021 r. Spółka wciąż jednak może się pochwalić dobrymi perspektywami, które okazały się na tyle przekonujące, że znalazło się dla niej miejsce w dwóch portfelach. – Zwracamy uwagę na sprzyjające otoczenie, z wyjątkiem cen energii, ale te spółka zabezpieczyła wcześniej i w 2022 r. będzie jeszcze korzystała z niższych cen, a do tego informację o znacznej dotacji na budowę nowego zakładu i niską wycenę – wyliczają jej atuty analitycy Millennium DM.

Na celowniku typujących nadal pozostają spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce i sektorem IT, udowadniając nie tak dawno, że są nie tylko odporne na zawirowania związane z pandemią, ale potrafiły przekuć ją w sukces finansowy. W styczniu w kręgu zainteresowań typujących oprócz wspomnianego wcześniej Allegro znalazły się answear.com, Ailleron czy Comarch, a także wybrani producenci i wydawcy gier, jak Artifex Mundi, Huuuge czy Ten Square Games.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ BoomBit | Realizacja zysków.

¶ CI Games | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ailleron | Oczekujemy dobrych wyników za IV kw. 2021 r. i wskazujemy na potencjalny skup akcji własnych.

¶ Artifex Mundi | Liczymy na stopniowe zwiększanie liczby użytkowników i powrót aplikacji Unsolved do dynamicznego wzrostu.

¶ Grupa Azoty | Wskazujemy na ponad 50-proc. spadek cen gazu w końcówce grudnia i mało wygórowane oczekiwania rynku względem wyników za IV kw. 2021 r.

¶ Huuuge | Po dużej przecenie; liczymy, że na początku roku spółka podzieli się z inwestorami wizją i planami na 2022 r.

¶ Ten Square Games | Perspektywa ogłoszenia dobrych wyników sprzedaży za IV kw. 2021 r.

¶ ZE PAK | Świetne otoczenie dla producentów energii z węgla brunatnego w IV kw. 2021 r. i korzystna transakcja sprzedaży udziałów w PAK-PCE. Największy beneficjent potencjalnego spadku notowań praw do emisji CO2 po mocnej korekcie gazu.

Haitong Bank

¶ Brak zmian w portfelu na styczeń|

 

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Ciech | Zamiana na atrakcyjniejszą propozycję.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Alior Bank | Ostatnią korektę sektora bankowego traktujemy jako okazję inwestycyjną, wyróżniając akcje Aliora jako atrakcyjne względem pozostałych banków, biorąc pod uwagę wysoką wrażliwość wyniku na oczekiwane podwyżki stóp procentowych oraz niższą, prognozowaną wycenę wskaźnikową względem średniej dla WIG-banki.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Ciech, Esotiq, ING Bank Śląski, Inter Cars, Kruk, Santander, BP, Tim | Przebudowa portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Kino Polska | Odbudowa rynku reklamy napędza zyski, przy czym rośnie też oglądalność oferowanych kanałów. Dobre wyniki przekładają się na atrakcyjna wycenę.

¶ PCC Rokita | Sprzyjające otoczenie, z wyjątkiem cen energii, ale te spółka zabezpieczyła wcześniej i w 2022 r. będzie jeszcze korzystała z niższych cen, a do tego informacja o znacznej dotacji na budowę nowego zakładu i niska wycena.

¶ Sunex | Trwa boom na fotowoltaikę napędzany kończącymi się atrakcyjnymi warunkami przyłączenia instalacji. Poza tym wizje końca mody na panele są przesadzone i solidne firmy nadal pozostaną na rynku.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CD Projekt, KGHM, Pekao, PKO BP | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Allegro | Wejście na polski rynek Amazona nie zmaterializowało ryzyk dla Allegro, których obawiali się inwestorzy.

¶ Answear.com | Solidne fundamenty i oczekiwana kontynuacja tendencji wzrostowych przychodów w 2022 r. Charakterystyczne obecne problemy branży (zakłócenia produkcyjno-logistyczne) znacząco zniwelowane przez wcześniejsze zatowarowanie kolekcji jesienno-zimowej, a potencjalny wzrost kosztów działalności, w tym płac, możliwy do przerzucenia na klienta (wzrost ceny).

¶ JSW | Rosnące ceny węgla i koksu powinny wpłynąć pozytyw- nie na wynik za IV kwartał 2021 r., na początku bieżącego roku JSW przedstawi zaktualizowaną strategię rozwoju.

¶ Unibep | Prawie półroczna korekta sprowadziła akcje spółek budowlanych na atrakcyjne poziomy, biorąc pod uwagę planowane inwestycje infrastrukturalne w Polsce.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CCC, KGHM, Pekao | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ PCC Rokita | Zauważamy potencjał do poprawy postrzegania spółki. Dodatkowym atutem jest dywidenda.

¶ Toya | Bardzo atrakcyjny wskaźnik wyceny C/Z '22 = 8,3x i atrakcyjna stopa oczekiwanej dywidendy wynosząca 5 proc.

¶ XTB | Oczekiwana zmienność i pozyskanie nowych klientów sprzyjają percepcji wyników spółki.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Bloober Team, Mercator Medical, Tauron, Votum | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Comarch | Stabilne portfolio zamówień, solidne wyniki finansowe.

¶ Grodno | Rosnąca pozycja rynkowa, stabilny rozwój.

¶ Neuca | Stabilny rozwój, dobre perspektywy rynku, rosnąca pozycja na rynku.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

 

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.