REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pandemia bije w leasing. Duże spadki

W pierwszej połowie 2020 r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 29,8 mld zł. To spadek o 24 proc. w stosunku do tego samego okresu 2019 r.
Foto: Adobestock

- Nie ma dziś na świecie gospodarki, kraju czy firmy, która nie odczuwałaby skutków pandemii koronawirusa – mówiła w środę w czasie prezentacji wyników branży Ewa Łuniewska, przewodnicząca komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Skutki pandemii odczuwa też branża leasingowa. Wakacjami leasingowymi objęa ponad 160 tys. przedsiębiorców i 360 tys. umów. Oznacza to, że co piąta umowa leasingu została objęta wakacjami. I choć na początku roku branża była jeszcze na lekkim plusie, to już w marcu w porównaniu z zeszłym rokiem odnotowała spadek o 30 proc., w kwietniu o 50 proc., a w maju o 35 proc. – Najgorsze mamy za sobą – ocenia dziś branża. W czerwcu odnotowała dodatni wynik całego aktywnego portfela (0,6 proc.). Spodziewa się jednak utrzymania ujemnej dynamiki rynku także w drugiej połowie roku. Prognoza na cały 2020 r. mówi o spadku finansowania o 19,3 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA