Analizy

Spółki z szansami na skokową poprawę wyników

Sprawdzamy, które firmy mają w 2017 r. szansę na najbardziej efektowną poprawę zysków. Czy optymistyczne oczekiwania są już zawarte w cenach ich akcji?

Z prognoz biur maklerskich wynika, że na poprawę rezultatów mogą liczyć duże spółki z WIG20.

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Nie wszystkie giełdowe firmy zdążyły się pochwalić osiągnięciami za ubiegły rok, a my już spoglądamy, co czeka je w 2017 r. Z punktu widzenia inwestorów ma to istotne znaczenie dla oceny perspektyw spółek.

Potentaci wracają do formy

Foto: GG Parkiet

Z prognoz biur maklerskich wynika, że na poprawę rezultatów mogą liczyć duże spółki z WIG20. Jednak tylko kilka firm z tego grona będzie się mogło pochwalić przynajmniej kilkudziesięcioprocentową poprawą zysków. Jedną z nich jest KGHM, dla którego głównym impulsem do poprawy mogą być ceny miedzi. – W 2017 r. oczekujemy znaczącego przyśpieszenia inflacji, co powinno przełożyć się na wyższe ceny surowców przemysłowych, których KGHM jest producentem – ocenia Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny w BM ING Banku. – Oczekujemy także umocnienia dolara amerykańskiego za sprawą podwyżek stóp procentowych. Znaczną część przychodów KGHM ma w dolarach, tak więc jego wysoki kurs powinien wspierać zyski wyrażone w złotych. Ponadto coraz bardziej rentowne powinny być inwestycje poczynione za granicą – dodaje. Pozytywnie tegoroczne perspektywy miedziowego koncernu oceniają też eksperci Vestor DM. Według nich ryzyko spadku cen miedzi w 2017 r. jest ograniczone. Ponadto oczekują, że w związku z poprawą przepływów finansowych i rezygnacji z II fazy inwestycji w Sierra Gorda poprawią się przepływy gotówkowe w KGHM, co pozwoli na wypłatę w tym roku dywidendy rzędu 3 zł na akcję, dwa razy tyle co w ubiegłym roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.