Cena miedzi kontynuuje spadek z dwumiesięcznego maksimum do tygodniowego minimum. Rynki zwiększają zakłady na podwyżkę stóp Fedu o 0,75 proc. we wrześniu po przemówieniu prezesa Powella w Jackson Hole. Słabsze dane o produkcji przemysłowej w Chinach, chińsko-amerykańskie przepychanki i spadek importu miedzi w lipcu obciążają czerwony metal w związku z pesymizmem co do Chin i eskalacją światowego popytu przemysłowego w Europie. Presję spadkową na ceny metali przemysłowych wywiera również ostatni skok kursu dolara amerykańskiego i nastroje rynkowe związane z ryzykiem wyłączenia się z ryzyka.
Kontrakty terminowe na miedź na COMEX spadały o 2,55 proc. do najniższego poziomu od 18 sierpnia, około 3,61 USD. Co więcej, najczęściej sprzedawany październikowy kontrakt na miedź na Shanghai Futures Exchange (SFE) spadł o około 1 proc., do blisko 62 700 juanów za tonę.
Słabe dane przemysłowe Chin, największego światowego konsumenta metali, wywierają presję spadkową na czerwony metal. Zyski przemysłowe za lipiec spadły o 1,1 proc. w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. Również import miedzi za ten miesiąc był rozczarowujący i ciążył na cenach metali. Lipcowy import rudy miedzi, miedzi rafinowanej i złomu miedzi w Chinach spadł w ujęciu miesięcznym, mimo że zanotował wzrost r./r.