Szwedzki koncern energetyczny szykuje nową strategię i nie wyklucza udziału w prywatyzacji polskiej energetyki. – Do lata dokument powinien być gotowy – powiedział „Parkietowi” Jacek Piekacz, szef tej spółki na Polskę. Przypomniał, że szwedzki koncern planuje wymianę na stanowisku prezesa, co może zaowocować pewnymi zmianami w polityce firmy (Larsa Josefssona, prezesa Vattenfall AB, w 2010 r. zastąpi Norweg Oeystein Loeseth zasiadający we władzach holenderskiego Nuonu, którego szwedzki koncern jest współwłaścicielem).– Chodzi o inne rozłożenie akcentów na poszczególne działania – tłumaczy Piekacz.
Pytany o udział Vattenfalla w prywatyzacji polskiej energetyki przyznał, że Enea nie jest tematem zamkniętym (w 2009 r. Szwedzi nie wzięli udziału przetargu, który w końcu umorzono). – Cały czas obserwujemy procesy prywatyzacyjne, bo chcemy być obecni na polskim rynku – powiedział Piekacz. Teraz Vattenfall ma niespełna 18,7 proc. akcji poznańskiej spółki energetycznej. Resort skarbu ma 60,5 proc. kapitału Enei i chce sprzedać pakiet w tym roku (w 2009 r. z zakupu firmy wycofała się niemiecka grupa RWE).
Ewentualnego udziału Vattenfalla w prywatyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin (wraz z kopalniami węgla brunatnego Konin i Adamów – red.) Piekacz nie chciał komentować. – To skomplikowany projekt ze względu na stan właścicielski spółki – powiedział. Mniejszościowym udziałowcem ZE PAK poprzez Elektrim jest Zygmunt Solorz-Żak, który faktycznie kontroluje elektrownię. Kopalnie zaś w całości należą do Skarbu Państwa.
Jacek Piekacz pytany o plany złożenia przez polskie kopalnie skargi do Komisji Europejskiej na import rosyjskiego węgla powiedział, że wyegzekwowanie ceł na rosyjski węgiel może być bardzo trudne. – I nie zatrzyma to importu, bo polskie górnictwo schodzi co roku głębiej, co podwyższa koszty produkcji węgla – tłumaczy Piekacz.
Jak pisaliśmy wcześniej w „Parkiecie”, polskie firmy energetyczne coraz częściej kupują tańszy węgiel ze Wschodu, w tym roku import może wynieść nawet 12 mln ton, wobec 10,5 mln ton w 2009 r.