PGE liczy nawet na 600 mln euro z Unii na CCS

Polska Grupa Energetyczna domaga się pełnego pokrycia z funduszy unijnych kosztów budowy instalacji CCS – wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w elektrowni Bełchatów

Aktualizacja: 23.02.2017 12:43 Publikacja: 28.09.2011 13:44

PGE liczy nawet na 600 mln euro z Unii na CCS

Foto: Bloomberg

Do tej pory Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten cel 180 mln euro, podczas gdy cała inwestycja kosztuje ok. 600 mln euro.

- Traktujemy te instalacje CCS jako projekt badawczo-rozwojowy, niezbędne jest więc dofinansowanie z Unii Europejskiej na kwotę stanowiącą blisko 100 proc. kosztów – stwierdził dziś prezes PGE Tomasz Zadroga na konferencji przy okazji otwarcia nowego bloku w elektrowni Bełchatów.

Szef PGE zapowiedział też, że chodzi nie tylko o wsparcie na etapie budowy i realizacji inwestycji, ale także w czasie jej eksploatacji. – Skoro z analiz wynika, że energia  z wykorzystaniem instalacji będzie dużo droższa, to oczekujemy pewnej formy rekompensaty, nie możemy dopłacać do tego przedsięwzięcia – dodał.

Zdaniem prezesa Zadrogi najlepsza forma byłby system tzw. kontraktów długoterminowych, gwarantujących zbyt droższej energii i zwrot różnicy miedzy jej ceną a rynkową. Taki system funkcjonował już wcześniej - w latach 90. w elektrowniach.

- Rozmowy z Brukselą trwają i liczymy, ze uda nam się wypracować odpowiednie rozwiązania – dodał  szef PGE.

Instalacja CCS w Bełchatowie jest jednym z kilku pilotażowych projektów, realizowanych  Unii Europejskiej, które uzyskały dofinansowanie z funduszy Wspólnoty.

Instalacja CCS miała powstać równocześnie z budową bloku Bełchatów II, który został oddany dziś do użytku. Inwestycja powstała wciągu 6 lat i kosztowała 1,2 mld euro. Zaplanowano ją tak, by móc wybudować jeszcze CCS. Blok ma moc 858 MW.

Zakład w Bełchatowie jest największą elektrownią w Polsce i największą w Europie, opalaną węglem brunatnym.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku