Po ostatnich przetargach przeprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad LOTOS wzmocnił się także na pozycji wicelidera na rynku Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Grupa dysponuje dwudziestoma tego typu stacjami zlokalizowanymi przy autostradach A1, A2, A4 i A6 oraz drogach ekspresowych S3 i S7. W zakończonym postępowaniu LOTOS wygrał przetarg na kolejne lokalizacje przy kluczowej trasie S7.
Istotnym elementem strategii Grupy jest oparcie na dostawach ropy naftowej z kierunków innych niż wschodni, w tym surowca pochodzącego z eksploatowanych przez koncern złóż. Kluczowe w tym obszarze są inwestycje w regionie Morza Bałtyckiego oraz na Szelfie Norweskim. Dzięki tym inwestycjom LOTOS znacząco zmniejsza swoją zależność od dostaw rosyjskiego surowca – co istotnie wpływa na politykę bezpieczeństwa energetycznego Polski, jednocześnie oferując swoim klientom produkt najwyższej jakości. Co istotne, firma nie wyklucza dalszej dywersyfikacji swojego portfela w obszarze wydobycia, co pozytywnie wpłynie na jej wyniki finansowe oraz stabilność na coraz bardziej dynamicznym rynku paliw.
Grupa LOTOS od lat podejmuje działania zmierzające do osiągania kolejnych celów produkcyjnych, co wydaje się szczególnie istotne, patrząc przez pryzmat znacznego zwiększenia zapotrzebowania na krajowym rynku paliw, wynikającego z wprowadzenia w połowie 2016 r. tzw. pakietu paliwowego. Odpowiedzią na stale rosnący popyt jest m.in. finalizacja budowy nowoczesnych instalacji programu EFRA, czyli projektu Efektywnej Rafinacji. Realizowana przez LOTOS inwestycja zakłada m.in. budowę instalacji opóźnionego koksowania, umożliwiającej o wiele bardziej zaawansowany niż dotychczas, głębszy przerób ropy naftowej. Dzięki instalacjom ciężkie pozostałości procesu rafinacji będą mogły być przerobione na wysoko marżowe produkty, takie jak olej napędowy czy paliwo lotnicze. Jednocześnie ograniczone zostanie wytwarzanie produktów charakteryzujących się ujemnymi marżami, takich jak chociażby ciężki olej opałowy, co istotnie poprawi wyniki finansowe koncernu.
Projekt EFRA to kontynuacja procesu technologicznego unowocześniania rafinerii, będący naturalnym zakończeniem optymalizacji technologicznego łańcucha przerobu ropy naftowej, zapoczątkowanego w ramach tzw. Programu 10+. Prace inwestycyjne mają zakończyć się w 2018 r., dzięki czemu Grupa LOTOS umocni pozycję w technologicznej elicie światowych rafinerii, stając się jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji na Starym Kontynencie.