– Rok 2024 to już piąty z kolei, kiedy popyt przebije magiczną jeszcze kilka lat temu granicę 5 mln mkw. Licząc na koniec września, polski rynek zajął drugie miejsce pod względem aktywności najemców w Europie, zaraz za niemieckim. Co wydarzy się w 2025 r., to będzie zależeć od tempa poprawy warunków ekonomicznych – mówi Damian Kołata, partner w Cushman & Wakefield. – Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach, podobnie jak w tym roku, jednym z głównych motorów rynku będzie logistyka i e-commerce, czyli branże mocno ze sobą związane i napędzające wzajemny rozwój – dodaje.
Maciej Kotowski, szef działu badań i doradztwa w JLL, zwraca uwagę na to, że w 2024 r. Polska wyróżniała się na tle Europy pod względem powrotu popytu na powierzchnie magazynowe. – Szerszy obraz rynku w całym regionie nadal wykazywał oznaki spowolnienia i niepewności. Znaczący wpływ na sytuację ma powolny wzrost gospodarczy w krajach Europy Zachodniej. Prognozy dla Polski są zdecydowanie bardziej optymistyczne, ale musimy pamiętać, aby na rynek patrzeć z perspektywy europejskich i globalnych łańcuchów dostaw. O ile całkowity popyt w Polsce w 2024 r. był o około 20 proc. większy w porównaniu z 2023 r., o tyle wzrost napędzany był głównie przez odnowienia istniejących umów, podczas gdy nowe zapotrzebowanie rosło zdecydowanie mniej dynamicznie – mówi Kotowski. – W 2025 r. spodziewamy się dalszej stopniowej poprawy wyników na rynku w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę pozytywne perspektywy dla sektora handlowego i rosnącą sprzedaż detaliczną, w tym online. Istotną rolę odgrywa również niezmiennie sektor produkcyjny, który generuje stabilne zapotrzebowanie na magazyny w Polsce – ocenia ekspert.
– Popyt brutto w całym 2024 r. może przekroczyć 5 mln mkw., co byłoby wynikiem zbliżonym do średniorocznych wartości obserwowanych w latach 2017–2023 (z wyłączeniem rekordowych lat 2021–2022) – mówi Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska. – Aż 80 proc. przypadnie na rynki „wielkiej szóstki”, ale mniejsze regiony, takie jak województwo kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, również odnotują wysoki popyt, przekraczający 100 tys. mkw. Sektor e-commerce, który według prognoz nadal będzie dynamicznie się rozwijał w kolejnych latach, odpowiada za ponad jedną trzecią powierzchni magazynowej wynajętej w 2024 r. Coraz większym zainteresowaniem najemców cieszą się magazyny miejskie i obiekty „last mile”, choć realizacja tego typu projektów wiąże się ze sporymi wyzwaniami ze względu na ograniczoną dostępność gruntów oraz wydłużone procedury uzyskiwania decyzji i pozwoleń administracyjnych – dodaje.
Na zamówienie
Aktywność deweloperów zmniejszyła się, bo spowolnienie gospodarcze i wysokie koszty finansowe (wysokie stopy procentowe) ograniczyły apetyt na inwestycje o charakterze spekulacyjnym, czyli budowanie magazynów bez uprzedniego pozyskania kompletu najemców.
Kurek zwraca uwagę na niewielką aktywność deweloperów. Około 2 mln mkw. powierzchni w budowie to ponad dwa razy mniej od rekordu z 2021 r. (4,65 mln mkw.), jednak to wynik zbliżony do średniej z lat 2018–2020.