Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu: Obligacje korporacyjne pomagają rosnąć. Celem tysiąc lokali rocznie

– Jesteśmy silni na lokalnych rynkach, ale to w aglomeracjach buduje się skalę – mówi Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu.

Prezes REINO Capital: Inwestorzy muszą mieć wolny wybór

Jeśli głównym celem REIT-ów ma być wspieranie polityki mieszkaniowej państwa, to historia pokazuje, że wszelkiego rodzaju próby ręcznego sterowania nie kończą się dobrze. Inwestorzy zagłosują kapitałem – mówi Radosław Świątkowski, prezes REINO Capital.

Ceny nowych mieszkań dalej w górę

Luty przyniósł kolejne zwyżki średnich cen lokali w największych aglomeracjach, bo nowe projekty deweloperzy wprowadzają z coraz wyższymi cenami ofertowymi. Eksperci Otodom spodziewają się, że presja na podwyżki w najbliższym czasie nie zniknie.

Pierwsi chętni do skorzystania z modelu REIT

Magazynowy deweloper MLP Group podtrzymuje, że część wynajętych budynków wniósłby do REIT-u. Taką drogą mogą pójść inne spółki posiadające nieruchomości.

Echo, Griffin i Signal stworzą nową platformę prywatnych akademików

Inwestorzy zapowiadają budowę w kilka lat sieci akademików liczących 5 tysięcy łóżek.

REIT-y to drzwi do nieruchomości komercyjnych

To instrument dla instytucji odpowiadających za emerytury, z długoterminowym horyzontem – mówi Jakub Pacholec, członek zarządu Mount TFI.

Zainteresowany mieszkaniem przyjdzie nawet po 100 dniach

Przybywa ofert sprzedaży mieszkań. Czas ekspozycji lokali na rynku się wydłuża. W niektórych miastach przekracza 100 dni. Sprzedający nie spuszczają z tonu.

Wraca nadzieja na wprowadzenie przepisów o polskich REIT-ach

Czerpanie korzyści z nieruchomości komercyjnych, które wykupuje kapitał zagraniczny, skupienie w polskich rękach dużego zasobu mieszkań na wynajem, wzmocnienie giełdy. W tych kwestiach pomocne byłoby wprowadzenie REIT-ów. Resort finansów jest na tak.

Transakcji będzie przybywać, jednak potrzeba czasu na pełne odbicie

Ostatnie dziesięć lat widziałbym jako okres pewnej aberracji, nienormalnie małego kosztu pieniądza pompowanego na rynek nieruchomości. Teraz powoli wracamy do normalności – mówi Piotr Trzciński, szef Savills Investment Management w Polsce.

Handel cesjami. Jest ryzyko, jest premia

Sprzedając prawo do nowego mieszkania, można nawet podwoić zainwestowany kapitał. Po wprowadzeniu prawnych ograniczeń entuzjazm potencjalnych inwestorów jednak osłabł. Część przenosi się z biznesem na rynek wtórny.

Deweloperskie marże, czyli biurokracja w cenie

Budowa mieszkań jest kapitałochłonna i zabiera lata – za co płacą klienci.

„Srebrne” budownictwo to nisza z potencjałem

Szeroko rozumiany rynek mieszkaniowy będzie się musiał dostosować do faktu starzenia się społeczeństwa. Z jednej strony potrzebne są rozwiązania systemowe, z drugiej – to pole do działania dla inwestorów – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka CBRE.

Tani kredyt nie zrujnuje biznesu wynajmującym

Większym rodzinom bardziej niż wynajem mieszkania będzie się opłacał zakup na supertani kredyt z programu „Na start”. W przypadku singli nie będzie to już tak oczywiste.

Między starym i nowym programem mieszkaniowym

W I kwartale widać będzie jeszcze efekty „Bezpiecznego kredytu”. Po przejściowym ochłodzeniu w II półroczu rynek będzie stymulowany „Mieszkaniem na start”. BIK spodziewa się wzrostu wartości udzielonych pożyczek mieszkaniowych o 13 proc.

Wzrośnie popyt na większe lokale

Jeśli deweloperzy nieco podkręcą statystyki, wprowadzając na rynek więcej mieszkań, to beneficjenci nowego programu dopłat do kredytów nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. W cenie będą tańsze nieruchomości poza centrami miast.

Rynek mieszkań z drugiej ręki na rozdrożu

Część sprzedających lokale wstrzyma transakcje do czasu wejścia w życie programu supertanich kredytów, licząc na wyższe ceny. Ich wzrosty raczej nie będą tak gwałtowne jak w 2023 roku, gdy działał „Bezpieczny kredyt 2 proc.".

Mieszkania drożeją nie tylko przez „Bezpieczny kredyt”

Podaż rynku również wymaga wsparcia – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, szefowa pracowni SRDK i była przewodnicząca rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Ziemia pod osiedla jest cenna jak złoto

Tereny inwestycyjne drożeją z roku na rok. Transakcje na tym rynku zamykają się kilkudziesięciomilionowymi kwotami. W 2024 roku firmy deweloperskie wyruszą na kolejne duże zakupy gruntów pod osiedla, uzupełniając banki ziemi. Na celowniku są uzbrojone parcele z dobrymi adresami, ale jest o nie coraz trudniej.