Galerie handlowe w otoczeniu pełnym wyzwań

2022 r. przyniósł poprawę kluczowych wskaźników – odwiedzalności i obrotów. Ten rok jednak będzie również trudny.

Wiosna na działkach rekreacyjnych. Klienci mają w czym wybierać

Ceny działek wakacyjnych mocno wzrosły w czasie pandemii. Zamknięci w betonowych blokach Polacy marzyli o zielonym azylu za miastem. Teraz na rynku jest spokojniej. Pojawiają się nawet przeceny.

Mieszkania drożeją, ale nie gwałtownie

Realne wzrosty cen nowych lokali są mniejsze, niż wskazują zmiany średnich cen w ofertach.

Luksus też tanieje

Na części nieruchomości z najwyższej półki trudne otoczenie makro również odciska piętno.

Andrzej Mikołajczyk, CA Immo Poland: Widzimy tendencję powrotu pracowników do biur

W Warszawie jest wysoki popyt i luka podaży – mówi Andrzej Mikołajczyk, dyrektor zarządzający CA Immo Poland.

Najlepiej opłacani menedżerowie spółek deweloperskich w 2022 r.

Znakomita większość członków zarządów zarobiła więcej rok do roku. Wyższe były bonusy powiązane z wynikami firm.

Strategia Ghelamco pozostaje jasna: budujemy duże biurowce dla dużych firm

Popyt najemców na biura jest stabilny, a fundusze czekają z dużymi zakupami – mówi Jarosław Zagórski, nowy szef Ghelamco w Polsce.

Luksusowe apartamenty nie tracą na wartości nawet w trudnych czasach

Mieszkania premium, w przeciwieństwie do lokali z segmentu popularnego, są odporne zarówno na rynkowy kryzys, jak i na upływ czasu. Zyskują na wartości co najmniej 10 proc. rocznie. Można też zarabiać na ich wynajmie.

Vela Poland rusza z emisją

Firma oferująca zagraniczne nieruchomości zamierza wzmocnić zespół oraz poprawić marketing. Debiut na NewConnect planuje w przyszłym roku.

Kredyty hipoteczne wracają do łask i wychodzą z dołka

Nowe zalecenia wydane przez KNF oraz zbliżające się programy rządowe windują popyt na kredyty hipoteczne. Swoje dołożyły też spadek oprocentowania kredytów i dobre dane z rynku pracy.

Mieszkania na doby czekają na żniwa

W lokalach wynajmowanych na krótko nie ma śladu po pandemii, która zrujnowała wiele biznesów. W długi majowy weekend stawki za noclegi w apartamentach nawet się podwoją.

Rola Polski w odbudowie Ukrainy będzie bardzo ważna

Warto skorzystać z naszych doświadczeń w kształtowaniu przestrzeni. Tych dobrych, ale i tych złych, by ich nie powtórzyć – mówi Krzysztof Misiak, szef Cushman & Wakefield w Polsce.

Wizja tanich kredytów rozbudza apetyty rynku

Nawet w dwucyfrowym tempie drożały w ubiegłym roku i nowe, i używane lokale. A może być jeszcze drożej. Program kredytów na 2 proc. może doprowadzić do wzrostu cen mieszkań spełniających kryteria dopłat.

Program tanich kredytów może pomóc flipperom

Część inwestorów przyspieszy transakcje w obawie, że wywołany tanimi kredytami popyt podniesie ceny mieszkań. Z drugiej strony flipperzy zyskają klientów na swoje produkty.

Właściciele szykują się na lato. Liczą na miniboom

Goście i turyści już rezerwują miejsca na wakacyjny wypoczynek. Pobyty w hotelach w tym roku będą jednak droższe, często też krótsze. Część urlopowiczów wybierze pozahotelową, tańszą gastronomię. Mimo to branża liczy na całkiem dobry sezon.

Mieszkania nieco droższe

IV kwartał ubiegłego roku przyniósł rekordową liczbę oddanych mieszkań. Ceny rosły nieznacznie. Ale mogą zacząć iść w górę szybciej.

Lokale na wynajem opustoszeją?

Większość najemców żyje z ołówkiem w ręku. Jeśli program „Pierwsze mieszkanie” wypali, a kupno lokalu na tani kredyt okaże się korzystne, część lokatorów pójdzie na swoje. Inwestycje w nieruchomości są wciąż opłacalne, stawki najmu już jednak gwałtownie nie rosną.

Inwestorzy w blokach startowych, Polska dalej atrakcyjna

Czekać czy łowić okazje? W tym roku w Cannes więcej było rozpoznawania terenu niż aranżowania transakcji – relacjonują uczestnicy.