Coraz droższy dług korporacyjny budowniczych mieszkań i biur

Rosnące stopy to wyższe odsetki od obligacji – u rekordzistów z Catalyst to już ponad 12 proc. w skali roku. Dwucyfrowe kupony ma połowa papierów w obrocie, niebawem ten udział się zwiększy. Kondycja finansowa branży jest jednak dobra.

Superluksus. 80 tysięcy za metr mieszkania

Apartamenty premium często znikają bez publikacji ofert w internecie. Są oferowane „wewnętrznym" klientom agencji nieruchomości. Transakcji przybywa. Luksusowy lokal to dobra inwestycja.

Marcin Krasoń, Obido.pl: Hamowanie po latach boomu jest zdrowe

Jest trudno i po stronie popytu, i podaży, jednak nie spodziewam się zapaści. Ceny mieszkań nominalnie będą dalej rosły, ale można się spodziewać wyhamowania tempa – ocenia Marcin Krasoń, ekspert Obido.pl.

To w takich biurach chcemy pracować

Właściciel biurowca, który nie chce zmian, musi się liczyć z tym, że najemcy pominą jego ofertę. W biurze ma być jak w domu.

Fundamenty rynku najmu są mocne

Obecne otoczenie może przejściowo schłodzić nastroje funduszy inwestujących w PRS, ale strategicznie rynek jest mocno „rozwojowy" – ocenia szefowa MVGM w Polsce.

Biurowa posucha

Nowych inwestycji w Warszawie jak na lekarstwo. Do walki o grunty włączyły się fundusze PRS.

Wysokie stopy procentowe nie zatrzymają wzrostu cen mieszkań

Ceny transakcyjne na pierwotnym rynku nieruchomości w siedmiu największych miastach Polski sięgną w br. przeciętnie 10,5 tys. zł za mkw., a w 2025 r. przebiją 13 tys. zł – prognozują ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska.

Zdolność kredytowa się kończy

Nawet o dwie trzecie może się zmniejszyć grono kupujących mieszkania na kredyt. Ale na spadek cen nieruchomości nie ma co liczyć. Rosną ceny materiałów budowlanych i działek, bardzo drogie są energia i paliwa, a inflacja ma dwucyfrową wartość.

Mieszkania nie będą już schodzić na pniu

Sprzedaż spowolni, możliwe są promocje, ceny będą jednak pod presją kosztów – prognozuje CBRE.

Deweloperzy zapraszają do swoich coworków

Firmy deweloperskie i fundusze tworzą własne marki elastycznych biur. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie coworkingowe, które można wynająć na krótki czas. Do biur tego typu wchodzą w Polsce m.in. firmy z Ukrainy.

Uaktywnić uśpione zasoby, ułatwić tworzenie nowych

Napływ uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, zmniejszające się możliwości zakupu lokali na własność przez Polaków – ułatwień w najmie lokali potrzebujemy bardziej niż zwykle. Eksperci apelują do rządu o konkretne nadzwyczajne działania.

Nieruchomości nad Wisłą będą miały wzięcie

Polska była i jest atrakcyjnym rynkiem pod kątem inwestycyjnym. Dyskusje o transakcjach przeniosły się w znacznej mierze z przestrzeni otwartych procesów sprzedażowych w kuluary – mówi Tom Devonshire-Griffin, szef rynków kapitałowych w JLL.

Firmy z Ukrainy szukają u nas biur

Telefony się urywają. Powierzchni do pracy w polskich biurowcach szukają przede wszystkim firmy technologiczne i branża IT. Najszybciej znikają elastyczne biura, które można wynająć na krótszy czas. Pustostany biurowe w Polsce mogą się szybko zapełnić.

Galerie handlowe czekają zmiany, ale nie zmierzch

O przyszłość handlu stacjonarnego jestem spokojny – mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle.

Fundusze PRS będą kontynuować ekspansję w Polsce

Przed inwestorami z rynku najmu instytucjonalnego piętrzą się wyzwania, ale co do zasady nisza powinna się nad Wisłą rozwijać, bo fundamenty temu sprzyjają. W całej Europie kapitał masowo lokowany jest w portfele mieszkań.

Mieszkania dla Ukraińców. Szturm na rynek

Schronienie u polskich rodzin czy w hostelach znajdzie tylko część uchodźców. Większość szuka mieszkań na rynku komercyjnym.

Ghelamco z rekordem

580 mln euro zainkasuje deweloper od Google'a za biurowo-handlową część The Warsaw Hub.