Niskie stopy procentowe w połączeniu z inflacją, która w lutym wyniosła 2,2 proc., sprawiają, że tylko najlepsze lokaty zapewniają realny zysk – i to niewielki. Znaczna część depozytów bankowych oprocentowana jest poniżej inflacji. NBP podaje, że w styczniu z lokaty o terminie zapadalności 12 miesięcy można było uzyskać średnio 1,3 proc. odsetek. Większe zyski oferowały depozyty na krótsze okresy. Tu przeciętne oprocentowanie wynosiło 1,7 proc.
Tak niskich cen na rynku depozytów bankowych jeszcze nie było, a na podwyżki w najbliższym czasie się nie zanosi. Sektor finansowy dysponuje nadwyżką lokat i przy bardzo umiarkowanym popycie na kredyty banki nie będą zgłaszały zapotrzebowania na dodatkowe finansowanie – podkreślają analitycy BGŻOptima. Co więcej, podwyżki stóp procentowych, które mogą odwrócić ten trend, możliwe są dopiero w przyszłym roku.
Posiadacze depozytów bankowych to w dużej części osoby, których apetyt na ryzyko jest niewielki. Jednak w sytuacji, kiedy ich depozyty przy wyższej inflacji przynoszą realne straty, mogą zacząć szukać alternatywnych rozwiązań. Takich, które mogą przynieść wyższe zyski, a których ryzyko jest wciąż dla nich dopuszczalne. Najprostsze rozwiązania są dwa.
Lokata z funduszem
Fundusze inwestycyjne wciąż nie są pierwszym wyborem oszczędzających. Z danych Analiz.pl wynika, że na koniec ub.r. jednostki i certyfikaty w 20 monitorowanych przez portal towarzystwach posiadało około 2,06 mln osób (warto przy tym pamiętać, że jedna osoba może być klientem kilku TFI). Jedną z zachęt do inwestowania w fundusze, stosowaną przez banki, jest oferta lokat z funduszem lub funduszami. Zasada jego działania polega na tym, że część pieniędzy (w różnych proporcjach – najczęściej 50/50, 25/75) trafia na lokatę o określonym terminie zapadalności, zazwyczaj oprocentowaną zdecydowanie powyżej średniej rynkowej. Wysoki procent ma stanowić zachętę dla klienta do kupna produktu, ale też równoważyć ryzyko związane z częścią inwestycyjną. To dlatego, że druga część pieniędzy trafia do wybranego przez klienta funduszu lub grupy subfunduszy.