Jeszcze nie nadszedł czas boomu na lokowanie w bankach

Od początku roku oszczędności Polaków w bankach zmniejszyły się o 18,3 mld zł. Gdyby nie depozyty walutowe, spadek byłby jeszcze większy – gwałtownie zmniejsza się saldo złotowych depozytów bieżących.

Oszczędzającym usiłują pomóc rząd i banki. Inflacja jest szybsza

Pod wpływem „zachęty" premiera banki z przewagą własności państwowej zaczęły podwyższać oprocentowania depozytów. Dla oszczędzających mają powstać specjalne obligacje skarbowe. Ale pobić inflacji nie będą mogły.

Lokaty w górę razem z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej

Nawet jeżeli oficjalne stopy procentowe wzrosną do 7 proc., to oprocentowanie depozytów nie dogoni inflacji. Ale zawirowania na rynkach są tak duże, że może czasem lepiej pogodzić się z realną stratą, niż ryzykować kapitał.

PKO BP podwyższy oprocentowanie lokat

Już wkrótce klienci największego polskiego banku będą mogli liczyć na bardziej korzystne oprocentowanie depozytów. Najwięcej zyskają oszczędzający, którzy przeniosą do PKO BP środki z innego banku.

Oprocentowanie depozytów inflacji nie dogoni

Przy styczniowej inflacji na poziomie 9,2 proc. posiadacze lokat tracą na nich realnie około 6 proc. rocznie. A żeby nie tracili, oprocentowanie lokaty w tym roku musiałoby wynieść 13,33 proc., a w przyszłym roku 11,11 proc.

Z bankowych ofert depozytów zaczynają znikać promile

Oprocentowanie bankowych lokat sięgnęło już 4 proc. Co prawda to tylko jedna oferta, na dodatek promocyjna, ale czyni wiosnę dla deponentów. Bo i standardowe oprocentowania zaczynają rosnąć.

NBP podwyższa stopy, ale depozyty poczekają

Stopa referencyjna NBP wynosi już 2,25 proc. To więcej niż oprocentowanie większości depozytów, nawet preferencyjne. O standardowym nie ma co mówić.

Największy problem – wzrost cen

Spadek salda lokat terminowych mocno osłabł. Czyżby w związku z obawami przed inflacją?

Czekający na lepsze depozyty może się ich doczekają

Niektóre banki centralne podnoszą stopy. NBP patrzy na te większe, ale być może będzie musiał iść w ślady tych mniejszych. To będzie miód na serca deponentów.

W lipcu odsetki od lokat minimalnie poszły w górę

Na szybkie podwyżki oficjalnych stóp procentowych nie ma co liczyć. Ale pewnym pocieszeniem może być lipcowy wzrost średniego oprocentowania lokat.

Banki: Gdzie ulokować większą kwotę?

Jest kilka banków, które oferują wysokie jak na obecne warunki oprocentowania dla kwot większych niż promocyjne 10–20 tys. zł. Oczywiście, nie wyglądają one najlepiej na tle wynoszącej 5,4 w skali roku inflacji, ale pozwalają zmniejszyć inflacyjne straty bardziej niż w innych instytucjach.

Wzrost cen o 5 proc. oznacza 4,67 proc. straty na lokacie

Do wysokiej inflacji trzeba się przyzwyczaić. Do strat na depozytach już nie. Polacy wciąż jeszcze wierzą w depozyty, ale ta wiara jest coraz słabsza.

Niektóre banki podwyższają oprocentowanie lokat

Wprawdzie według prezesa NBP do podwyżek oficjalnych stóp procentowych daleko, ale banki są innego zdania i zaczynają podwyższać odsetki, by wyprzedzić konkurencję.

Przy niskich stopach czas poszukać inwestycji

Lokaty terminowe i konta oszczędnościowe przynoszą realne straty. Aby je zminimalizować, trzeba szukać alternatyw – a te można znaleźć nawet w bankach.

Świadomość niskich stóp rośnie

Coraz mniej oszczędności ląduje na kontach w bankach.

W tym roku inflacja dobija bankowe lokaty terminowe

Nawet gdyby RPP podwyższyła stopy procentowe, to prognozowany do końca roku wzrost cen na poziomie bliskim 4 proc. powoduje, że realne oprocentowania będą mocno ujemne.

W oprocentowaniu lokat walutowych niewielkie zmiany

Trzy obniżki stóp procentowych sprawiły, że odsetki od depozytów złotowych są bliskie zera. A w przypadku depozytów walutowych utrzymują się na mniej więcej równym poziomie.

Realne oprocentowanie lokat jest rekordowo ujemne

W ciągu roku odsetki wypłacane przez banki od depozytów gospodarstw domowych spadły do rekordowo niskiego poziomu: z 2 mld zł do 0,9 mld zł.