Zdecydowana większość otwartych funduszy emerytalnych rozważała w ostatnim czasie lokowanie części środków za granicą – wynika z naszej ankiety. Odpowiedziało na nią 10 z 14 działających funduszy. W?większości przypadków OFE?mają na koncie również konkretne działania – zakup akcji lub papierów dłużnych zagranicznych firm.
[srodtytul]Daleko do limitu[/srodtytul]
Jednak lokaty zagraniczne wciąż stanowią nieznaczną część ich portfeli inwestycyjnych. Z danych KNF wynika, że ich wartość wynosiła w końcu czerwca 2 mld zł, czyli 0,8 proc. aktywów funduszy. Dopuszczalny prawem limit inwestycji poza Polską wynosi 5 proc.
Jak podał nadzór w ostatnim raporcie, w końcu marca 11 OFE posiadało w portfelach instrumenty finansowe denominowane w walutach obcych, głównie w euro i węgierskim forincie, w mniejszym stopniu w dolarach amerykańskich i czeskiej koronie.
Na koniec 2010 r. największa liczba funduszy miała najwięcej ulokowane w akcjach węgierskiego banku OTP. Zaangażowanie OFE w papiery dłużne emitowane przez podmioty zagraniczne oscyluje – według KNF – w przedziale 0,3–0,5 proc. wartości portfela.