EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Inflacja znajdująca się w celu, oznaki odporności gospodarki oraz niepewność co do wysokości ceł, skłaniają Europejski Bank Centralny, by pozostał w trybie oczekiwania.

Publikacja: 24.07.2025 15:44

Christine Lagarde, szefowa EBC

Christine Lagarde, szefowa EBC

Foto: PAP/EPA

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian. Stopa depozytowa pozostała na poziomie 2 proc., co było zgodne z prognozami analityków. To już drugie z rzędu posiedzenie EBC, na którym nie zmieniono poziomu stóp. Wcześniej, w ramach cyklu rozpoczętego w czerwcu 2024 r., obniżył stopę depozytową łącznie o 200 pb.

Unijny bank centralny tłumaczył swoją decyzję wstrzymania się z dalszymi obniżkami m.in. niepewnością związaną z wojnami handlowymi. "Inflacja znajduje się obecnie w dwuprocentowym, średnioterminowym celu. Gospodarka jak dotąd okazała się odporna w trudnym środowisku globalnym. Jednocześnie to środowisko pozostaje nadzwyczaj niepewne, szczególnie ze względu na spory handlowe" – mówi komunikat z posiedzenia Rady Prezesów EBC. Z danych opublikowanych w zeszłym tygodniu wynika, że inflacja konsumencka w strefie euro wyniosła w czerwcu tylko 2 proc. Christine Lagarde, prezes EBC, na czwartkowej konferencji prasowej po raz kolejny zaznaczyła, że bank centralny nie będzie trzymał się żadnej z góry założonej ścieżki dla stóp procentowych i że decyzje w sprawie stóp będzie podejmował na podstawie danych gospodarczych.

– Z powodu napięć handlowych, ścieżka inflacji pozostaje bardziej niepewna niż zwykle – powiedziała Lagarde. Stwierdziła też jednak, że gospodarka strefy euro jest obecnie "w dobrym miejscu", gdyż inflacja konsumencka wyniosła tylko 2 proc..

Czytaj więcej

Czy euro skorzysta na problemach USA i zdetronizuje dolara?

Czy EBC sięgnie w tym roku jeszcze po obniżki stóp?

Zdania wśród analityków są podzielone. – Rynki finansowe w pełni wyceniają jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do końca roku, podobnie jak większość analityków. Jednak teraz uważamy, że rośnie prawdopodobieństwo, że decydenci powstrzymają się od dalszych obniżek stóp. Potencjalna umowa handlowa UE–USA, z podstawową stawką cła wynoszącą 15 proc. i obejmującą pojazdy, byłaby tylko nieco gorsza niż 10 proc. cło zakładane w podstawowym scenariuszu EBC w czerwcu. Oznaczałaby uniknięcie znaczącego negatywnego ryzyka dla gospodarki. Co więcej, decydenci w większości wydają się dość zadowoleni z obecnego poziomu stóp procentowych – wskazuje  Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Czytaj więcej

EBC znów tnie stopy procentowe

– Nie tylko aprecjacja euro dobiegła końca, ale wielokrotnie odkładane starcie w negocjacjach handlowych USA–UE dało kolejny powód, by dziś pozostać na miejscu i zachować ostrożność. Mimo to, przy dwóch kolejnych słabszych odczytach inflacji i twardych danych makroekonomicznych słabszych niż miękkie dane latem, wciąż widzimy możliwość jednej ostatniej obniżki stóp na wrześniowym posiedzeniu – uważa natomiast Carsten Brzeski, ekonomista ING.

– Ponieważ prawdopodobny wpływ ewentualnych podwyżek ceł ma charakter dezinflacyjny w strefie euro, EBC nie był pod rzeczywistą presją, aby działać w sprawie stóp procentowych, dlatego pozostawił je bez zmian. Jednak w przeciwieństwie do innych głównych banków centralnych, EBC ma ten luksus, że może dostarczyć stymulację, gdy jest to wymagane, a dwie obniżki stóp w tym roku są możliwe, jeśli będzie to potrzebne, choć nie udziela się wiążących wskazówek, co nie jest zaskoczeniem – twierdzi Neil Birrell, analityk z firmy Premier Miton.

Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
11-miesięczny szczyt wzrostu aktywności biznesowej w strefie euro