EBC znów tnie stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25 bp., co było zgodne z prognozami analityków.

Publikacja: 05.06.2025 15:13

EBC znów tnie stopy procentowe

Foto: PAP/EPA

Stopa depozytowa EBC (uznawana za główną) została obniżona z 2,25 proc. do 2 proc., czyli do najniższego poziomu od stycznia 2023 r. Stopa refinansowa została ścięta z 2,4 proc. do 2,15 proc., a stopa według której pożycza pieniądze bankom w ramach tzw. marginal lending facility spadła z 2,65 proc. do 2,4 proc. 

Na czwartkową decyzję EBC wpłynęło m.in. to, że inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała w maju do 1,9 proc., czyli była niższa od wynoszącego 2 proc. celu wyznaczonego przez bank centralny.

EBC utrzymał prognozę wzrostu PKB strefy euro na ten rok na poziomie 0,9 proc. Obniżył ją jednak na 2026 r. z 1,2 proc. do 1,1 proc.

- W ramach tej analizy scenariuszy dalsza eskalacja napięć handlowych w nadchodzących miesiącach doprowadziłaby do wzrostu i inflacji poniżej prognoz bazowych. Z kolei, gdyby napięcia handlowe zostały rozwiązane z łagodnym rezultatem, wzrost, a w mniejszym stopniu inflacja, byłyby wyższe niż w prognozach bazowych – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Christine Lagarde, prezes EBC

Czy EBC może dalej ciąć stopy procentowe?

Prezes Lagarde stwierdziła, że EBC nie porusza się po żadnej, z góry założonej ścieżce obniżek stóp procentowych. Powtórzyła, że kolejne decyzje banku centralnego będą tylko zależne od aktualnych danych.

Analitycy wskazują jednak, że Europejski Bank Centralny wciąż ma pole do cięcia stóp procentowych. 

- Ponieważ ryzyko niedoszacowania inflacji wyraźnie wzrosło, dzisiejsza obniżka stóp nie będzie ostatnią - twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista ING.

- Przy malejącej presji inflacyjnej oczekujemy jeszcze jednej obniżki stóp przez EBC na lipcowym posiedzeniu, przy jednoczesnym wskazywaniu ryzyka dalszych ruchów przed końcem roku – prognozuje Dean Turner, główny ekonomista ds. strefy euro w UBS Global Wealth Management.

- Ta obniżka stóp była w dużej mierze oczekiwana przez rynki. Jednak bez zmian w polityce handlowej USA decyzja ta nie byłaby tak oczywista. Inflacja w strefie euro jest niska, ale presja inflacyjna nie zniknęła całkowicie, co widzieliśmy przy wzroście inflacji bazowej w kwietniu. W normalnych czasach prawdopodobnie skłoniłoby to Radę Prezesów EBC do wstrzymania łagodzenia polityki monetarnej. Ale nie żyjemy już w normalnych czasach – wskazuje natomiast David Rea, główny ekonomista EMEA w firmie nieruchomościowej JLL.

Gospodarka światowa
Niemcy importują o prawie 95 proc. mniej towarów z Rosji niż przed wojną
Gospodarka światowa
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent zastąpi w Fed Jerome’a Powella?
Gospodarka światowa
Dlaczego osłabł blask London Stock Exchange?
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na wzrosty akcji nie tylko Wielkiej Siódemki
Gospodarka światowa
Gdy dwóch przyjaciół zaczyna toczyć wojnę
Gospodarka światowa
Konflikt Muska z Trumpem kosztował Teslę 152 mld dolarów kapitalizacji