– Ożywienie gospodarcze się rozszerza. Popyt konsumencki zwiększa się i będzie rekompensował osłabienie eksportu. Mimo to wrześniowy odczyt Ifo jest dużym zaskoczeniem, gdyż poprzednie dane nie sugerowały, że wskaźnik wzrośnie – wskazuje Joerg Lueschow, ekonomista z banku WestLB.Wzrostu Ifo nie spodziewano się między innymi dlatego, że wcześniej mocno spadł – z powodu obaw przed spowolnieniem gospodarczym – indeks nastrojów konsumenckich ZEW.
Niemiecka gospodarka rozwija się najszybciej w strefie euro. PKB w II kwartale wzrósł o 2,2 proc. w porównaniu z I kwartałem. Bundesbank, czyli niemiecki bank centralny, spodziewa się, że pomimo spowolnienia gospodarczego w USA oraz wielu krajach Europy Zachodniej wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie w tym roku 3 proc.
– Niemiecka gospodarka wciąż jest najsilniejsza w strefie euro. Oczywiście, tempo wzrostu PKB w drugim kwartale było wyjątkowe, a Niemcy nie unikną spowolnienia gospodarczego. Jednakże ze spółkami mającymi księgi pełne zamówień, zwiększającymi plany produkcji oraz inwestycji, a także ze zdrowym rynkiem pracy, perspektywy dla gospodarki RFN nadal są dobre – wskazuje Carsten Brzeski, główny ekonomista ds. strefy euro w banku ING.
Francuski urząd statystyczny Insee lekko skorygował w górę dane o PKB Francji w II kwartale. Wzrost gospodarczy wyniósł w tym okresie 0,7 proc. (licząc kwartał do kwartału). Pierwszy odczyt mówił, że PKB zwiększył się o 0,6 proc. Motorami ożywienia gospodarczego były wówczas wyższe wydatki konsumentów, eksport oraz rządowe inwestycje.
[ramka][b]109 pkt[/b] - do takiego poziomu wzrósłwe wrześniu (ze 108 pkt w sierpniu) indeks Ifo mierzący postrzeganie bieżącej sytuacji gospodarczej w RFN. Ifo mierzący oczekiwania spadł do 103,9 pkt ze 105,2 pkt [/ramka]