Irlandia może poprosić o pomoc dla banków

Rząd w Dublinie oficjalnie przyznał, że prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat sytuacji na rynku długu. Niepokoi go reakcja inwestorów

Publikacja: 16.11.2010 06:36

Irlandia może poprosić o pomoc dla banków

Foto: GG Parkiet

Dzi­siej­sze spo­tka­nie unij­nych mi­ni­strów fi­nan­sów (Eco­fin) zdo­mi­nu­je spra­wa kry­zy­su w Ir­lan­dii. Od kil­ku dni po­ja­wia­ją się bo­wiem prze­cie­ki, że Zie­lo­na Wy­spa po­pro­si Unię Eu­ro­pej­ską o po­moc fi­nan­so­wą. Du­bliń­ski rząd cią­gle te­mu za­prze­cza, jed­nak­że ofi­cjal­nie przy­znał się do te­go, że pro­wa­dzi roz­mo­wy z Ko­mi­sją Eu­ro­pej­ską na te­mat „sy­tu­acji na ryn­ku kre­dy­to­wym”.

Sy­tu­acja ta jest po­waż­na. Choć ren­tow­ność ir­landz­kich ob­li­ga­cji dzie­się­cio­let­nich spa­da od piąt­ku, to wciąż jest bli­ska re­kor­du.

[srodtytul]Unij­ne na­ci­ski[/srodtytul]

We­dług nie­ofi­cjal­nych in­for­ma­cji Niem­cy na­ci­ska­ją na Du­blin, by przy­jął po­moc fi­nan­so­wą. Mia­ło­by to uspo­ko­ić ryn­ki oraz za­po­biec dal­szej de­sta­bi­li­za­cji stre­fy eu­ro. Po­mo­gło­by to rów­nież w prze­for­so­wa­niu pla­nów Ber­li­na do­ty­czą­cych stwo­rze­nia sta­łe­go me­cha­ni­zmu po­mo­co­we­go dla stre­fy eu­ro.

Du­bliń­ski rząd jest wzy­wa­ny rów­nież do przy­ję­cia unij­nej po­mo­cy przez człon­ków władz Eu­ro­pej­skie­go Ban­ku Cen­tral­ne­go. –Sy­tu­acja na ryn­kach by­ła w ostat­nich ty­go­dniach bar­dzo zła, w pew­nej mie­rze dla­te­go, że ir­landz­ki rząd nie pod­jął osta­tecz­nej de­cy­zji. To wła­śnie Ir­lan­dia po­win­na pod­jąć wła­ści­wą de­cy­zję w od­po­wied­nim mo­men­cie – twier­dzi Mi­gu­el An­gel Fer­nan­dez Or­do­nez z ra­dy EBC.

Ir­landz­kie wła­dze przy­po­mi­na­ją jed­nak, że nie po­trze­bu­ją wspar­cia fi­nan­so­we­go. Po­trze­by po­życz­ko­we pań­stwa są po­kry­te już do po­ło­wy 2011 r. Du­blin mo­że po­nad­to oba­wiać się, że przy­ję­cie po­mo­cy bę­dzie ozna­cza­ło ko­niecz­ność pod­ję­cia wy­mu­szo­nych przez Bruk­se­lę dzia­łań, któ­re ude­rzą w kon­ku­ren­cyj­ność kra­ju. In­ne pań­stwa stre­fy eu­ro, a zwłasz­cza Fran­cja, skar­żą się, że ir­landz­ki po­da­tek na­ło­żo­ny na spół­ki (wy­no­szą­cy tyl­ko 12,5 proc.) jest zbyt ni­ski. Je­go ewen­tu­al­na pod­wyż­ka po­mo­gła­by zre­du­ko­wać de­fi­cyt fi­nan­sów pu­blicz­nych (ma­ją­cy się­gnąć w tym ro­ku aż 32 proc. PKB), ale rów­nież mo­gła­by od­stra­szyć z?kra­ju część in­we­sto­rów.

Rząd chciał­by więc unik­nąć sce­na­riu­sza, w któ­rym mu­siał­by pro­sić o wspar­cie. – Ir­lan­dia nie od­da swej z tru­dem wy­wal­czo­nej su­we­ren­no­ści – de­kla­ru­je Batt O’Ke­efe, ir­landz­ki mi­ni­ster ds. przed­się­bior­czo­ści.Opo­ry Du­bli­na w spra­wie po­mo­cy mo­gą spra­wić, że nie­po­kój in­we­sto­rów wo­bec sy­tu­acji w Ir­lan­dii pręd­ko nie znik­nie.

– Do­pó­ki eu­ro­pej­skie rzą­dy wy­sy­ła­ją sprzecz­ne sy­gna­ły, ryn­ki się nie uspo­ko­ją. Praw­do­po­dob­nie in­we­sto­rzy sta­ną się bar­dziej ner­wo­wi i za­nie­po­ko­je­ni tym, co się dzie­je w Eu­ro­pie – twier­dzi Mar­co An­nun­zia­ta, głów­ny eko­no­mi­sta ban­ku Uni­Cre­dit.

[srodtytul]Wspar­cie dla po­życz­ko­daw­ców[/srodtytul]

We­dług „The Irish In­de­pen­dent” Du­blin bę­dzie więc pró­bo­wał wyjść z tej trud­nej sy­tu­acji, pro­sząc o wspar­cie nie dla fi­nan­sów pań­stwa, ale dla kra­jo­we­go sys­te­mu ban­ko­we­go.

Ban­ki są wciąż sła­bym ogni­wem go­spo­dar­ki Zie­lo­nej Wy­spy. To po­moc dla nich (na któ­rą rząd prze­zna­czył już 50 mld eu­ro) zde­mo­lo­wa­ła jej fi­nan­se pu­blicz­ne. Ir­landz­cy kre­dy­to­daw­cy są bar­dzo uza­leż­nie­ni od fi­nan­so­wa­nia z EBC. W paź­dzier­ni­ku war­tość po­ży­czek za­cią­gnię­tych tam przez nie wzro­sła o oko­ło 7 proc., do 130 mld eu­ro, co sta­no­wi oko­ło 80 proc. PKB Ir­lan­dii.

– Choć po­trze­by po­życz­ko­we pań­stwa nie bu­dzą obec­nie obaw, trze­ba zwró­cić uwa­gę na sy­tu­ację w sys­te­mie ban­ko­wym. Spo­tka­nie Eco­fi­nu mo­że być klu­czo­we dla roz­wią­za­nia tej kwe­stii – wska­zu­je Der­mont O’Le­ary, głów­ny eko­no­mi­sta Go­od­bo­dy Stock­bro­kers. – Fun­dusz po­mo­co­wy dla stre­fy eu­ro mo­że oka­zać się po­moc­ny. Nie moż­na z nie­go po­ży­czać pie­nię­dzy bez­po­śred­nio ban­kom, ale rząd mo­że ich użyć ja­ko wspar­cie dla nich – uwa­ża Vi­tor Con­stan­cio, wi­ce­pre­zes EBC.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.