Ministrowie finansów uzgadniali szczegóły

Szefowie resortów finansów państw Unii Europejskiej chcieli uspokoić inwestorów, zależało im, by przed dzisiejszymi sesjami poznali detale wsparcia dla Irlandii

Publikacja: 29.11.2010 00:13

Na ulicach Dublina, stolicy Irlandii, w sobotę przeciwko polityce rządu demonstrowało ponad 50 tys.

Na ulicach Dublina, stolicy Irlandii, w sobotę przeciwko polityce rządu demonstrowało ponad 50 tys. osób.

Foto: Reuters

W niedzielę w Brukseli spotkali się ministrowie finansów, by omówić szczegóły planu ratunkowego dla Irlandii. Kwota, jaką Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeznaczą na wsparcie przeżywającej kryzys finansowy Zielonej Wyspy, wyniesie 85 miliardów euro. Spodziewano się, że porozumienie w sprawie wsparcia Irlandii zostanie osiągnięte do godzin wieczornych. Ministrom zależało, aby rynki finansowe poznały jego szczegóły przed otwarciem sesji w poniedziałek.

[srodtytul]Dzień protestu[/srodtytul]

W sobotę w Dublinie, stolicy Irlandii, odbyła się wielka demonstracja przeciwko planowanym przez rząd posunięciom oszczędnościowym. Mają wzrosnąć podatki, a wydatki z kasy państwa zostaną zmniejszone. Według planu przedstawionego w środę przez premiera Briana Cowana przewidziane są też obcięcie płacy minimalnej i redukcja etatów w sektorze publicznym. Dzięki tym posunięciom, których jeszcze nie?zatwierdził parlament, Irlandia?w okresie czterech lat chce zaoszczędzić 15 miliardów euro.

Według państwowej stacji RTE oprocentowanie pożyczki, jaką dostanie Irlandia z UE, prawdopodobnie będzie wyższe niż w przypadku Grecji i wyniesie 6,7 proc. w skali roku, ale negocjacje w tej sprawie trwały i nic nie było przesądzone. Tańsza ma być pomoc z MFW.Irlandzkie związki zawodowe zarzucają rządowi, że chce pozbawić gospodarkę zbyt wielu pieniędzy, a proponowany budżet zabije wszelkie pojawiające się przejawy poprawy koniunktury.

Joan Burton, rzeczniczka Partii Pracy wypowiadająca się w kwestiach finansowych, twierdzi, że od pierwszego dnia kryzysu priorytetem rządu były interesy banków i ich udziałowców, a nie potrzeby zwykłych ludzi. – To musi się zmienić – stwierdziła. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej według nieoficjalnych informacji zaczęli debatę na temat pomocy dla Irlandii około godziny 13.00.

Inwestorzy operujący na rynkach finansowych czekali na szczegóły planu pomocowego dla Irlandii z powodu kłopotów, w których pod presją rynków znalazły się także inne kraje, w tym zwłaszcza Portugalia i Hiszpania. Średnia rentowność, jakiej żądają inwestorzy?w przypadku dziesięcioletnich obligacji państw z obrzeża strefy euro (Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy), w miniony piątek wzrosła do ponad 7,5 proc., podczas gdy w przypadku papierów rządu niemieckiego sięga ona obecnie 2,73 proc.

[srodtytul]Euro zagrożone[/srodtytul]

Kryzys finansowy w państwach strefy euro zagraża też wspólnej walucie. W minionym tygodniu euro do amerykańskiego dolara straciło 3,2 proc. W piątek za euro trzeba było zapłacić tylko 1,3242 USD, a tydzień wcześniej było to 1,3673 dolara. – Euro jest zagrożone – twierdzi Alan McQuaid, główny ekonomista Bloxham Stockbrokers. Blake Jespersen, dyrektor w Bank of Montreal, twierdzi, że nie da się zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu na inne kraje strefy euro. W chwili zamykania tego wydania „Parkietu” obrady w Brukseli jeszcze trwały. bloomberg, bbc

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.