Japońskie obligacje liderem pod względem zmienności

Inwestorzy zaczynają uciekać z rynku, który do niedawna uchodził za najwolniejszy rynek długu spośród najbardziej liczących się.

Publikacja: 21.05.2013 16:36

Japońskie obligacje liderem pod względem zmienności

Foto: Bloomberg

Sprawiła to polityka Banku Japonii (BoJ) pod kierownictwem nowego szefa Haruhiko Kurody. Przyjęty pakiet stymulacyjny do prowadził w Japonii do największej zmienności cen obligacji rządowych na świecie w tym roku.

Podskoczyła ona o 2,6 pkt proc do 3,66 proc., co jest największą zwyżką spośród 26 kluczowych rynków długu monitorowanych przez Bloomberga i Europejską Federację Stowarzyszeń Analityków Finansowych.  Zmienność w przypadku obligacji niemieckich wzrosła o 0,48 pkt proc. natomiast amerykańskich o 0,07 pkt proc.

W okresie trzech kolejnych tygodni do 10 maja japońscy zarządzający pieniędzmi kupili więcej obligacji zagranicznych niż ich sprzedali , zgodnie z celem Kurody wypchnięcia inwestorów z rynku papierów rządowych ku bardziej ryzykownym walorom, jak właśnie papiery zagraniczne. Z jednej strony wzrost inwestycji zagranicznych świadczy o tym, że polityka Banku Japonii jest skuteczna, ale z drugiej towarzyszy  jej wzrost zmienności cen obligacji skarbowych i wzrost stóp procentowych  co może zaszkodzić gospodarce.

- Celem BoJ było doprowadzenie do przebudowy portfeli poprzez utrzymywanie rentowności obligacji na niskim poziomie, a tymczasem obecnie stanął on w obliczu ryzyka wywołania tego w niezamierzony sposób   poprzez wzrost zmienności - zauważa Shogo Fujita, tokijski strateg rynku japońskich obligacji pracujący dla Bank of America Merrill Lynch.

4 kwietnia Bank Japonii zdecydował o podwojeniu zakupów obligacji rządu japońskiego do ponad 7 bilionów jenów (68 miliardów dolarów) miesięcznie. Była to większa ekspansja  stymulacji monetarnej niż spodziewali się analitycy.  Jej celem jest osiągnięcie 2-proc. inflacji w okresie dwóch lat. Ten ruch najpierw spowodował spadek rentowności papierów 10-letnich do rekordowego poziomu 0,315 proc. zanim w minionym tygodniu podskoczyła ona do 0,92 proc., a także 22-proc. wzrost indeksu szerokiego rynku akcji Topix. Zwiększyły się także oczekiwania inflacyjne.

Skutki polityki Banku Japonii są dyskutowane na dwudniowym posiedzeniu kierownictwa tej instytucji, które zakończy się w środę.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?