Europa: 20 mld USD z IPO

W mijającym kwartale Europa z dużą przewagą nad USA i rejonem Azji i Pacyfiku zajęła pierwsze miejsce na świecie pod względem wielkości pierwotnych ofert publicznych.

Publikacja: 31.03.2015 06:00

Europejskie spółki, takie ja Auto Trader Group czy Aena, pozyskały w tym okresie z IPO prawie 20 mld USD, więcej niż firmy z USA i Azji i Pacyfiku razem. Europa była też jedynym z tych trzech regionów, w którym wielkość IPO była większa niż przed rokiem.

Dla Stanów Zjednoczonych pierwsze trzy miesiące bieżącego roku były najsłabsze w tym segmencie rynku od 2009 r. I nie zmieni tego stanu rzeczy nawet zapowiedziana w Nowym Jorku na ostatni dzień kwartału oferta, z której spółka internetowa GoDaddy spodziewa się pozyskać 400 mln USD.

Do pewnego stopnia ten szybszy niż gdzie indziej rozwój rynku pierwotnego spowodowany jest programem skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, niskimi cenami ropy naftowej i słabym kursem euro, co w sumie zwiększyło optymizm inwestorów.

Przed rokiem pierwotne oferty europejskich spółek były mniejsze niż na rynku amerykańskim, nawet bez uwzględniania rekordowego IPO Alibaby, które wyniosło 25 mld USD. Ale w tym roku indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 15 proc., podczas gdy Standard & Poor's 500 się nie zmienił.

Pięć europejskich spółek pozyskało w tym kwartale z IPO więcej niż 1 mld USD, a w Stanach Zjednoczonych tylko jedna. Największą europejską ofertą była prywatyzacja państwowych aktywów i ta tendencja może się utrzymać, bo więcej rządów zapowiada sprzedaż swoich udziałów w przedsiębiorstwach.

Dwie największe tegoroczne oferty w Europie to 4,7 mld USD pozyskane przez firmę Aena, operatora hiszpańskich lotnisk. Było to największe IPO na Starym Kontynencie od ponad czterech lat. 2,4 mld USD pozyskał cyfrowy rynek samochodowy Auto Trader z Manchesteru.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos