Giełda w Szanghaju ostro w górę, ale do rekordu jeszcze daleko

Wskaźnik Shanghai Composite Index po raz pierwszy od 2008 roku pokonał poziom 4 tys. punktów i przedłużył najdłuższy na świecie rajd w górę.

Publikacja: 08.04.2015 11:27

Giełda w Szanghaju ostro w górę, ale do rekordu jeszcze daleko

Foto: Bloomberg

Inwestorzy liczą na to, że chiński rząd zwiększy skalę monetarnego pobudzania koniunktury gospodarczej by ożywić tempo wzrostu tej drugiej potęgi ekonomicznej świata.

Dzisiaj na szanghajskim parkiecie w roli głównej wystąpiły firmy finansowe i przemysłowe. Od st6ycznia 2014 r. wartość Shanghai Composite Index podwoiła się, gdyż gracze zaciągnęli rekordowe pożyczki na zakup akcji, a nowi inwestorzy otworzyli bezprecedensową liczbę kont inwestycyjnych. Swoją rolę w chińskim rajdzie odegrali też przedstawiciele władz, którzy przekonywali, iż wzrost kursów akcji spółek jest korzystny dla całej gospodarki.

Od listopada Ludowy Bank Chin dwukrotnie ciął stopy procentowe, a analitycy przewidują dalsze luzowanie polityki pieniężnej celem utrzymania tempa wzrostu produktu krajowego brutto na poziomie zbliżonym do 7 proc.

Eksperci Shenwan Hongyuan Group, drugiego w Chinach domu maklerskiego pod względem wartości rynkowej, nie wykluczają, iż inwestorzy indywidualni, których udział w obrotach sięga 80 proc. pokonanie poziomu 4 tys. pkt potraktują jako zachętę do zwiększenia zaangażowania na giełdzie. - Pokonanie tej wysokości przez inwestorów detalicznych może być odczytywane jako byczy sygnał - wskazuje Gerry Alfonso, szef międzynarodowego działu w Shenwan Hongyuan Group.

Mimo obaw jakie wywołał szybki rajd w Szanghaju Shenwan Hongyuan szacuje, że Shanghai Composite może osiągnąć poziom 4,5 tys. pkt. , jeśli inwestorzy więcej swoich aktywów zaangażują w akcje. Do rekordowego poziomu 6092,06 pkt z października 2007 roku jest jeszcze daleko. Duzy spadek jest nieprawdopodobny jeśli władze nie zdecydują się na chłodzenie rynku, twierdzi Wang Zheng, dyrektor inwestycyjny w Jingxi Investment Management.

Shanghai Composite jest wyceniany na 15,1-krotność zysków prognozowanych na kolejne 12 miesięcy w porównaniu z pięcioletnią średnią na poziomie10,2. Jeśli chodzi o spółki technologiczne, które w tym roku spisują się najlepiej wskaźnik c/z wynosi 220-kroptnośc historycznych zysków. To najwyższy poziom na rynkach o statusie globalnym.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos