W okresie minionych 12 miesięcy wartość sfinalizowanych transakcji fuzji i przejęć (M&A) na rynku amerykańskim wyniosła 1,1 biliona dolarów. To zaledwie 4 proc. kapitalizacji tamtejszego rynku akcji i tylko ponad połowa poziomu z poprzednich pięciu rynków byka, mimo że tym razem indeks Standard&Poor's500 od marca 2009 roku zanotował drugi najlepszy rezultat w okresie półwiecza.
Obecnie popyt na akcje generują głównie spółki dzięki skupowi własnych akcji na co w okresie sześciu lat poszło 2 biliony dolarów. Fundusze zostały daleko w tyle. Tempo transakcji fuzji i przejęć przyspiesza. Pod względem ich liczby marzec i kwiecień były najlepszym takim dwumiesięcznym okresem od 2003 roku.
- Na ten rynek napływa coraz więcej pieniędzy i można postawić tezę, że popyt na akcje rośnie - przekonuje Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny w firmie Robert W. Bird&Co, której klienci powierzyli w zarządzanie 110 miliardów dolarów. Nie ma wątpliwości, że nastroje są bycze.
Od marca 2009 Standard&Poor's500 zyskał ponad 200 proc., a wartość akcji wzrosła o 177 bilionów dolarów.
W marcu i kwietniu ogłoszono transakcje przejęć za 558 miliardów dolarów. Jednak w relacji do wielkości rynku poziom aktywności w zakresie fuzji i przejęć wciąż jest niski w porównaniu z przeszłością. To, zdaniem niektórych ekspertów, oznacza, że akcje mają jeszcze przestrzeń do wzrostów. - Zwykle notowania osiągają szczytowy poziom wówczas, kiedy wartość fuzji i przejęć jest pona dwukrotnie wyższa od obecnego poziomu - przekonuje Andrew Garthwaite, strateg szwajcarskiego banku Credit Suisse.