Drogo, czyli po nowemu tanio

Na Wall Street rzadko kiedy tak dużo jak obecnie kosztowały nisko wyceniane akcje

Publikacja: 29.05.2015 13:46

Drogo, czyli po nowemu tanio

Foto: Bloomberg

Spółki naftowe podniosły się z kolan wraz ze zwyżką ceny surowca, która wcześniej tąpnęła o 60 proc. i czerwoną latarnią zostały banki, gdzie mediana wskaźnika cena/zysk wynosi 17,6 dla wyników z minionych 12 miesięcy. To żadna okazja. Tylko raz najtańszy sektor był wyceniany wyżej, wskazują dane zebrane przez Bloomberga i firmę Leuthold Group z ostatniego ćwierćwiecza.

Właśnie brak prawdziwych okazji inwestycyjnych jest kolejnym wyzwaniem z którym muszą sobie poradzić gracze giełdowi po sześciu latach rajdu, kiedy akcje amerykańskich spółek podrożały o 17 bilionów dolarów.

Okazuje się, że na horyzoncie prawie nie widać konkurencji dla papierów udziałowych, gdyż rentowności obligacji wciąż są blisko rekordowo niskich poziomów. . Z drugiej wszakże strony możliwości wyboru atrakcyjnych papierów na rynku akcji są coraz mniejsze, gdyż tempo wzrostu zysków spółek słabnie a bank centralny przygotowuje się do podwyżki stóp procentowych.

Tom Mangan, zarządzający w James Investment Research, zwraca uwagę, że w gruncie rzeczy inwestorzy są zmuszeni inwestować w akcje, gdyż „wprawdzie wyceny nie są niskie, ale nie mają lepszych opcji". Podkreśla, że muszą dokonywać wyboru między niedowartościowanymi akcjami, a nie branżami.

Wskaźnik cena/zysk dla całego rynku wynosi 18,8, ale jest tylko 2,4 pkt powyżej 10-letniej średniej i 38 proc. poniżej rekordu z 1999 roku.

Ponieważ niewiele spółek nie skorzystało z rynku byka prawie żadna nie jest tania. - Uderzające jest podobieństwo akcji zwłaszcza tych w branżach wycenianych najniżej - zwraca uwagę David Kahn, dyrektor zarządzający w Convergent Wealth Advisors. Podkreśla, że one najmniej korzystają na niskich stopach procentowych.

Banki, które w ogonie wycen znalazły się w marcu w ostatnim czasie odzyskują zaufanie inwestorów wraz ze zbliżającą się podwyżką stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Akcje firm finansowych drożały w ciągu czterech z ostatnich pięciu tygodni.

- Spółki z wyższymi wskaźnikami cena/zysk niekoniecznie wzbudzają we mnie obawy zważywszy  fazę cyklu rynkowego w jakiej się znajdujemy - wskazuje Gene Peroni zarządzający Advisors Asset Management. Podobnie jak inni zarządzający uważa on, że wyceny akcji spółek z indeksu Standard&OPoor's500 sygnalizują, że w gospodarce dominującą tendencją jest wzrost. Przekonuje, że może to być „najbardziej ekscytująca i korzystna faza".

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa