Bank Austrii dysponuje rezerwami kruszcu wartymi łącznie 9,3 mld euro, a 80 proc. z nich przechowywanych jest w skarbcach Banku Anglii.Operacja repatriacji 92,4 ton złota zacznie się latem. Dodatkowo 47,6 ton ma zostać przetransportowanych później z Londynu do Szwajcarii. Po tych przenosinach 50 proc. austriackich rezerw złota ma znajdować się w Austrii, 30 proc. w Wielkiej Brytanii, a 20 proc. w Szwajcarii.
Bank Austrii podjął decyzję o repatriacji złota pod wpływem raportu austriackiego odpowiednika NIK ostrzegającego przed niebezpieczeństwami zbytniej koncentracji rezerw w jednym miejscu. Trzymanie znacznej większości kruszcu w Londynie było wcześniej argumentowane tym, że brytyjska stolica jest największym na świecie rynkiem złota i przechowywanie rezerw w Banku Anglii ułatwia pod względem logistycznym ich uzupełnianie lub upłynnianie.
Bank Austrii nie jest pierwszym europejskim bankiem centralnym decydującym się na repatriację złota. W 2013 r. niemiecki Bundesbank ogłosił plan przewidujący stopniowe przenoszenie większości jego rezerw złota składowanych w USA i Francji do Niemiec. Do 2020 r. w RFN ma znajdować się co najmniej 50 proc. złotych rezerw Bundesbanku. W 2014 r. Bank Holandii sprowadził do kraju z USA 122 tony złota. W zeszłym roku Szwajcarzy odrzucili w referendum pomysł repatriacji swoich rezerw z USA i Wielkiej Brytanii.