Zamiast przeznaczyć pożyczone pieniądze na budowę fabryk, zwiększenie zatrudnienia i rozbudowę linii produkcyjnych firmy coraz więcej funduszy transferują do akcjonariuszy bądź wydają je na fuzje i przejęcia. W 2014 wartość skupu własnych akcji osiągnęła rekordowy poziom a liczba globalnych fuzji i przejęć ogłoszonych w początku stycznia 2015 jest druga pod tym względem w historii, wskazują dane zebrane przez Bloomberga.
Zadłużenie szkodzi perspektywom wzrostu biznesu i może obniżyć zyski, kiedy podskoczy koszt kredytu. Wyższe stopy procentowe zmniejszą skłonność już zadłużonych firm do pożyczania pieniędzy innym. W rezultacie ucierpi zyskowność, która zwiększyła się dzięki wyjątkowo taniemu kredytowi .
- Spółki argumentują, że nie mają możliwości rozwoju organicznego, dlatego starają się usatysfakcjonować akcjonariuszy - wskazuje Jody Lurie, analityk kredytowy w Janney Montgomery Scott, firmy zarządzającej aktywami o wartości 63 miliardów dolarów. Podkreśla, że kiedy spółki skupują własne akcje rosną zyski przypadające na jeden walor. "
W 2014 roku spółki z indeksu Standard&Poor's500 miały najniższy od 24 lat wskaźnik relacji zadłużenia netto do zysku. Z drugiej strony w przypadku firm spoza branży finansowej o wysokim ratingu, które sprzedały papiery dłużne mediana zlewarowania netto w pierwszym kwartale wynosiła 1,267 i była najwyższa od 2010 roku i wyższa niż w tym samym okresie 2014 roku, kiedy było to 0,927. Oznacza to, że spółki muszą oddać 1,267 dolara na każdego dolara zysku po odjęciu gotówki.
Na zapowiedzi podniesienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną amerykańskie spółki zareagowały wzmożonym zadłużaniem się. - Jest duże ciśnienie na zarządy aby zwiększały zadłużenie by poprawić stopę zwrotu - twierdzi Charles Peabody, analityk Portales Partners. Wyjaśnia, iż firmy zwiększają zadłużenie, gdyż koszty takich transakcji są bardzo niskie, ale kiedy oprocentowanie pójdzie w górę trudno będzie utrzymać te korzyści. .