Chińczycy odkurzyli ściągawkę z czasów wielkiego kryzysu za oceanem

Nadzwyczajne kroki podjęte przez chińskie władze dla ratowania rynku akcji mogą zaboleć tamtejszych maklerów.

Publikacja: 06.07.2015 11:31

Chińczycy odkurzyli ściągawkę z czasów wielkiego kryzysu za oceanem

Foto: Bloomberg

Domy maklerskie mogą najbardziej ucierpieć z powodu decyzji ogłoszonych w miniony weekend, twierdzi David Cui, ekspert Bank of America zajmujący się akcjami chińskich spółek. . „Służba dla kraju", jak analityk określa konieczność kupowania walorów by wesprzeć rynek giełdowy, może negatywnie wpłynąć na zyski maklerów i ich bilanse.

Z kolei China International Capital Corp. wskazuje, iż ingerencja polityków zagraża biznesowemu modelowi tej branży chociaż krótkoterminowo wspiera notowania brokerów na giełdach kontynentalnych.

Ale nie w Hongkongu, gdzie debiutujące chińskie biuro maklerskie Guolian Securities zanurkowało 37 proc., Citic Securities, potentat chińskiej branży maklerskiej taniał tam nawet 10 proc. i podobnie było w przypadku Haitong Securities.

21 chińskich brokerów ma wnieść do funduszu ratunkowego 120 miliardów juanów (19 mld dolarów). Będzie on skupował akcje by podtrzymać koniunkturę na giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Zawieszenie 28 pierwotnych ofert publicznych (IPO) oznacza dla maklerów utratę części przychodów..

Chińscy decydenci postanowili wesprzeć rynek w obawie, że krach na giełdach wykolei gospodarkę, kiedy miliony inwestorów indywidualnych stracą pieniądze.

David Gui obawia się, że brokerzy będą musieli kupić na swój rachunek wiele przewartościowanych akcji, co zaszkodzi ich zyskom i bilansom. Wyłączając banki wskaźnik cena/zysk dla Shanghai Composite wynosi 31.

Najwięksi chińscy brokerzy na sfinansowanie funduszu ratunkowego przeznaczą 15 proc. kapitału netto i nie będą sprzedawać kupionych akcji zanim Shanghai Composite nie pokona poziomu 4500 punktów. Dzisiaj jego wartość sięga 3775 pkt.

W potrzebie Chińczycy odkurzyli ściągawkę sprzed 86 lat, która służyła amerykańskim gigantom JPMorgan czy Guaranty Trust Company w walce ze skutkami wielkiego kryzysu.

Chińczycy mają nadzieję, że teraz przyniesie to lepsze skutki niż wówczas.

Kiedy 24 października 1929 roku w House of Morgan spotkało się pięciu najpotężniejszych ówcześnie finansistów Ameryki reakcja rynku na ich plan połączenia zasobów była zachęcająca. Panika z Czarnego Czwartku ustąpiła i kursy akcji ruszyły w górę. „New York Times" pochwalił bankowców za wzmocnienie fundamentów rynku.

Ale dobre nastroje nie utrzymały się długo. W poniedziałek wrócił koszmar i Dow Jones Industrial Average stracił 13 proc., a w okresie następnych trzech tygodni wskaźnik ten zanurkował o kolejne 34 proc,.

Podobnie krótkotrwały skutek może mieć chiński plan ratunkowy. 120 miliardów juanów z kasy biur maklerskich to niewiele w porównaniu z dziennymi obrotami na chińskich parkietach dochodzącymi do 2 bilionów juanów.

Gospodarka światowa
Tragikomiczna próba puczu, która zaszkodziła aktywom
Gospodarka światowa
Opłaciła się gra pod Elona Muska. 500 proc. zysku w kilka tygodni
Gospodarka światowa
Jak Asadowie okradali kraj i kierowali rodzinnym kartelem narkotykowym
Gospodarka światowa
EBC skazany na kolejne cięcia stóp
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Gospodarka światowa
EBC znów obciął stopę depozytową o 25 pb. Nowe prognozy wzrostu PKB
Gospodarka światowa
Szwajcarski bank centralny mocno tnie stopy