Chiński PKB lepszy od prognoz. Pomogła gorączka na parkietach giełdowych

Druga gospodarka świata okazała się odporna na trudności w drugim kwartale, gdyż politycy zwiększyli wsparcie dla koniunktury a boom na rynku akcji mimo późniejszego krachu zdynamizował sektory usługowe.

Aktualizacja: 15.07.2015 11:23 Publikacja: 15.07.2015 11:16

Chiński PKB lepszy od prognoz. Pomogła gorączka na parkietach giełdowych

Foto: Fotorzepa, MIchał Cessanis Michał Cessanis

W ujęciu rocznym produkt krajowy brutto w okresie kwiecień-czerwiec 2015 roku zwiększył się o 7 proc., podał tamtejszy urząd statystyczny. Ekonomiści średnio spodziewali się wzrostu o 6,8 proc.

Rosną szanse, że premierowi Li Keqiangowi uda się zrealizować tegoroczny plan przewidujący, iż chińska gospodarka umocni się o około 7 proc. To dobrze wróży tez koniunkturze światowej, którą powinny też wesprzeć przyspieszające Stany Zjednoczone.

Podobnie jak w 2014 roku słabszy start skłonił władze do większej stymulacji. Podjęto próbę zmniejszenia zadłużenia prowincji, a bank centralny przyspieszył tempo luzowania polityki pieniężnej..

- Zagrożenia maleją - twierdzi Ding Shuang, ekonomista brytyjskiego banku Standard Chartered w Hongkongu. W drugim półroczu spodziewa się on „skromnego ożywienia".

W pierwszym półroczu branże usługowe rosły w tempie 8,4 proc,., produkcja przemysłowa 6,1 proc., produkcja rolna zaś 3,5 proc.

Dariusz Kowalczyk, rezydujący w Hongkongu strateg francuskiego banku Credit Agricole ocenia że podane przez urząd statystyczny dane wskazują na przyspieszenie. Jego zdaniem gorączka na parkietach giełdowych wsparła dynamikę PKB, ale w trzecim kwartale może stanowić obciążenie.

Rzecznik chińskiego głównego urzędu statystycznego (CNB) zapewnia, że dane o kondycji gospodarki w drugim kwartale nie zostały zawyżone, a poprawa została osiągnięta dzięki „, wielkiemu wysiłkowi", poinformował Reuters.

Jednak niektórzy ekonomiści nie mają wątpliwości, że dane o PKB zostały zawyżone, a rzeczywiste tempo rozwoju gospodarki Państwa Środka  jest o 1-2 punkty procentowe wolniejsze od oficjalnego, ale jednocześnie  wskazują, że są powody by sądzić, iż opublikowane właśnie statystyki  odzwierciedlają „prawdziwą  stabilizację"  sytuacji gospodarczej.

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki