Ciężko wystraszony Standard&Poor’s500

Gdzie te czasy, kiedy na Wall Street tak łatwo padały rekordy?

Publikacja: 23.07.2015 13:28

Ciężko wystraszony Standard&Poor’s500

Foto: Bloomberg

Amerykańskie akcje są wyjątkowo bezsilne, co budzi obawy inwestorów. Od dwóch miesięcy Standard&Poor's500, indeks szerokiego rynku, nie może wyzwolić się z krępujących go więzów. Rośnie do przełomowego momentu, ale nie może sforsować bariery by wznieść się na nowe wyżyny i się cofa. Z tego powodu przez najdłuższy okres od 2013 roku indeks ten nie bije rekordów.

Takie tygodnie jak obecny stają się normą na rynku stojącym wobec takich zagrożeń jak słabnące zyski spółek, czy zbliżająca się perspektywa zaostrzenia polityki przez Rezerwę Federalną. To uderzający kontrast w stosunku do minionych trzech lat, okresu niemalże nieprzerwanej aprecjacji, który pod tym względem konkurował z najszybszymi wzrostami od bańki internetowej.

- W przeszłości, kiedy indeks przedarł się na nowe wyżyny dalej mocno szedł w górę - wskazuje Matt Maley, strateg firmy Miller Tabak&Co. Obecna niezdolność do sforsowania nowych poziomów onieśmiela inwestorów. - Chcą katalizatora, który wyniesie rynek ku nowym rekordom - przekonuje. Maley.

Frustracja graczy giełdowych może być mierzona liczbą dni, kiedy Standard&Poor's500 znalazł się na rekordowym poziomie, ale nie dowiózł zdobyczy do zamknięcia sesji. W tym roku zdarzyło się to dziewięć razy.

Ostatnio miało to miejsce w miniony poniedziałek, a na zakończenie sesji od rekordu S&P500 dzieliło 0,2 proc., natomiast w czasie następnych dwóch sesji obniżył się o 0,7 proc. Od początku lutego wskaźnik ten porusza się w granicach 90 - punktowego kanału. W tym roku nie stracił ani nie zyskał więcej niż 3,5 proc., co jest najwęższym zakresem wahań od 90 lat, wynika z danych Bloomberga i Bespoke Investment Group.

Analitycy zwracają też uwagę na rosnące wyceny spółek. Standard&Poor's500 jest wyceniany na 18,6-krotność rocznych zysków, co oznacza, że jego wskaźnik cena/zysk jest 13 proc. powyżej średniej z ostatnich 10 lat. . Eksperci prognozują spadek zysków spółek w drugim i trzecim kwartale 2015 roku.

Maleje też liczba firm mogących pochwalić się dodatnimi stopami zwrotu. W miniony wtorek tylko 55 proc. zakończyło sesję powyżej 200-dniowych średnich. Był to najmniejszy odsetek od ośmiu miesięcy.

Jednak traderzy nie są nadmiernie zaniepokojeni tą sytuacją. Koszt opcji na S&P500, miara ilustrująca poziom strachu, w tym roku utrzymuje się w okolicach najniższych poziomów.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos