Fundusze zombie, które w ostatnich tygodniach się przebudziły

Szereg funduszy w ciągu kilku tygodni zarobił po kilkadziesiąt procent, łapiąc się na odreagowanie. Mimo znaczących wzrostów część z nich wciąż jednak liczy straty od początku roku.

Publikacja: 21.05.2025 06:00

Fundusze zombie, które w ostatnich tygodniach się przebudziły

Foto: Bloomberg

W ciągu ostatniego miesiąca kilkanaście funduszy inwestycyjnych zarobiło przynajmniej 20 proc. (najlepszy aż 43 proc.). Co ciekawe, ich wyniki od początku roku wcale nie są tak imponujące, a niekiedy nawet wciąż pod kreską.

Odreagowanie słabeuszy

Koniec piątego miesiąca tego roku coraz bliżej i – jak to w ostatnich latach często bywa – jak na razie mamy więcej niespodzianek niż spełnionych prognoz, rysowanych na ten rok. Jedną z nich będzie oczywiście siła polskich akcji oraz to, że z kopciuszka zamieniły się w pierwszą damę giełdowych salonów. Ale też trzeba przyznać, że dynamika wzrostu GPW w ostatnim czasie wyhamowała, a rynek potrzebuje nowego paliwa. Widać to po zachowaniu np. WIG20, który w maju otarł się o 2900 pkt, ale jednocześnie poziom ten stał się sygnałem do odwrotu popytu, który wycofał się w kolejnych dniach na bezpieczniejsze pozycje.

Fundusze polskich akcji wciąż pozostają w czołówce zestawienia wyników (na podstawie danych Analizy.pl) od początku roku, aczkolwiek w ostatnich tygodniach zdecydowane zwyżki można zaobserwować wśród produktów, które dotychczas co najmniej nie utrzymywały tempa GPW, a najczęściej przynosiły straty. Teraz jednak miesięczne stopy zwrotu wyglądają imponująco. Przykład? Niemal 44 proc. wypracował w ciągu miesiąca Superfund Akcji Blockchain, choć jego stopa zwrotu od początku roku to wciąż ponad 7 proc. na minusie. Jak tłumaczył Konrad Ogrodowicz, zarządzający Superfund TFI, w obliczu ogromnych zawirowań na rynkach, wywołanych działaniami prezydenta USA Donalda Trumpa, to właśnie sektor akcji blockchain oraz największa kryptowaluta bitcoin okazały się odporne. – Całą sytuację trafnie podsumował Michael Saylor, prezes MicroStrategy, który stwierdził: „There are no tariffs on Bitcoin”, co oznacza, że na bitcoina nie będą nakładane cła. Rynek uwierzył w tę narrację – inwestorzy masowo kupowali w kwietniu fundusze oparte na bitcoinie w wersji spot – mówił. Przypomnijmy, że bitcoin w ostatnim czasie powrócił w okolice 105 tys. dol., choć jeszcze nie pobił rekordów ustanowionych w styczniu.

Drugim z kolei funduszem jest Quercus Tech lev, którego zadaniem jest uzyskanie ekspozycji na akcje spółek technologicznych notowanych na rynku Nasdaq z efektem dwukrotnej dźwigni. Wynik za ostatni miesiąc to ponad 36 proc. zysku, ale jednocześnie przy 5,4-proc. stracie od początku roku.

Jako trzeci w okresie miesiąca plasuje się Skarbiec Spółek Wzrostowych z ponad 30-proc. zwyżką, która owocuje ponad 5-proc. zyskiem od początku roku. Na liście najlepszych produktów w krótkim okresie roi się też od innych funduszy spółek wzrostowych, innowacyjnych, ale też dochodowych (value).

Co ciekawe, kilka z najlepszych w ostatnim czasie funduszy akcji znalazło się wśród najpopularniejszych w tej klasie produktów wśród klientów. Wspomniany fundusz spółek blockchainowych pozyskał w tym roku blisko 32 mln zł, co daje mu czwarte miejsce – wynika z zestawienia Analizy.pl. Kilka pozycji niżej znajduje się wspomniany fundusz Quercus TFI, a tuż za nim fundusz spółek wzrostowych Skarbiec TFI.

Czytaj więcej

TFI kupują polskie akcje tylko z wpłat do PPK

Obligacje straszą

Tak duże przetasowania w wynikach funduszy związane są głównie z odreagowaniem w USA. Jak przyznają eksperci Starfunds, paniczne nastroje z kwietnia, które pojawiły się wraz z obawami o recesję, zastąpiły euforyczne reakcje, na fali których straty zostały odrobione. Inwestorzy zakładają też, że ryzyko recesji w USA wyraźnie się zmniejszyło – prognozy wzrostu gospodarczego w USA rosną. Czy jednak ten optymizm jest uzasadniony? Zarządzający portfelami Starfunds w kwestii relacji handlowych USA z UE spodziewają się częściowego złagodzenia ceł z możliwością dalszego ich podnoszenia. Zakłądają też, że negatywne skutki wyższych ceł importowych będą coraz bardziej widoczne w nadchodzących miesiącach. Jednak w ostatnich latach obserwowaliśmy dużą odporność gospodarki USA na negatywne bodźce rynku i nie można wykluczyć, że i tym razem może być podobnie.

Jak na razie w temacie ceł mamy „oddech”. Bloomberg donosi, że Indie prawdopodobnie osiągną trójfazowe porozumienie handlowe z USA w czerwcu, na trzecią rundę rozmów przyjeżdża do Waszyngtonu w tym tygodniu główny japoński negocjator Ryosei Akazawa. – Front „celny” chwilowo wydaje się nie tworzyć wielkiego zagrożenia dla giełd, potencjalnym problemem natomiast „po cichu” staje się dług. W przeszłości ruch rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich powyżej 4,5 proc. wywoływał wielokrotnie korekty cen akcji, w krótkim terminie brakuje motorów do ich ewentualnego większego ruchu w dół - mówi Kamil Cisowski z DI Xelion.

Zarządzający PKO TFI przypominają o czwartkowych publikacjach wskaźników PMI w USA. „Zarówno wskaźnik dotyczący przemysłu, jak i odczyt łączny mają pokazać lekkie pogorszenie. Zgodnie z medianą prognoz PMI w przemyśle spadnie poniżej neutralnej granicy 50 pkt., co może wskazywać na kurczenie się sektora przemysłowego” – podkreślają.

Czytaj więcej

Ponad 36 mld zł w PPK, partycypacja blisko 53 proc.
Fundusze inwestycyjne
TFI kupują polskie akcje tylko z wpłat do PPK
Fundusze inwestycyjne
Zarządzający FIZ-ami czują zmianę pogody na GPW
Fundusze inwestycyjne
Rynek wraca do wzrostu aktywów
Fundusze inwestycyjne
Napływów do funduszy polskich akcji nie ma i jeszcze długo nie będzie
Fundusze inwestycyjne
TFI będą mogły prowadzić ewidencję uczestników niepublicznych FIZ-ów
Fundusze inwestycyjne
Quercus TFI połączy się z Franklinem Templetonem