Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden

Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazał najnowsze dane o przenoszeniu numerów telefonicznych w Polsce. Zobacz, kogo wybierali użytkownicy. I od kogo uciekali.

Publikacja: 04.07.2025 15:23

Mimo licznych sposobów na przywiązanie klientów prawie 400 tys. z nich zmieniło sieć w pierwszym kwa

Mimo licznych sposobów na przywiązanie klientów prawie 400 tys. z nich zmieniło sieć w pierwszym kwartale tego roku

Foto: Adobe Stock

Z sieci do sieci w drugim kwartale 2025 r. przeniesiono 394,9 tys. numerów komórkowych – wynika z najnowszych danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tym samym był to pod tym względem kwartał słabszy niż pierwszy oraz dużo lepszy niż analogiczny drugi kwartał 2024 r. Rok temu sieć komórkową zmieniło 337 tys. numerów, a to oznacza, że w tym roku rezultat jest lepszy o prawie 18 proc.

Która sieć komórkowa zyskuje, która traci?

Ranking sieci mobilnych, które odnotowały najlepszy rezultat (bilans) przenosin kolejny kwartał z rzędu otwiera P4, operator sieci Play. W wyniku przenoszenia numerów „na czysto” Play pozyskał w drugim kwartale 2025 r. 10,74 tys. numerów komórkowych.

Spośród największych czterech telekomów w kraju jeszcze tylko Orange Polska mógł pochwalić się dodatnim bilansem, ale był on nieznacznie nad kreską z wynikiem 650 numerów.

Czytaj więcej

UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował

Natomiast T-Mobile Polska i Polkomtel, operator sieci Plus, w omawianym okresie miały najsłabsze na rynku rezultaty. Bilans T-Mobile Polska to 2,6 tys. numerów na minusie. Sieć Plus zaś utraciła ostatecznie ponad 35 tys. numerów.

Wynik Play jest słabszy niż rok temu. Ale jest też dwa razy lepszy od wyniku kolejnego operatora, którym okazał się tym razem VikingCo, operator wirtualny marki Mobile Vikings (używa infrastruktury P4). Marka Mobile Vikings zdobyła w drugim kwartale 5,77 tys. numerów (przed rokiem 3,79 tys.).

Na trzecim miejscu jest firma Peoplefone Polska, ale nie jest to dostawca telekomunikacyjnych usług detalicznych: używa numerów komórkowych do usług telemarketingowych dla firm. Na swojej stronie chwali się m.in. rozwiązaniem „rotacji numerów”, czyli w skrócie zastępowaniem numerów blokowanych jako spam innymi.

„Rotacja numeracji to innowacyjne rozwiązanie, które wspiera efektywność działań call center oraz optymalizuje komunikację z klientami. Dzięki dynamicznej zmianie numeru wyświetlanego odbiorcy podczas każdego połączenia, zwiększasz szanse na skuteczne nawiązanie kontaktu i eliminujesz ryzyko blokowania połączeń przez filtry antyspamowe” – zachęca firmy.

Natomiast wśród marek usług telekomunikacyjnych kierujących ofertę do konsumentów kolejne miejsca w TOP10 na rynku przenoszenia numerów w omawianym okresie należą do telewizji kablowej Vectra (4,68 tys.), operatora przewodowego Netia (4,59 tys.) oraz czysto wirtualnych operatorów: Otvarta (2,17 tys.), Premium Mobile (1,99 tys.), Cross Mobile (985 numerów) oraz Fonia Telecom (772 numery).

Klienci stacjonarni rzadziej zmieniają sieci

UKE pokazał też , jaką popularnością cieszy się przenoszenie numerów stacjonarnych. Tu skala jest dużo mniejsza niż w segmencie komórkowym. W drugim kwartale sieć zmieniło około 61,5 tys. numerów stacjonarnych. Najlepsze wyniki odnotowały tu Exatel (6,1 tys.), TBM Telekom (4,51 tys.), P4 (3,9 tys.) oraz Polkomtel (3,2 tys.). Najwięcej numerów – 10,5 tys. – oddał na czysto T-Mobile Polska.

Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?
Technologie
Ciekawe uchwały. Yanosik wkracza na parkiet