Przez amerykański rynek funduszy przeszła w kwietniu fala umorzeń

Zarówno z funduszy akcji, jak i obligacji w kwietniu inwestorzy głównie wycofywali kapitał.

Aktywa funduszy spadają, Skarbiec stracił po wynikach

We wtorek na otwarciu sesji akcje Skarbca Holdingu zniżkowały o ponad 5 proc., do 22,2 zł, ustanawiając nowe minima roczne. Z czasem straty te udało się w większości odrobić, jednak handlowi towarzyszyły bardzo niskie obroty. Jednocześnie przecena walorów Skarbca od początku tego roku urosła do około 23 proc., a w okresie 12 miesięcy do 38 proc.

Sprzedaż funduszy inwestycyjnych nadal pod kreską

W kwietniu klienci TFI nadal wycofywali swoje oszczędności. Na obraz rynku największy wpływ znów miały fundusze dłużne.

Rynek ETF-ów wciąż z dużym potencjałem

W Polsce i na świecie inwestowanie pasywne zyskuje na popularności, ale ma jeszcze spore pole do rozwoju – przekonywali uczestnicy Warsaw Passive Investment.

Prawie wszystkie fundusze inwestycyjne pod wodą. W kwietniu zarobiła garstka

Garstka produktów oferowanych przez TFI w zeszłym miesiącu finiszowała z dodatnią stopą zwrotu. Zawiodły zarówno akcje, jak i obligacje, których wyniki, mimo całkiem innego ryzyka, prawie się od siebie nie różnią.

Zbyt wysokie stopy nie będą sprzyjać bankom

Nie przywiązywałbym się zatem zbyt mocno do obecnych zachęcających mnożników banków na ten czy też przyszły rok. Mamy dobre tzw. momentum, ale czeka nas osłabienie marż w przyszłym roku – mówi Mateusz Krupa, zarządzający Noble Funds TFI.

Akcje z krajów zachodnich ciągle silne, polskie coraz tańsze

Trudno wskazać rynek akcji, który w tym roku opiera się spadkom. W Europie giełdy zachodnie są jednak wyraźnie silniejsze niż np. giełda polska. Widać to szczególnie w ostatnich tygodniach, kiedy WIG i WIG20 mocno tracą.

Fundusze inwestycyjne: Akcje głównym wyborem

Pierwsze trzy miesiące roku na amerykańskim rynku funduszy nie były najbardziej udane, ale kapitał nadal zasilał tamtejszą giełdę.

Norweski fundusz trzykrotnie większy od gospodarki kraju na dużym minusie

Norweski państwowy fundusz majątkowy o wartości 1,3 biliona dolarów stracił w pierwszym kwartale 74 miliardy dolarów po inwazji Rosji na Ukrainę, blokadzie w Szanghaju i wzroście inflacji na rynkach.

Polskie akcje przestały parzyć klientów TFI

Biorąc pod uwagę ciężkie okoliczności, marzec w funduszach polskich akcji mógł być gorszy, tymczasem nie przyniósł nasilenia odpływów z najbardziej ryzykownych produktów. W związku z tym presja podaży akcji z TFI była dość niska. Jak oszacowali analitycy Trigona DM, fundusze inwestycyjne pozbyły się w zeszłym miesiącu akcji na GPW za około 167 mln zł.

Robert Hoerberg prezesem Aviva Investors TFI

Robert Hoerberg w połowie kwietnia objął stanowisko prezesa Aviva Investors TFI. Równocześnie pozostaje prezesem TFI Allianz Polska, którą to funkcję pełni od 2015 r. Obydwa TFI ogłosiły plan połączenia, a ich akcjonariusze złożyli odpowiedni wniosek o zgodę w Komisji Nadzoru Finansowego.

Trudny rok, jeszcze gorszy I kwartał. Towarzystwa liżą rany

W ciągu ostatnich 12 miesięcy aktywa pod zarządzaniem funduszy inwestycyjnych zmalały o około 16 mld zł, natomiast w samym I kwartale tego roku zniżka sięga niemal 20 mld zł. Nielicznym powiernikom udało się urosnąć.

Grzegorz Zatryb, Skarbiec TFI: Obligacje do końca roku mogą dać zarobić

Fundusze dłużne raczej nie zdołają odrobić strat z początku roku, jednak obecny moment na inwestycję wydaje się już bardzo atrakcyjny – twierdzi Grzegorz Zatryb, dyrektor Departamentu Zarządzania, Skarbiec TFI.

Wysoka fala umorzeń przeszła przez fundusze dłużne

Aktywa funduszy inwestycyjnych w marcu znów spadły o kilka miliardów złotych. Przyczyny były dwie – pierwsza to wycofywanie oszczędności przez klientów TFI, a druga – kiepskie stopy zwrotu, przede wszystkim funduszy dłużnych.

Bogusław Stefaniak, Ipopema TFI: Nie wierzę, że stopy sięgną 7 proc.

Rynek obligacji przereagował, ale rozumiem, dlaczego tak się stało – przyznaje Bogusław Stefaniak, zarządzający funduszami Ipopemy TFI. Jego zdaniem obecna wycena obligacji skarbowych to dobra okazja dla inwestorów. Oferują wysoki kupon i szansę na wzrost ceny.

Akcje zagraniczne bez przewagi

Cały ubiegły rok upłynął pod znakiem dużych napływów do funduszy akcji zagranicznych i niskiego zainteresowania polskimi. Na początku tego roku proporcje są zdecydowanie bardziej zbliżone, a do tego obie grupy są pod kreską.

Słaby początek roku. Na jaki fundusz teraz postawić?

Pierwsze trzy miesiące tego roku nie należały do udanych dla klientów TFI. Zarządzający na najbliższe miesiące radzą pozostać przy bardziej defensywnych aktywach, czyli dojrzałych spółkach oraz obligacjach skarbowych i korporacyjnych.

W Europie akcje pozostają liderem

Słabe zachowanie strategii dłużnych przełożyło się na umorzenia i najsłabszy wynik sprzedaży funduszy inwestycyjnych w Europie od marca 2020 r.