Zarządzający TFI i ich pomysły inwestycyjne. Gdzieniegdzie słychać już o realizowaniu zysków

Sporo musiało się zmienić, by wszystko zostało po staremu – inwestorzy wciąż wyczekują na obniżki stóp w USA, co mogłoby dodać wiatru w żagle akcjom przy wstającej z kolan gospodarce. Ale doświadczeni zarządzający pamiętają, że żadne trendy nie trwają wiecznie.

TFI kupują polskie akcje przy spadającym zainteresowaniu klientów

Już od około dwóch lat fundusze inwestycyjne regularnie kupują na GPW więcej akcji, niż sprzedają. W ostatnich miesiącach przewaga ta sięga około 0,5 mld zł. Zainteresowanie klientów funduszami akcji wciąż jest jednak niewielkie.

Rekordy cen złota i srebra. A przy okienkach TFI pustki

Fundusze metali szlachetnych wystrzeliły w górę, ale od dwóch lat są pod presją umorzeń. Złoto i srebro to kolejne po akcjach aktywa wchodzące w hossę, przy których pozostała garstka klientów.

Krzysztof Grudzień, Quercus TFI: Zakładamy utrzymanie zwyżek cen kruszców

Złoto oraz srebro są dobrym sposobem na dywersyfikację i uzupełnienie portfela i nawet obecna wysoka zmienność ich notowań może być akceptowana przez klientów funduszy – ocenia Krzysztof Grudzień, zarządzający funduszami Quercusa TFI.

Hossa metali bez udziału klientów TFI

Fundusze metali szlachetnych mają spore szanse na to, by podobnie jak w kwietniu, ponownie uplasować się na najwyższym miejscu w grupowej tabeli wyników. Dzieje się to jednak przy zerowym zainteresowaniu klientów tymi produktami.

Serce podpowiada kupuj, ale rozum coraz częściej ostrzega

Hossa w pełni, a indeksy co i raz wzbijają się na nowe rekordy. Wyceny spółek, szczególnie w Polsce, jeszcze nie straszą, ale po tak wielu udanych miesiącach miejsca do zwyżek jest coraz mniej.

Teraz warto postawić na obligacje skarbowe Polski i USA

Obligacje europejskie są już relatywnie drogie – ocenia Krzysztof Bednarczyk, zarządzający funduszami Ipopemy TFI. Jego zdaniem najgorsze na amerykańskim rynku papierów skarbowych jest już za nami, a czerwcowa obniżka stóp procentowych w strefie euro powinna poprawić nastroje na globalnych rynkach obligacji.

Fundusze obligacji i akcji cieszą się wzięciem w Europie

Europejscy powiernicy odnotowali w lutym wyraźny wzrost zainteresowania szczególnie funduszami akcji.

Bank of America: światowi zarządzający stawiają na akcje

Globalni inwestorzy tryskają optymizmem – wynika z najnowszej ankiety BofA.

Klienci TFI wolą spokojne 5 proc. niż zabawę z wyższym ryzykiem

Osoby inwestujące za pośrednictwem funduszy od dłuższego czasu twardo stawiają niemal wyłącznie na fundusze obligacji krótkoterminowych. Na akcje chętnych niemal brak. -To zdumiewające – komentują eksperci.

Polacy kupują obligacje sami i przez fundusze

W kwietniu popyt na krajowe papiery skarbowe dalej był bardzo wysoki.

Zagrożeń makro nie widać i rynek nie jest drogi

Wyceny spółek nie są już absurdalnie nisko, ale wciąż poniżej długoterminowych średnich. A przed nami poprawa wyników spółek – analizuje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI.

Okres nadzwyczajnej rentowności firm dobiegł końca

Polska gospodarka ma tendencję do coraz mocniejszego wzrostu, ale czeka nas odbicie w górę inflacji. Stąd nie można liczyć na cięcia stóp – mówi Jakub Liebhart, członek zarządu Eques Investment TFI. Zwraca uwagę, że marże krajowych przedsiębiorstw wracają do poziomów sprzed pandemii.

Wyniki funduszy inwestycyjnych. Polskie akcje w czołówce. Miesiąc złota i srebra

Spora część funduszy w kwietniu zaświeciła na czerwono, choć straty nie były na ogół wysokie. Niestety w grupie tej znalazły się niektóre fundusze obligacji. Pozytywnie zaskoczyły metale szlachetne i akcje chińskie, a zwyżki kontynuowały warszawskie spółki.

Maciej Kik, Generali Investments TFI: Dziś także mniejsze spółki przyciągają globalne fundusze

W ostatnich kwartałach nastawienie inwestorów zagranicznych do Polski zmieniło się o 180 stopni. Nadal jednak sporo funduszy jest niedoważonych – mówi Maciej Kik, zarządzający Generali Investments TFI i zdobywca Złotego Portfela „Parkietu”.

Usługa zarządzania aktywami klientów to nie kiosk z pietruszką

Działalność TFI obarczona jest regulacjami, które wymagają dużych nakładów finansowych. Branża funduszy powinna skupić się głównie na przyciąganiu nowych klientów – mówi Marlena Janota, członek zarządu Santandera TFI.

Hossa w Hongkongu. Chińskie akcje znów rozbudzają wyobraźnię

Inwestorzy nie zapomnieli całkiem o rynku, który od lat pozostawał na marginesie głównego trendu wzrostowego. W kwietniu Hang Seng błyszczy, choć granica hossy jak na razie wstrzymała zwyżki.

Przypływ niosący spółki wzrostowe trafił na falochron

Firmy technologiczne w kwietniu przeżywają trudniejszy okres. Kluczowym sprawdzianem będą wyniki finansowe, ale wyraźnie widać, że część inwestorów przenosi się do bardziej tradycyjnych i znacznie niżej wycenionych sektorów.