Nie wszyscy powiernicy łapią się na rynkowe tempo

Koniunktura na rynkach akcji i obligacji od dłuższego czasu jest bardzo dobra, ale z notowanymi towarzystwami funduszy inwestycyjnych sprawa nie jest już tak oczywista.

Jeszcze nie czas na fundusze obligacji długoterminowych

Rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich zbliżyły się we wtorkowy poranek do 5,6 proc., wspinając się na najwyższy poziom w tym roku i zarazem od listopada zeszłego roku. W kolejnych godzinach obligacje co prawda się umacniały (rentowności spadały), ale marzec oraz cały I kwartał zakończą się najprawdopodobniej przeceną papierów skarbowych.

Potężne napływy do funduszy rynku pieniężnego

W całym 2023 r. światowe fundusze rynku pieniężnego odnotowały rekordowy napływ netto prawie 1,4 bln euro, z czego około 1 bln euro przypadł na Stany Zjednoczone – podaje EFMA. W samym IV kwartale fundusze tego typu przyciągnęły 330 mld euro, z czego 217 mld euro przypadło na USA.

Fundusze absolutnej stopy zwrotu – ktoś jeszcze o nich pamięta?

Dziś w ofertach TFI są raczej egzotyczną ciekawostką niż topowymi produktami na półkach. Fundusze absolutnej stopy zwrotu są jednak w stanie regularnie przynosić dodatnie stopy zwrotu.

Buczek: fundusze dłużne zarobią po 8 proc.

Najbezpieczniejsze fundusze inwestycyjne będą w tym roku przynosić wyraźnie wyższe stopy zwrotu od depozytów. Pod znakiem zapytania stoi perspektywa funduszy akcji – ocenia Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI.

Wdrażanie ESG w polskich funduszach idzie po łebkach

Zarządzający funduszami inwestycyjnymi biorą pod uwagę czynniki zrównoważonego rozwoju, ale trudno powiedzieć, czy jest to efektywne dla inwestorów.

TFI wracają do zakupów polskich akcji

Fundusze inwestycyjne znów mogą sobie pozwolić na zakupy akcji polskich spółek.

Piątkowe spadki LPP odbiły się na notowaniach funduszy

We wtorek w notowaniach LPP w porównaniu z dwiema poprzednimi sesjami było już znacznie spokojniej, choć kurs znów latał od bandy do bandy. Inwestorzy nadal bacznie obserwują kroki odzieżowej spółki, a także firmy Hindenburg Research.

Rentowności na szczytach, ale polskie obligacje cieszą się wzięciem

Oprocentowanie polskich papierów skarbowych wzbiło się na nowe w tym roku szczyty. Sporo będzie zależało od nastrojów na rynkach globalnych, ale silny popyt na krajowy dług daje sporą poduszkę bezpieczeństwa.

Bankowe TFI konsumują coraz więcej rynkowego tortu

Pozycja TFI należących do grup bankowych zwiększa się niemal z miesiąca na miesiąc. Pozostałym towarzystwom, w tym także ubezpieczeniowym, które niegdyś były mocną konkurencją, pozostają głównie okruszki.

Ci, którzy postawią na polskie akcje, nie zawiodą się

Spóźnialscy mogą się jeszcze załapać na hossę. Poprawiają się perspektywy polskiej gospodarki, będziemy mieli napływy środków w ramach KPO, w perspektywie kilkunastu miesięcy powinniśmy odczuć dalsze obniżki stóp procentowych – argumentuje Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI.

Miliardy spod materaców idą na fundusze obligacji

Tempo sprzedaży funduszy inwestycyjnych w tym roku jest imponujące. Do tego w lutym nieco wzrósł apetyt na ryzyko u klientów TFI.

Czy polski rynek akcji może sobie pozwolić na coraz wyższe wyceny?

Zarządzający na ogół wciąż pozytywnie oceniają perspektywy giełdy. Zwracają uwagę na nadchodzące ożywienie gospodarcze, które oznaczać będzie poprawę wyników spółek. Rynek nadal będzie zwyżkował?

Towarzystwom sprzyjają fale i wiatry

Mocne w tym roku zachowanie rynków wraz z chętnymi do inwestycji klientami to połączenie, które bardzo sprzyja branży TFI.

Przebudzenie w Europie

W ubiegłym roku klienci powierników niemal przez cały czas chętnie lokowali kapitał w funduszach dłużnych czy rynku pieniężnego. Pod koniec roku część z nich nawet wybrała fundusze akcji.

Działalność depozytariusza to dziś bardzo ciężki kawałek chleba

Banki, które niegdyś sprawowały te funkcje, są coraz mniej zainteresowane świadczeniem tego typu usług – tłumaczy Tomasz Jabłoński, radca prawny, counsel w Praktyce Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych DZP.

Lutowy wzrost polskich akcji wyniósł je z powrotem na czoło tabeli

W styczniu znalazło się wielu niedowiarków, którzy realizowali szybie zyski z polskich akcji. W kolejnym miesiącu GPW jednak wróciła do zwyżek, a fundusze polskich akcji na najwyższe miejsca w zestawieniu miesięcznych wyników. Zawiodły niektóre produkty dłużne.

Quercus zebrał już 0,4 mld zł

W dwa miesiące tego roku inwestorzy wpłacili do funduszy zarządzanych przez Quercusa TFI około 395 mln zł.