Mimo zwyżek TFI zarabiają mniej

Pierwsze miesiące tego roku sprzyjają zwyżkom aktywów pod zarządzaniem, ale nie zyskom TFI.

Udany początek roku krajowych funduszy zamkniętych

Zdecydowana większość funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których stopy zwrotu prezentuje Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, w I kwartale wypracowała zyski. Grupa liderów liczy dwucyfrowe stopy zwrotu.

Jeszcze kilka tygodni spadków akcji, a potem zakupy na lata

Gdy minie szum związany z kwestią zadłużenia USA, na pierwszy plan znów wysunie się temat polityki monetarnej Fedu. Cykl podwyżek zapewne się już skończył, natomiast jego efekty jeszcze nie do końca zostały wycenione przez rynki akcji.

Inwestorzy nie rzucają się w tym roku na giełdowe TFI

Akcje Skarbca Holdingu zniżkowały we wtorek po południu o ponad 3 proc., do 18,75 zł, przy dość skromnych obrotach. Spółka zaprezentowała raport kwartalny.

Rynki rozwinięte to nie tylko spółki wzrostowe

Portfele składające się w znacznej części bądź wyłącznie z firm działających w nowoczesnych sektorach gospodarki mają dominującą pozycję w ofercie akcji rynków rozwiniętych krajowych TFI. Nie można tego powiedzieć o ich wynikach za trzy lata.

Rentowności obligacji znów powyżej 6 proc.

Ostatnie dni przyniosły osłabienie krajowego rynku papierów skarbowych, czemu towarzyszy też przecena na głównych rynkach.

Funduszom metali szlachetnych sypie się defensywa

W tym roku nastroje inwestorów często się zmieniają, choć ogółem jest to dobry okres dla akcji i obligacji. Złoto raz po raz także próbuje do siebie zachęcić, jednak ostatnie tygodnie pokazują, że łatwo się sparzyć.

Trzy dekady funduszy w Polsce. Kluczowe momenty dla rynku

Na osi czasu prezentujemy najważniejsze wydarzenia w historii polskiego rynku TFI. Paradoksalnie jednym z największych impulsów do rozwoju tego rynku było wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych, zwanego podatkiem Belki.

Ponad 4 mln zł kary dla Rockbridge TFI

Giełdowy Altus informuje o karze nadzoru dla TFI, którego jest właścicielem.

Zwyżki na rynkach i wpłaty napędzają wzrost aktywów w TFI

Oszczędności zgromadzone przez uczestników funduszy w zeszłym miesiącu urosły o 1,5 proc.

Więcej spółek technologicznych i gotówki w światowych funduszach

Globalni zarządzający w ostatnim czasie postawili na akcje, w tym spółek technologicznych, i gotówkę – wynika z najnowszej ankiety Bank of America.

Przecena obligacji. O obniżkach stóp na razie można zapomnieć

Reakcja inwestorów na rynku długu jest jasna – nowe obietnice wyborcze oddalają obniżki stóp procentowych w Polsce. Zarządzający funduszami ostrzegają przed utrwaleniem się inflacji na dwucyfrowych pułapach.

Dwie grupy funduszy, które sporo łączy. A co je od siebie różni?

Fundusze mieszane aktywnej alokacji oraz absolutnej stopy zwrotu dają zarządzającym szerokie możliwości doboru aktywów w zależności od ich spojrzenia na rynek. Sporo je łączy, ale jest też kilka kluczowych różnic.

Sprzedaż funduszy detalicznych w końcu przebiła miliard złotych

Dobra passa na rynku funduszy, rozpoczęta wraz z 2023 r., się utrzymuje. Saldo napływów rośnie kolejny miesiąc.

Wielcy zasłużeni dla rozwoju polskich funduszy inwestycyjnych

To pierwsza tego typu publikacja. Redakcja „Parkietu” przygotowała listę osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju branży funduszy inwestycyjnych w Polsce. Czytelnicy mogą głosować na swoich faworytów do końca maja.

Konkurencyjność TFI zależy od regulacji i sytuacji rynku kapitałowego

W kolejnych latach rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce może wyglądać inaczej niż dzisiaj, ponieważ wiele mniejszych firm będzie szukać sposobów na utrzymanie konkurencyjności – przewiduje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Kto zasłużył się dla rozwoju branży TFI w Polsce? Zagłosuj w naszej ankiecie!

Kto wniósł największy wkład w rozwój branży funduszy inwestycyjnych w Polsce? Redakcja „Parkietu” przygotowała listę 25 kandydatów, którzy naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Czytelnicy mogą głosować na swoich faworytów do końca maja.

Fundusze szerokiego rynku wysunęły się w kwietniu na szpicę

Na krajowym rynku akcji możemy zaobserwować rywalizację, jakiej każdy inwestor mógłby sobie życzyć – akcje małych i średnich spółek zaczynają czuć oddech na plecach produktów szerokiego polskiego rynku. Obie kategorie liczą dwucyfrowe zyski od początku roku.