Niedzielewski: stopy wyżej na dłużej i dalsze wzrosty akcji

Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.

Publikacja: 04.07.2025 10:29

Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycji Investors TFI

Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycji Investors TFI

Foto: Parkiet

Nominalne przychody i zyski firm mają dalej rosnąć, a to podstawa do kontynuacji zwyżek akcji. Wszelkie spadki w takim otoczeniu powinny być rozpatrywane tylko w kategoriach korekty, a nie zmiany trendu – opisuje obecną sytuację rynków Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycji Investors TFI. Ekspert od dłuższego czasu utrzymuje, że dzisiejsza sytuacja gospodarcza i rynkowa przypomina w dużym stopniu to, co działo się w drugiej połowie lat 90. Oznacza to, że stopy procentowe pozostaną na wyższych poziomach przez dłużej, choć raczej poniżej obecnych poziomów. – W wielu kwestiach można nie zgadzać się z Donaldem Trumpem, ale odnośnie do polityki Fedu amerykański prezydent ma rację – przyznaje Niedzielewski. Według niego stopy procentowe w USA powinny zostać obniżone, a Fed już teraz jest spóźniony z obniżkami. – Gospodarka amerykańska i tamtejszy rynek pracy słabną – zauważa Niedzielewski.

Czytaj więcej

Światowe akcje zabłysnęły, ale krajowe wysoko od początku roku

Hossa potrwa, ale przy wysokiej zmienności

Wyższe stopy procentowe na dłużej oraz podwyższona zmienność rynków akcji to dwa „koszty" wciąż trwającej hossy akcji, jakie będą musieli ponieść inwestorzy. Niedzielewski zastrzega jednak, że rewolucja SI nie jest bańką. – Firmy, zwłaszcza Nvidia, zarabiają koszmarne pieniądze na rozwoju sztucznej inteligencji, która oczywiście ma sens – twierdzi ekspert Investors TFI.

W ocenie Niedzielewskiego głównym problemem dla inwestorów jest dziś trudna do przewidzenia polityka Donalda Trumpa. – To przez styl prowadzenia polityki Trumpa mieliśmy tąpnięcie zaufania konsumentów. Otwarte pozostaje też pytanie o to, jak firmy będą radzić sobie z cłami. Decyzje zarządów są różne – część spółek przerzuca koszty na klientów, część na siebie, a część wycofuje produkty obłożone cłami ze sprzedaży – analizuje Niedzielewski.

Poprzednia prezydentura Trumpa była dobrym okresem dla mniejszych spółek i podobne nadzieje inwestorzy wiążą z obecną kadencją. Jak wskazuje Niedzielewski, szansą dla przedsiębiorstw o mniejszej kapitalizacji jest tzw. „Big, Beautiful Bill", o ile zostanie przegłosowany. – Mniejsze spółki mają się też bardzo dobrze w Europie, która postawiła na wzrost wydatków i inwestycje. Widać to po notowaniach mDAX – zauważa Niedzielewski.

Według eksperta Investors TFI obecnie nie widać powodów, przez które kondycja polskiego rynku akcji miałaby się znacznie pogorszyć. Są nawet szanse na lepsze zachowanie części spółek. – Widać pozytywne efekty relokacji kapitału z USA do Europy. Dodatkowo polska gospodarka może zaskakiwać in plus. Przemysł i eksport wciąż wyglądają raczej blado, ale jeśli wreszcie doczekamy się stymulacji w Chinach i w Europie, to przemysł powinien się wreszcie podnieść. Póki co zwyżki na GPW odbywają się głównie dzięki bankom, które przez lata miały pod górkę. Zagrożeniem dla nich byłyby ewentualne decyzje polityczne – podkreśla Niedzielewski.

Czytaj więcej

Oczami prezesów, czyli przyszłość rynku funduszy w raczej różowych barwach

Obligacje jako zabezpieczenie przed recesją

W jego ocenie rentowności obligacji długoterminowych są dziś na atrakcyjnych poziomach i warto nimi zabezpieczać portfel. Dobrym pomysłem wciąż ma być złoto. Niedzielewski prognozuje, że amerykański dolar pozostanie w okolicach obecnych poziomów bądź jeszcze osłabnie. – Nie ma powodów, żeby wyraźnie się umocnił – ocenia.

– Gdzieś z tyłu głowy trzeba mieć, że recesja pozostaje ryzykiem, a w związku z tym rentowność amerykańskich obligacji powyżej 10 proc. wydaje się dziś dobrym zabezpieczeniem. Spowolnienie amerykańskiej gospodarki jest widoczne. Konsumenci i firmy dostały nieco po głowie w ostatnich miesiącach. Zagrożenia widać też w amerykańskim rynku nieruchomości – przypomina.

Fundusze inwestycyjne
Światowe akcje zabłysnęły, ale krajowe wysoko od początku roku
Fundusze inwestycyjne
Fundusze: lipiec obligacji, akcji i papierów dłużnych
Fundusze inwestycyjne
Santander TFI bada nawyki inwestycyjne pokoleń
Fundusze inwestycyjne
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Fundusze inwestycyjne
Pękła psychologiczna bariera. Beta ETF z 1 mld zł aktywów
Fundusze inwestycyjne
Mamy konkretne pomysły, jak przesunąć pieniądze z oszczędności na inwestycje