W I półroczu mało było spokojnych dni czy tygodni. Indeksy zmienności nieraz były rozgrzane do czerwoności, a polityka amerykańskiego prezydenta sprawiała, że analitycy musieli wyraźnie skracać perspektywy swoich prognoz. Jeśli ktoś jednak np. przespał pierwsze sześć miesięcy roku i nie tasował swoim portfelem inwestycyjnym, to raczej na tym nie stracił, a zaoszczędził sobie sporo nerwów. Rynki tak samo szybko jak wpadały w panikę, stabilizowały się, odrabiały straty i wznosiły się na nowe szczyty. Tak było przede wszystkim z amerykańskimi akcjami. Indeksy z Wall Street sięgały już technicznych poziomów bessy, ale ostatnio już biją swoje historyczne rekordy. Krajowy rynek akcji zaś w ostatnich miesiącach porusza się głównie w bok, ale kilka mocnych poprzednich miesięcy wciąż utrzymuje go w ścisłej czołówce tabeli półrocznej. Swoje zadanie bardzo dobrze wypełniają fundusze dłużne, przynajmniej jeśli mówimy o rynku krajowym. Impulsem dla rynku długu w lipcu będzie z pewnością środowa obniżka stóp procentowych, której rynek się w ogóle nie spodziewał.
„Zaskoczenie” to chyba najczęściej padające słowo z ust analityków w środowe popołudnie po tym, jak główna stopa referencyjna została obniżona przez Radę Polityki Pieniężnej z poziomu 5,25 proc. do 5 proc. Główną przesłanką do tej decyzji były nowe prognozy inflacji, które wskazują, że w tym roku dynamika wzrostu cen sięgnie 3,95 proc. rok do roku, a w przyszłym – 3,1 proc. Tymczasem w marcu zakładano dynamikę inflacji CPI na poziomie odpowiednio 4,9 i 3,4 proc. rok do roku. Jak tłumaczą eksperci, szybsze osiągnięcie celu inflacyjnego prawdopodobnie przeważyło szalę na rzecz kontynuacji obniżek.
Czytaj więcej
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
– RPP ponownie zaskoczyła uczestników rynku finansowego. Po dość konsekwentnym ogłoszeniu przez kilku decydentów w ostatnim czasie, że obniżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu nie ma się co spodziewać… Rada jednak zdecydowała się na redukcję kosztu pieniądza – komentował Fryderyk Krawczyk z VIG/C-Quadrat TFI.