Fundusze: lipiec obligacji, akcji i papierów dłużnych

W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.

Publikacja: 03.07.2025 06:00

Fundusze: lipiec obligacji, akcji i papierów dłużnych

Foto: Adobe Stock

W I półroczu mało było spokojnych dni czy tygodni. Indeksy zmienności nieraz były rozgrzane do czerwoności, a polityka amerykańskiego prezydenta sprawiała, że analitycy musieli wyraźnie skracać perspektywy swoich prognoz. Jeśli ktoś jednak np. przespał pierwsze sześć miesięcy roku i nie tasował swoim portfelem inwestycyjnym, to raczej na tym nie stracił, a zaoszczędził sobie sporo nerwów. Rynki tak samo szybko jak wpadały w panikę, stabilizowały się, odrabiały straty i wznosiły się na nowe szczyty. Tak było przede wszystkim z amerykańskimi akcjami. Indeksy z Wall Street sięgały już technicznych poziomów bessy, ale ostatnio już biją swoje historyczne rekordy. Krajowy rynek akcji zaś w ostatnich miesiącach porusza się głównie w bok, ale kilka mocnych poprzednich miesięcy wciąż utrzymuje go w ścisłej czołówce tabeli półrocznej. Swoje zadanie bardzo dobrze wypełniają fundusze dłużne, przynajmniej jeśli mówimy o rynku krajowym. Impulsem dla rynku długu w lipcu będzie z pewnością środowa obniżka stóp procentowych, której rynek się w ogóle nie spodziewał.

„Zaskoczenie” to chyba najczęściej padające słowo z ust analityków w środowe popołudnie po tym, jak główna stopa referencyjna została obniżona przez Radę Polityki Pieniężnej z poziomu 5,25 proc. do 5 proc. Główną przesłanką do tej decyzji były nowe prognozy inflacji, które wskazują, że w tym roku dynamika wzrostu cen sięgnie 3,95 proc. rok do roku, a w przyszłym – 3,1 proc. Tymczasem w marcu zakładano dynamikę inflacji CPI na poziomie odpowiednio 4,9 i 3,4 proc. rok do roku. Jak tłumaczą eksperci, szybsze osiągnięcie celu inflacyjnego prawdopodobnie przeważyło szalę na rzecz kontynuacji obniżek.

Czytaj więcej

Światowe akcje zabłysnęły, ale krajowe wysoko od początku roku

– RPP ponownie zaskoczyła uczestników rynku finansowego. Po dość konsekwentnym ogłoszeniu przez kilku decydentów w ostatnim czasie, że obniżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu nie ma się co spodziewać… Rada jednak zdecydowała się na redukcję kosztu pieniądza – komentował Fryderyk Krawczyk z VIG/C-Quadrat TFI.

Rynek obligacji zareagował oczywiście umocnieniem po tym, jak z rana się osłabiał. Oprocentowanie papierów dwuletnich zniżkowało po południu o 10 pkt baz., do 4,48 proc., a dziesięcioletnich – o 3 pkt baz., do 5,47 proc. Spadki rentowności (wzrosty cen) wpływają korzystnie na stopy zwrotu z funduszy dłużnych. Część z nich notuje już ponad 5-proc. zyski od początku roku. Najbezpieczniejsze rozwiązania przekroczyły już poziom 3-proc. zysków, a to zapowiedź wyraźnie lepszego całego roku od poprzedniego.

Po sześciu miesiącach wciąż rewelacyjnie wypadają fundusze akcji polskich. Liderem – fundusze metali szlachetnych. 

Fundusze inwestycyjne
Światowe akcje zabłysnęły, ale krajowe wysoko od początku roku
Fundusze inwestycyjne
Santander TFI bada nawyki inwestycyjne pokoleń
Fundusze inwestycyjne
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Fundusze inwestycyjne
Pękła psychologiczna bariera. Beta ETF z 1 mld zł aktywów
Fundusze inwestycyjne
Mamy konkretne pomysły, jak przesunąć pieniądze z oszczędności na inwestycje
Fundusze inwestycyjne
Oczami prezesów, czyli przyszłość rynku funduszy w raczej różowych barwach