Z badania Santandera TFI wynika m.in., że preferencje produktowe determinują wiek i wiedza – młodsi chętniej wybierają „nowoczesne” produkty, jak ETF-y, robo-doradztwo, krypto. Generacja X i Baby Boomers to nadal filar rynku – są stabilni, doświadczeni, zachowawczy. Ich potrzeby są skoncentrowane na ochronie i długoterminowości. Pokolenie Z i Millenialsi otwierają z kolei rynek na nowe wartości, motywacje i kanały kontaktu.
przebadanych przez Santander TFI stawia na regularność i stopniowe powiększanie portfela - wskazuje raport dotyczący zwyczajów inwestycyjnych pokoleń.
Dla większości inwestorów bank pozostaje głównym kanałem zakupu produktów inwestycyjnych – to domyślna i zaufana instytucja, szczególnie dla starszych pokoleń. Banki coraz częściej konkurują jednak z fintechami, głównie Revolutem.
Czytaj więcej
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
– Relatywnie niskie aktywa finansowe, obawy o przyszłe wyniki inwestycyjne oraz percepcja niskiej wiedzy finansowej to „blokady” inwestycyjne, a tym samym swoiste kotwice w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Niedostateczny poziom państwowego, systemowego wsparcia we wchodzeniu na rynek początkujących inwestorów, skutkuje tym, że sami muszą stopniowo budować swoją wiedzę i doświadczenie.