– W rezultacie Anthony Albanese został zaprzysiężony jako nowy premier, zastępując na stanowisku premiera Morrisona z Partii Liberalnej. Oczekuje się, że przyniesie to pewne zmiany w polityce, zwłaszcza w kwestiach zaniedbanych przez Morrisona, takich jak np. zmiany klimatyczne. Oczekuje się, że polityka australijska pod rządami Albanese stanie się bardziej „zielona" – wskazują eksperci XTB.

To jednak tylko jeden element układanki. Analitycy nie ukrywają, że dolarowi australijskiemu pomaga też poprawa nastrojów na światowych rynkach. Jak zwracają uwagę, w tym kontekście waluta ta ciekawie wygląda w zestawieniu z japońskim jenem.

GG Parkiet

– Joe Biden po raz kolejny zasugerował, że rozważa zniesienie niektórych ceł nałożonych przez Trumpa na Chiny. O ile stanowi to wsparcie dla dolara australijskiego, o tyle jest to również czynnik hamujący dla jena. Spoglądając na wykres AUD/JPY w interwale dziennym, widzimy, że para zbliżyła się w poniedziałek ponownie do niedawnego lokalnego maksimum w rejonie 91,00, ale jak dotąd nie zdołała się powyżej niego przebić. Jednak szerszy obraz nadal wygląda byczo – para kontynuuje odbicie po teście i udanej obronie dolnego ograniczenia struktury overbalance – wskazują eksperci XTB.

Nie można także zapominać o tym, co dzieje się z samym jenem. Ten w ostatnich tygodniach był pod presją w związku z polityką pieniężną prowadzoną przez bank centralny Japonii.