Azoty będą kontynuować negocjacje z Orlenem

Na 23 czerwca koncerny wyznaczyły kolejną graniczną datę zawarcia ewentualnej transakcji nabycia przez płocką spółkę nowego zakładu produkującego polipropylen w Policach. Na razie nie wiadomo też, kiedy dokładnie jego budowa zostanie zakończona.

Publikacja: 13.05.2025 09:46

Azoty będą kontynuować negocjacje z Orlenem

Foto: materiały prasowe

Azoty oraz zależne od nich ZCh Police i GA Polyolefins wydłużyły do 23 czerwca termin obowiązywania porozumienia zawartego z Orlenem w sprawie przejęcia nowego zakładu produkującego polipropylen w Policach. Konkretnie zaś chodzi o kontynuację współpracy celem ustalenia warunków i zasad realizacji potencjalnej transakcji dotyczącej nabycia przez płocki koncern wszystkich lub części akcji firmy GA Polyolefins należących do Azotów i ZCh Police, lub innej formy przeprowadzenia inwestycji.

Spółki nie odstąpią od kontraktu na realizację Polimerów Police

Azoty, ZCh Police, GA Polyolefins i Orlen porozumienie do umowy o współpracę i stabilizację pomiędzy kluczowymi interesariuszami w ramach realizacji projektu Polimery Police (dotyczy inwestycji w zakład produkcji polipropylenu) zawarły 16 stycznia. To w nim zobowiązały się do ustalenia warunków i zasad realizacji potencjalnej transakcji. Określiły wówczas, że negocjacje dotyczące przejęcia GA Polyolefins oraz analiza i badanie due diligence zostaną przeprowadzone do 31 marca. Następnie ten termin wydłużono do 12 maja.

Aby mieć pełny obraz prowadzonych rozmów w sprawie Polimerów Police trzeba też zauważyć, że sama umowa o współpracy i stabilizacji pomiędzy kluczowymi interesariuszami podpisana została 19 grudnia ubiegłego roku. Również ona została przedłużona do 23 czerwca. Poza wymienionymi spółkami, objęła Hyundai Engineering oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation, czyli dwóch pozostałych udziałowców GA Polyolefins.

Wszystkie strony tej umowy zobowiązały się, że w okresie jej obowiązywania nie odstąpią od kontraktu na realizację projektu Polimery Police, który z kolei zawarto 11 maja 2019 r. Ponadto w podpisanym dokumencie zdecydowano m.in. o zamrożeniu możliwość naliczania kar umownych za opóźnienia w budowie oraz korzystania z gwarancji należytego wykonania kontraktu.

Czytaj więcej

Na czele Azotów stanął dotychczasowy wiceprezes

Budowa zakładu w Policach nie została zakończona do dziś

Budowa nowego zakładu w Policach formalnie nie została zakończona do dziś. Gdy ruszyły prace przy projekcie, komercyjną eksploatację instalacji planowano rozpocząć w I kwartale 2023 r. Potem ten termin był wielokrotnie przesuwany. Z kolei 31 lipca 2024 r. GA Polyolefins podpisała z generalnym wykonawcą dwustronne protokoły warunkowego odbioru tymczasowego dla podprojektu instalacji polipropylenu i podprojektu terminala przeładunkowo-magazynowego. Tym samym nowy zakład w Policach mógł ruszyć z produkcją, ale formalnie nie został jeszcze odebrany od wykonawcy.

Jego roczne docelowe moce określono na 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu. Cały kompleks jest realizowany kosztem 1,8 mld USD, ale nie wiadomo czy uda się zamknąć inwestycję w tej kwocie, gdyż wykonawca domaga się dodatkowego wynagrodzenia.

Obecnie Orlen posiada w GA Polyolefins 17,3 proc. akcji i głosów, które odziedziczył po przejęciu Lotosu. Największymi udziałowcami są z kolei ZCh Police i tarnowskie Azoty, do których należy odpowiednio 34,4 proc. i 30,5 proc. walorów. Właścicielem pozostałych są Hyundai Engineering (16,6 proc.) oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (1,1 proc.).

Czytaj więcej

Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Na czele Azotów stanął dotychczasowy wiceprezes
Chemia
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa