Na czele Azotów stanął dotychczasowy wiceprezes

Rada nadzorcza powierzyła Andrzejowi Skolmowskiemu funkcję pełniącego obowiązki prezesa. Jego celem jest kontynuowanie programu działań naprawczych, opartego na sześciu filarach, w tym zwłaszcza dążenie do dalszej poprawy wyników grupy.

Publikacja: 12.05.2025 14:49

Andrzej Skolmowski tymczasowym prezesem Grupy Azoty

Andrzej Skolmowski tymczasowym prezesem Grupy Azoty

Foto: materiały prasowe

Rada nadzorcza Azotów w trakcie poniedziałkowego posiedzenia powierzyła Andrzejowi Skolmowskiemu, wiceprezesowi chemicznej spółki, pełnienie obowiązków prezesa. Funkcję tę będzie sprawował do czasu powołania nowego szefa koncernu, co ma nastąpić w wyniku wszczętego postępowania kwalifikacyjnego.

Azoty realizują program naprawczy oparty na sześciu filarach

„Jako zarząd Grupy Azoty kontynuujemy program działań naprawczych, oparty na sześciu filarach, który został wypracowany na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Nie ustajemy w naszej determinacji w transformacji grupy i we wdrożeniu koniecznych reform” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Skolmowski.

Dodaje, że zarząd ma konkretne założenia co do każdego z filarów, a jego priorytetem pozostaje dalsza poprawa wyników finansowych, dialog z instytucjami finansującymi i podpisanie długoterminowego porozumienia z bankami. Kilkanaście dni temu Azoty, wraz z publikacją raportu rocznego, podały, że od końca marca 2024 r. zarząd realizuje działania naprawcze, które zostały oparte na wspomnianych sześciu filarach.

Czytaj więcej

Chemikalia to dla spółek trudny temat

Pierwszy obejmuje konsekwentną poprawę wyników finansowych m.in. dzięki wzmacnianiu prowadzonych biznesów, optymalizacji kosztów i efektywnemu wykorzystaniu posiadanych aktywów, w tym w obszarze logistyki morskiej w Grupie Azoty Police i Grupie Azoty Fosfory. Drugi związany jest z konstruktywnym dialogiem z instytucjami finansującymi, a trzeci z projektami w obszarze dofinansowania.

Kolejny filar dotyczy rozmów o przyszłości Polimerów Police, projektu, który bardzo mocno nadwyrężył możliwości inwestycyjne koncernu. Przedostatni mówi o zaangażowaniu w obszarze regulacyjnym w odniesieniu do zapisów, które mają wpływ na biznes grupy, a ostatni o transformacji modelu biznesowego pod nazwą Azoty Business, którego celem jest stworzenie zintegrowanej, efektywnej kosztowo grupy z silną pozycją na europejskim rynku.

Wkrótce do rady nadzorczej Azotów wejdą dwie nowe osoby

Skolmowski jest wiceprezesem Azotów od marcu ubiegłego. W koncernie odpowiada m.in. za finanse, kontroling, ryzyko korporacyjne, cyberbezpieczeństwo i relacje inwestorskie. Od kwietnia 2024 r. pełni także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Zakładów Chemicznych Police, od stycznia 2025 r. zasiada w radzie nadzorczej Zakładów Azotowych Puławy.

W latach 2019-2024 zajmował stanowiska zarządcze w firmach z branży biotechnologicznej, a także nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla biznesu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, cloud solutions i infrastruktury IT. Od 2016 r. był zaangażowany jako doradca biznesowy i inwestor w tworzenie i zarządzanie startupami, tworzenie struktur biznesowych dla grup inwestorskich i zarządzanie inwestycjami funduszu.

W latach 2009-2016 był wiceprezesem Azotów nadzorującym obszar finansów, IT, fuzji i przejęć, badań strategicznych i relacji inwestorskich. Wcześniej kierownicze funkcje pełnił m.in. w firmach: Sanfarm, ACP Pharma, Cefarm Rzeszów.

Skolmowskiemu powierzono funkcję p.o. prezesa Azotów po tym jak w ostatni piątek rezygnację z pełnienia funkcji prezesa złożył Adam Leszkiewicz. W opublikowanym wówczas komunikacie prasowym powiedział, że idea silnych i konkurencyjnych Azotów pozostaje dla niego bardzo ważna, dlatego nadal będzie chciał być aktywnie zaangażowany w działania na rzecz rozwoju grupy. Dziś okazało się, że wraz z Aleksandrą Machowicz-Jaworską, został zgłoszony przez ministra aktywów państwowych jako kandydat na członka rady nadzorczej Azotów. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 15 maja, kiedy to mają być wznowione obrady akcjonariuszy. Resort aktywów państwowych chce, aby Leszkiewicz pełnił również funkcję przewodniczącego rady Azotów.

Chemia
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango