Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lech Skibiński, wiceprezes KGL
W I połowie tego roku sytuacja ogólnogospodarcza wywierała negatywny wpływ na działalność biznesową KGL-u. – Główne problemy związane były ze słabym popytem rynkowym, co szczególnie odczuwalne było w segmencie dystrybucyjnym, gdzie klienci z obszarów automotive, AGD, budowlanki, wykończenia wnętrz sygnalizowali brak zapotrzebowania na surowce z uwagi na brak zamówień na produkowane przez nich wyroby. Zakładamy, że podobne trudności utrzymają się w najbliższych dwóch kwartałach - ocenia Lech Skibiński, wiceprezes KGL-u.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Większość spółek z branży cały czas obserwuje na rynku więcej barier wzrostu niż czynników sprzyjających ich rozwojowi. Narzekają zwłaszcza na słaby popyt i wysokie koszty. Mimo to szukają sposobów na poprawę wypracowywanych wyników.
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma współpracy nadal jest jednak możliwa. Na te informacje akcjonariusze Azotów zareagowali wyprzedażą walorów chemicznej spółki.
Ma ona wynikać głównie z normalizacji cen gazu ziemnego oraz wzrostu ceł na nawozy sprowadzane do UE z Rosji i Białorusi. Nadal problemem będzie jednak import z Algierii, Nigerii, Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz z USA i Chin.
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.