Azoty będą integrować aktywa logistyczne

W III kwartale tego roku koncern zamierza zatwierdzić harmonogram działań niezbędnych do zwiększenia efektywności i zyskowności posiadanych aktywów logistycznych. Zanim to nastąpi dedykowany zespół będzie pracował nad docelowym modelem integracji.

Publikacja: 14.02.2025 12:49

Azoty będą integrować aktywa logistyczne

Foto: grupaazoty.com

Zarząd Azotów podjął uchwałę, w której kierunkowo określono koncepcję integracji różnych obszarów logistyki funkcjonujących w ramach całej grupy kapitałowej. W kolejnym etapie dedykowany zespół osób ma pracować nad docelowym modelem integracji.

Jednym z elementów modelu będzie centralizacja obecnie rozproszonych kompetencji i aktywów logistycznych. Ponadto wypracowane zostaną rekomendacje dla firm prowadzących działalność w tym zakresie. Harmonogram prac związanych z integracją logistyki w Azotach ma być zatwierdzony w III kwartale tego roku.

Azoty chcą być liderem w dostawach importowanego amoniaku

„Od kilku miesięcy wskazujemy, że obszary logistyczne będą odgrywać zdecydowanie większą niż dotychczas rolę w biznesie grupy Azoty. Mamy na myśli zarówno nasze tereny portowe - tutaj ważnym aspektem będą partnerstwa z firmami zainteresowanym importem poszczególnych surowców, ale też naszą infrastrukturę kolejową” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Andrzej Dawidowski, wiceprezes Azotów, odpowiedzialny m.in. za obszar logistyki oraz prezes ZCh Police.

Czytaj więcej

Azoty szukają alternatywy dla dostaw gazu z Orlenu

Dodaje, że koncern zmienia podejście do logistyki i tym samym odchodzi od koncepcji wykorzystywania posiadanych aktywów jednie na potrzeby własnej grupy kapitałowej. „Widzimy w tym obszarze duży potencjał do generowania przychodów z usług zewnętrznych, a grupa Azoty ma najlepszą pozycję do bycia liderem w dostawach importowanego amoniaku do Polski, posiadając jedyny w kraju morski terminal przeładunkowy”- przekonuje Dawidowski.

Chodzi o terminal morski w Policach. W ocenie Azotów cały port w tej lokalizacji ma ogromny potencjał rozwoju. Obecnie realizowany jest tam projekt budowy przyłącza kolejowego wraz z bocznicą. Zarząd Morskiego Portu Police, firmy należącej do grupy Azoty, otrzymał 33,4 mln euro unijnego dofinansowania na tę inwestycję. Cały projekt o wartości 48,3 mln euro ma być zakończony w I kwartale 2028 r.

Azoty posiadają liczne aktywa logistyczne

W ostatnich dniach polickie zakłady należące do grupy podpisały porozumienie w sprawie rozwoju portu morskiego w Policach. Porozumienie dotyczy ponad 300 działek o łącznej powierzchni ponad 460 hektarów. Jego efektem ma być wzrost potencjału gospodarczego i atrakcyjności wskazanych terenów, jako miejsca przyjaznego inwestorom i zwiększenie konkurencyjności na regionalnym rynku pracy. Celem podejmowanych działań jest m.in. zwiększenie przychodów, wynikające z obsługi przeładunków portowych, dzierżaw i usług portowych.

Azoty informują też, że wśród aktywów logistycznych koncernu podlegających integracji mogą się znaleźć: firma kolejowa Koltar, porty morskie w Gdańsku i Gdyni oraz rozbudowana infrastruktura logistyczna poszczególnych firm zależnych i terminal przeładunkowy LHS należący do KiZChS Siarkopol.

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca