Kursy rosły nadal w reakcji na poniedziałkową decyzję Sądu Rejonowego w Poznaniu o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. Decyzja w sprawie analogicznych wniosków złożonych przez zarządy PBG i Aprivii (spółki w 100 proc. zależnej od PBG) ma zostać podjęta w ciągu kilku najbliższych dni.
Nastrojów inwestorów nie ostudziły nawet informacje o kolejnych wypowiedzianych umowach kredytowych oraz skierowanych do PBG żądaniach przedterminowego wykupu obligacji. Pisma dotyczące wypowiedzenia umów banki zaczęły wysyłać już w poprzednim tygodniu w związku ze złożeniem przez spółki z grupy wniosków o ogłoszenie ich upadłości z możliwością zawarcia układu.?Kolejne informacje na ten temat nie stanowią zatem raczej większego zaskoczenia.
6 czerwca PBG informowało o wypowiedzeniu umów kredytowych m.in. przez PBP. Bank poinformował jednocześnie, że zamierza wykonywać przysługujące mu prawa na podstawie umów zastawniczych. Przedmiotem zastawu są akcje Hydrobudowy Polska i Aquy.
Umową zastawu objętych zostało ponad 50,4 mln akcji Hydrobudowy i niespełna 710,8 tys. papierów Aquy. Zastawione papiery Hydrobudowy stanowią blisko24?proc. jej kapitału. W wypadku Aquy jest to 81,7 proc. (zastawione zostały wszystkie papiery będące w posiadaniu PBG). Czy zastaw przewidywał, że akcje tych spółek mogą przejść na własność PBP i na jakich zasadach?
Przedstawiciele PBP odmówili nam komentarza w tej sprawie, informując, że obowiązuje ich tajemnica bankowa. W PBG usłyszeliśmy natomiast, że kwestia ta jest analizowana przez prawników spółki.